Bunkry w Rybniku.

Schrony bojowe, ochronne i inne fortyfikacje
Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Stac staly kiedys napewno- od jakis 7 lat nie uzywam czegos takiego jak PKP-eeee - wiec nie moge potwierdzic :)
Adam?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

8) stoja nawet ramzes zrobił fotki posłałem je wojtkowi a on nie dał ich na strone... :lol: :lol: :lol: to było przy art o pomniku i więźniach... :)
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

aaa czyli jeszcze dobrze dowidzę 8)
z mostu nad torami w Leszczynach widać dwa, najpierw myślałem ze to jakieś studnie czy coś :? na tym dworcu to tylko stały kochbunkry czy zostało coś jeszcze?bo kiedyś ktoś mi gadał ze w pobliżu były jakieś bunkry ale hałda je przykryła czy jakoś tak, nie pamietam :P
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

witam
ostatnio kolega opowiedział mi o, jako on to określił "bunkrze" ale z tego co gadał wygląda mi to na schron.Schron jest położony m.i na terenie szkoły podstawowej nr3 na Piaskach.Na jej terenie ma być ponoć jedno z 3 wejść.
Dostęp trudny i ponoć niebezpieczny ze względu na "płytką" penetrację obiektu.Dwa kolejne wejścia są gdzieś w pobliskim lesie.Podał mi nawet konkretne namiary.Historię schronu zna juz od dawna po przez swoją babcie która pamieta dobrze tamte czasy.Wspominała również o walkach w tamtym rejonie Niemieckich oddziałów z Rosjanami.
Wie ktoś o tamtym obiekcie?
mam jeszcze parę innych ciekawostek ale to juz na jutrzejszym spotkaniu ;D
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Nie wiem czy to możliwe z tym bunkrem czy schronem na Piaskach pod szkołą czy w okolicy szkoły. Nie to żebym wątpił że tam może coś być ale chyba coś nie tak jest z opisem tego miejsca przedstawionym przez Twojego kolegę....
Już wyjaśniem: Do najbliższego lasu jest z jakieś 1 km, nasyp kolejowy i rzeka Ruda.... Więc jestem sceptyczny. Chyba że pod szkołą jest to jeden a drugi w lesie. Wtedy jest to już bardziej prawdopodobne.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:? raczej nie widze sensu stawiania takiego obiektu w tym miejscu, kto go zrobił ? Polacy na pewno nie, ale kto to wie :shock:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

no wlasnie to jest bez sensu ile ten bunkier ma 2 km :shock: :shock:

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

BUKIER to raczej nie jest,wiem ze przy szkolach budowano schrony p-lot(budowle te powstawaly w czasie okupacji niem jak i przed nia,w zasadzie przy wszystkich szkolach z tamtego i wczesniejszego okresu (lata 1938--43)posiadaly takowe obiekty.
Powodem ich budowania bylo to iż na naszych terenach zamieszkiwalo mnowstwo ludnosci niemieckiej,oraz proby zniemczenia slazakow>
To przedewszystkim dla nich byly budowane te obiekty.
Np sa obiekty typu schron p-lot na tzw osiedlach Familoki przy kopalnich i hutach,itd...
Przy budynkach urzedow niemieckich(bylych),ewentualnie przystosowywano do tego celu piwnice.
MOzna rowniez zobaczyc masywnosc piwnic na familokach te byly przystosowywane do pelnienia roli schronu p-lot.
Rowniez na piaskach :D

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Tak jak w chwalowicach
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

tak i znowu masz racje, to popularne LSR - y :D :lol:
Radfahrtruppe

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

dokladnie aw68 jestesmy w tym samym temacie,woytas nie tylko w Chwalowicach.

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

Wy to macie głowe omg :lol: :lol: :lol: :arrow: :arrow: :wink:

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

nie glowe white wiedze heheheheh

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

No podziwiam was za to :wink:

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

spoko wiedza jest po to by ja chlonac,ty tez jej nabywasz z biegiem czasu i pracy u nas :wink:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ano !
Ale generalnie staramy sie wymieniac doswiadczeniami- Arek wie bardzo duzo, mysmy troszke lekcji odrobili i wiemy inne rzeczy
White zaskocz nas czyms :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:D on i tak zaskakuje swoją postawą jak na tak młodego człowieka :D serio inni w jego wieku wiecie co robią... :lol: łopate dostanie i wtedy sie zdziwicie... :wink:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

tego absolutnie nie neguje bo jest jednym z Nas ! a pozatym wyrwal sie z objec zony jelenia :))))
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

Wahahahha :wink: :wink: No było Mi bardzo trudno :evil: :evil: ale sie wyrwałem :D

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

white duzy plusior dla ciebie!!!

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

Bo wiecie jak to było :lol: :lol:
"Powiedziałem mu ze odchodze a jak nie to biore biały kask,Moj arbaj,te gumowce od taty i wykopuje płyte na hałdzie :twisted: :twisted: "
Oczywiscie zartuje ... acha i simsona juz nieodpali :P :P

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Panowie!
psssst wrog czuwa- na ogolnym jest watek do gadania bzdur- tutaj wrocmy do bunkrow :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

Dobrze juz niezmieniam tematu :oops: :oops:

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

arek-strazak pisze:BUKIER to raczej nie jest,wiem ze przy szkolach budowano schrony p-lot(budowle te powstawaly w czasie okupacji niem jak i przed nia,w zasadzie przy wszystkich szkolach z tamtego i wczesniejszego okresu (lata 1938--43)posiadaly takowe obiekty.
Powodem ich budowania bylo to iż na naszych terenach zamieszkiwalo mnowstwo ludnosci niemieckiej,oraz proby zniemczenia slazakow>
To przedewszystkim dla nich byly budowane te obiekty.
Np sa obiekty typu schron p-lot na tzw osiedlach Familoki przy kopalnich i hutach,itd...
Przy budynkach urzedow niemieckich(bylych),ewentualnie przystosowywano do tego celu piwnice.
MOzna rowniez zobaczyc masywnosc piwnic na familokach te byly przystosowywane do pelnienia roli schronu p-lot.
Rowniez na piaskach :D
Arku dziekuje za wyczerpującą odpowiedz :wink:
Jednak potwierdziło sie niemieckie pochodzenie tego obiektu oraz sam fakt ze istnieje :wink: .
Jednak interesuje mnie jeszcze jedna sprawa,gdzie są pozostałe wejścia?
Istniały ponoć 3, jedno z nich jest na terenie szkoły a pozostałe gdzies niby w lesie ale to własnie nie pasuje do całości bo najbliższy las jest o jakieś 500-700m dalej ?! czy jest to możliwe aby cały schron ciągnął sie te kilka set metrów ?mi sie wydaje ze raczej do tych dwóch pozostałych wejść/wyjść trzeba podchodzi troche z przymrużeniem oka :wink: no ale czekam na Twoją opnie
pzdr
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

z tym tematem trzeba sie obejsc ostroznie.
Podobny obiekt znajduje sie w Chwalowicach nie sprawdzilem z braku mozliwosci calego obiektu.
Mianowicie schron (prawdopodobnie)p-lot z wejsciami co najmien 3-ma jedno zasypane kolo remizy OSP Chwalowice,drugie zasypane na terenie SP_13 oraz 3 zamkniete drewnianymi drzwiami(jak bylem ostatnio)kolo przedszkola na starych familokach.
Od starszych mieszkancow slyszalem ze sa to wejscia jednego schronu ciagnacego sie pod familokami.
Otoz kilkadziesiat lat temu gdy bylem jeszcze chlopakiem w 8 klasie podstawowki kopano do remizy row na rury wodne i przez przypadek odkopano wejsce do schronu.
Ja i kilku moich kumpli wyposarzeni w lampy gornicze z OSP(bylismy mlodziezowa straza pozarna)weszlismy do schronu i rzeczywiscie dotarlismy az p[od szkole SP_13 dalej schron ciagnol sie jednym korytarzem (przypuszczalnie)w strone starych familokow gdzie juz sie balismy isc.
Calosc schronu zbudowana z czerwonej cegly (kinkiery niemieckiej)o sklepieniu lukowatym(co swiadczy o tym iz byl to schron p-lot)w srodku jakies polamane stare lozka maetalowe i znalezlismy niemiecki chelm wojskowy oraz puszke na maske p-gaz niemiecka.
Schron na paruszowcu moze byc obiektem bardzo podobnym nalezaloby sprawdzic istnienie dwoch pozostalych wejsc nawet gdyby byly oddalone o kilometr.
Schron w Chwalowicach ma grubo ponad kilometr.

ODPOWIEDZ