Bunkry w Rybniku.

Schrony bojowe, ochronne i inne fortyfikacje
Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Bunkry w Rybniku.

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Śledzę wszystkie wątki na temat bunkrów, ale nigdzie nie znalazłem wzmianki o obiekcie który znajduje się obok stacji Neste Rybniku, a dokładniej za nią w kierunku rzeki. Jest dość dobrze widoczny, więc dziwię się, że nikt o nim nie wspomina. Czy ktoś się orientuje co to jest?

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

to nie jest bunkier,tam byla baza samochodowa a ten obiekt nalezal do niej

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

tak , arek ma racje :D też myslałem że to schron... :(

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

teraz menele uzeduja
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

K.O.P.

Nieprzeczytany post autor: K.O.P. »

Mi kiedyś tata mówił że tam czołg stał na tym i bronił wjazdu do miasta :lol: jak byłem mały

Tomba

Nieprzeczytany post autor: Tomba »

Hej
W rybniko po za tymi schronami opisanymi na stronie znajduje sie jeszcze schron wartowniczy .

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

mozesz pdac loalizacje tego schronu?warowniczego? moze jakas fota?

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:D wartownicze dwa "ołówki" huta silesia - purmo, jeden wykopany i jeden w ziemi koło torów.... :lol: czy nie tak arek ? :wink:
Radfahrtruppe

Tomba

Nieprzeczytany post autor: Tomba »

Poza tymi, to pieknie zachowany znajduje sie w Niedobczycach Na placu koscielnym przy ulicy Górnośląskiej Zdjecie mam jak ktos chce to na meila moge poslac Podac tylko na gg 1776077 i wysle A mogl bym sie co dowiedziec o schronie na ul.Chrobrego ???
Pozdro

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

klasyczny schron przeciwlotniczy, zbudowany przez niemcow w okolicach roku 1943. Dzisiaj juz nie uzywany. Byl przeznaczony dla pracownikow urzedu miejskiego - Arek dodasz cos?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

schron na chrobrego slyszalem ze byl budowany dla pracownikow urzedu miasta ale w latach zimnej wojnyperschingi i takie tam.
Od rlat 50 byl uzywany przez obrone cywilna i w pelni wyposarzony,lozka ,woda zywnosc maski p-gaz op1,w latach gdy oc rozwiazano przeszedl na krotko pod skrzydla rybnickiego loku jako magazyn,dzis nie iwem kto nim zarzadza i pod czyja jest opieka.
Podobny schron znajdowal sie na Hucie Sylesia,najpierw wykorzystywany przez niemcow w 2 wojnie pozniej jako centrum dowodzenia OC Huty,2 lata temu zlikwidowany,przez rozbudowywujaca sie fabryke Purmo.
Znajdowala sie tam centrala telefoniczna,z zasilaniem bateryjnym(akumulatory)sala narad,magazyn zywnosci co rok wymieniano zywnosc,magazyn p-gaz,magazyn na wode pitna oraz centrum alarmowania(syreny,megafony)
Schron znajdowal sie w budynku polozonym najblizej przejazdu olejowego od strony ul MIkolowkiej.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

o tym 43 czytalem w jakims artykule w Nowinach na temat rybnickich schronow.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Niewiem czy wiecie, ze w miejscu w ktorym stoja teraz schody do teatru (ale dokladnie gdzie to niewiem) byla szczelina przeciwlotnicza- niemiecka.
podobno duza- powinna byc obetonowana- wiec jakby tak kopac....
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:shock: kopać trzeba było jak było zamknięte...albo w nocy :lol:
Radfahrtruppe

Tomba

Nieprzeczytany post autor: Tomba »

Hej !!
jeszcze jeden Bunkier wartowniczy znajduje sie na ul. Boguszowickiej .. Prawdopodobnie bunkier Lotniczy znajduje sie na Piaskach miedzy Kamienicami . Jak zdobede dodatkowe wiadomosci to sie nimi z wami podziele
Pozdrawiam :D

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

a tak mniejwiecej ?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Tomba

Nieprzeczytany post autor: Tomba »

Mniej wiecej to trudno powiedziec Jakies 10 lat a moze i wiecej bawilem sie w tym schronie teraz to trudno powiedziec gdzie dokladnie sie miesci Mam nadzieje ze w tygodniou zdobede jakes wiadomosci i dam o nich znac Moze jakies foto bedzie ... :D

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:D machnij fotke...bedzie ciekawie :D
Radfahrtruppe

actel

Nieprzeczytany post autor: actel »

arek-strazak pisze:Podobny schron znajdowal sie na Hucie Sylesia,najpierw wykorzystywany przez niemcow w 2 wojnie pozniej jako centrum dowodzenia OC Huty,2 lata temu zlikwidowany,przez rozbudowywujaca sie fabryke Purmo.
Znajdowala sie tam centrala telefoniczna,z zasilaniem bateryjnym(akumulatory)sala narad,magazyn zywnosci co rok wymieniano zywnosc,magazyn p-gaz,magazyn na wode pitna oraz centrum alarmowania(syreny,megafony)
Schron znajdowal sie w budynku polozonym najblizej przejazdu olejowego od strony ul MIkolowkiej.
Arku skąd masz te informacje?
Pytam, bo coś mi nie pasuje. W 1993 roku chodziłem po tym schronie. Miałem na Hucie praktyki, a on stał obok warsztatów i po pierwsze nie było tam żadnego budynku (nad nim - wejście było skierowane w stronę stawu i schodziło się tam po schodach z placu), a po drugie, on był dość krótki, w kształcie litery L (jeśli dobrze pamiętam) nie miał więcej niż 20-30 metrów. Nie mogę sobie wyobrazić gdzie to wszystko co napisałeś mogło tam się zmieścić. Był on faktycznie zaraz przy torach, ale tych wewnątrzzakładowych. Był jeszcze na pewno jeden taki sam na Hucie, ale nie wiem, w którym miejscu. Prawdopodobnie gdzieś na wysokości Tenneco. Podobno z tego było wyjście, gdzieś w okolicy wiaduktu na Żorskiej. Chodziłem tam kiedyś i nic nie znalazłem, ale to może dlatego, że ten był zniszczony dość dawno temu. Z koleii ten przy stawie został rozwalony trochę wcześniej niż napisałeś, bo zaraz jak Purmo zaczęło stawiać pierwsze hale. Myślę, że to było ok 1996 roku.
Jeśli chodzi o budynek najbliżej torów kolejowych i ul. Mikołowskiej to była to kotłownia, a tam napewno nie było schronu. Na 100%.
Jeszcze jedna rzecz związana z Hutą Silesią.
Czy wiecie coś na temat produkcji amunicji na terenie starej Huty Sylesia? jest tam budynek zw. "narzędziownią" pod nim (prawdopodobnie) znajduje się piwnica do której nie ma wejścia (teoretycznie). Z tyłu budynku znajduje się na najniższym poziomie (a jest to w porównaniu z przodem budynku poziom tak jakby piwnicy) pomieszczenie w którym kiedyś rozładowywano materiały do obróbki (np. wały żelazne o kosmicznych rozmiarach). Jest tam wyraźny ślad na ścianie zamurowanego wejścia o wym. ok 2mx2m. nie raz chodziłem po tym budynku i próbowałem znaleźć jakieś schody, albo właz - nie znalazłem. Pytałem starszych gości, którzy pracowali tam od kilkudziesięciu lat i nie pamiętali żeby w tym budynku było wejście do piwnicy. ciekawe co? Ale mówili, że kiedyś tam klepali amunicję. miałem ochotę kiedyś rozwalić tę ścianę ale mi się nie udało - może kiedyś tam wrócę? Może wiecie coś na ten temat?

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 4 kwie 2007, o 15:07 przez actel, łącznie zmieniany 2 razy.

actel

Nieprzeczytany post autor: actel »

woytas pisze:Niewiem czy wiecie, ze w miejscu w ktorym stoja teraz schody do teatru (ale dokladnie gdzie to niewiem) byla szczelina przeciwlotnicza- niemiecka.
podobno duza- powinna byc obetonowana- wiec jakby tak kopac....
Napewno w skarpie przed teatrem było wejście do schronu (zasypali je pare lat temu jak sadzili kwiatki - taxówkarze mieli tam na nim ławkę), który biegnie pod parkiem przy ul. Chrobrego (jest tam wejście), pod blokami na ul. Kościuszki (też podobno można tamtendy wejść) do PKP. Nigdy nie chodziłem po tym schronie więc nie mogę być pewny na 100% tego co piszę. Ale przy teatrze na pewno było wejście.
O szczelinie przeciwlotniczej nic nie słyszałem.

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

Jadac od Teneco w gore stoi wartownicza budka na terenie zaklady Purmo,pracowalem tam to wiem.obok staly dwa najstarsze budynki na hucie silesia byly problemy z ich rozwaleniem brak zgody arhitekta i takie tam .
Actel budynek ktory stal obok budki zaraz przy drodze pod nim potezne piwnice z 2 metrowym stropem(ceglane).
Wejscia 2 jedno od drogi moze sobie skojarzysz taka wielka plyta betonowa jako strop zewnetrzny zaraz przy plocie,Bylo to wyjsie ewakuacyjne.
Glowne wejscei od strony zakaldu purmo gdzie byla strzelnica pod ziemia.
Wchodzac do srodka po lewej magazyn p-gaz ok 7 m kwadratowych.Idac dalej po lewej duza sala naradz z okraglym stolem i telefonami przy kazdym miejscu siedzacym ok 30metrow kwadratowych,po prawej magazyn zywnosci ok 10 metrow kwadrat,idac dalej akumulatorownia staly 4 regaly zasadowej bateri akumulatorowej o napieciu wyjsciowym 24V,ok 3 metry kwadrat,za nim centrala telefoniczna z centralka,ok 5 m kwadrat,po prawej dalej wyjscie ewakuacyjne,po lewej pomieszczenie do odkazania p-gaz ok 2 m kwadrat,za nim magazynek nie wiem jakiego p-rzeznaczenia.W srodku 3 syreny alarmowe,z czego jedna na zewnatrz.
Wynioslem z tamtad przed zburzeniem dokladnie 100 pochlaniaczy,45 masek pgaz rozmiar 1 i 2 typu slon,rury do pochlaniaczy,komplet OP1 + peleryna,6 toreb na maski,1 para butow saperek,lopatke saperke,72 komplety do odkazania broni w plynie ampolki 50 ml,spodnie moro szt 2 + katany moro.Odkrecilem rowniez jedna syrene alarmowa ale nie dziala grrr.

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

HUta produkowala na potrzby wojska chelmy,menazki,lyzki,termosy,jeszcze dlugo po wojnie,oraz w czasie wojny na potrzby armii niemieckiej.
Amunicja?nie slyszalem by huta cos takiego robila.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

łuski robila
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

a teraz to wielka rudera moze by ja tez upamienic na stronece :roll: :roll: fotki porobic bo zaniedlugo maga ja rozebrac jak i wszystko co jest w rybniku wazne :x

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

powiedzcie mi czy na dworcu pkp w Leszczynach stoją kochbunkry? bo jadąc tam ostatnio widziałem 2 bydowle przypominające je.
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

ODPOWIEDZ