Kamień na Psychiatryku

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3674
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Kamień na Psychiatryku

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dziś tak z nudów zimowych przeglądam różne swoje zdjęcia i przypomniał mi się kamień na Psychiatryku. Czy ktoś z Was wie, co było na nim wyryte? Zdjęcia mam jakie mam, za dużo nie widać.

Będąc na miejscu nie potrafiliśmy odczytać niczego sensownego.
Załączniki
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Ostatnio zmieniony 20 sty 2010, o 18:45 przez _hipcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

o kurcze - napisu nie widzialem
Bo wszyscy wiedza co upamietnia kamien?
Hipciu podeslij mi najlepsze fotki jakie masz tego napisu
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

A co upamiętnia?
Mozna go jeszcze zobaczyc?
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Kochany...
Kamien stoi na kurchanie w ktorym pochowani sa "uczestnicy" bitwy na Rudzkiej Gorce (?) - bitwa z Husytami
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_%C5% ... %281433%29
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3674
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Mam tylko te, które wkleiłam. Mogę Ci je posłać na @, ale wierz mi Wojtek... g... zobaczysz.
Litery zauważyłam, gdy byliśmy tam we Wszystkich Świętych. Do odczytywania takich rzeczy potrzeba jest choćby woda, a było wtedy sucho. Całą rodziną staraliśmy się to odczytać, ale nic z tego nie wyszło.
Dziś na te zdjęcia naszłam, więc dałam, bo może ktoś coś wie :)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Jest dobra metoda - posypywanie mokra ziemia i delikatne starcie tego co nie jest w dziurach
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

dobra metoda to photoshop :mrgreen: tylko potrzebuje dobre zdjecia
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

o cos takiego zrobilem...
Załączniki
putt.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3674
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wyjątkowo dobra metoda, jak się jest odpierdzielonym jak śledź we Wszystkich Świętych :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Zdjęcia Ci wysłałam na @.

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Nie brałbym tego artykułu na Wikipedii na poważnie. Z tego co wiem, to nie wiadomo o tej bitwie nic - czy to 1433 czy 1431, gdzie oraz ilu było Husytów, czy tylko lekki podjazd, czy jakiś większy oddział. Ponoć nawet do końca nie wiadomo czy to w ogóle miało miejsce.
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Skoro kamień stoi coś musiało być na rzeczy. A wiadomo w ogóle od kiedy ten kamień tam jest??
Aha, jeszcze jedno, można prosić o jakąś podpowiedź, gdzie mogę ten kamyk znaleźć? :)
Ostatnio zmieniony 9 mar 2010, o 10:46 przez piec_huta, łącznie zmieniany 1 raz.
Piec&Huta

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3674
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Kieruj się na wieżę ciśnień, a potem już wypatruj kamienia :) Na moim pierwszym zdjęciu widać go na tle podstawy wieży.

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Dzieki za wskazowki. Twoje fotki zobacze dopiero w domu, bo w pracy pewne strony mamy niestety poblokowane. A masz jakies informacje kiedy ten kamien postawiono?
Piec&Huta

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3674
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Na temat kamienia mam zerowe informacje. Zobaczyłam go przez przypadek 1 listopada i tyle. Ale na pewno były na nim wyryte litery. Zresztą zajdziesz tam to zobaczysz. Weź ze sobą wodę, by go polać.

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

OK, teraz już widzę zdjęcia. No, litery "USTR" są łatwe od odcyfrowania. :-)
Czy to jakiś fragment łacińskiego słowa. Zna ktoś z Was w ogóle łacinę?
Piec&Huta

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Kamien zostal postawiony jak budowali psychiatryk - wtedy zrobiono kopiec z resztkami wojownikow (?) - pozbierano z caleo placu budowy
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Jura
Szeregowy
Posty: 11
Rejestracja: 26 paź 2008, o 20:25
Lokalizacja: Czarny Kamień

Nieprzeczytany post autor: Jura »

Kapliczka, ostatnio przesunięta od drogi (bo samochody ją mocno ochlapywały) stojąca naprzeciw szpitala (dosyć blisko ronda) upamiętnia miejsce bitwy z Husytami.

Kamień na kopcu na terenie psychiatryka związany jest z miejscem pochówku ofiar cholery z XIX wieku. Nawet (podobno) ten teren był kiedyś nazywany "Kyrkówek".
Ale te wiadomości są nie sprawdzone, ręki sobie nie dam uciąć, podaję jako temat do dyskusji.

Natomiast w końcu lat 70. w okolicach dzisiejszej ulicy Małej i Korczaka był przeprowadzany tzw. "czyn społeczny", i działacze pewnej partii (i my dzieci spędzone ze szkół) znaleźli resztki kości ludzkich, oraz skorodowany hełm (podobno wyglądający na szwedzki jak pamiętam miał grzebień, nie znam się ale podobny jest w muzeum w R- ku :???: ). To były dziwne czasy, więc znalezisko szybko zakopano, by nie robić sobie kłopotu....
Nawet parę razy szukałem tego miejsca, ale cóż pamięć ludzka jest bardzo zawodna....

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ha we wrzesniu uzywano helmow Adriana - wlasnie z Grzebieniem
Załączniki
180px-Arian_helmet_1.jpg
180px-Arian_helmet_1.jpg (6.7 KiB) Przejrzano 2431 razy
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Jura
Szeregowy
Posty: 11
Rejestracja: 26 paź 2008, o 20:25
Lokalizacja: Czarny Kamień

Nieprzeczytany post autor: Jura »

Mimo, że jestem laikiem w sprawie hełmów, to raczej nie było to....
Oczywiście nie upieram się- bo jak pisałem o pamięci itp....
My byliśmy dziećmi, ale obecni dorośli, twierdzili, że to nie z czasów II wojny, tylko szwedzki- wiesz to były czasy, gdy Hoffman wypuścił "Potop" na ekrany, więc wszyscy się znali na strojach najeźdźców zza Bałtyku.... :wink:
Poza tym jakiś starszy facet który się przypętał z okolicznych domów autorytatywnie stwierdził, że to pozostałości po szwedach tam pochowanych. Wiem, że często grodziska wczesnośredniowieczne itp. ziemne budowle to dla ludności okolicznej "szwedzkie wały" (co ciekawe takie określenia występują w prawie całej Polsce!).
Sprawa resztek hełmu przypomniała mi się w 1987 roku, kiedy to miałem praktykę w rybnickim muzeum- tam jest dobrze zachowane takie nakrycie głowy (nawet miałem go na własnym łbie! :twisted: Pewnie trochę nielegalnie)
Bardziej podobne do tego, który facet na rysunku ma na głowie.

Ale dalej podkreślam- nie upieram się- być może wtedy znaleźliśmy ostatnie miejsce spoczynku żołnierza z września 1939 roku?
Załączniki
Zdjęcie z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rajtaria
Zdjęcie z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rajtaria
Reiter.jpg (17.48 KiB) Przejrzano 2420 razy
Ostatnio zmieniony 18 mar 2010, o 19:20 przez Jura, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3913
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Ale co Szwedzi robiliby w Rybniku? Wszak Śląska potop nie dotyczył.

Jura
Szeregowy
Posty: 11
Rejestracja: 26 paź 2008, o 20:25
Lokalizacja: Czarny Kamień

Nieprzeczytany post autor: Jura »

Pewnie już nigdy nie dowiem się o co wtedy chodziło- ja miałem parę lat, większe wrażenie zrobiło znalezienie "kościotrupa" niźli, kto to był.
Ale wrażenie było znaczne, stąd pamiętam właśnie parę szczegółów.
A czasy jak pisałem były dziwne- myśmy najpierw rekultywowali ręcznie jakiś fragment zieleni, siali trawę itp. właśnie w ramach "czynu społecznego" (dziwnym trafem takie czyny były organizowane np. w czasie pielgrzymki do Piekar....), po czym parę dni później przyjeżdżał na ten teren ciężki sprzęt i zakładał studzienki kanalizacyjne, zmieniając teren w krajobraz księżycowy.... :grin:
Szymon Kobyliński opisywał w jednej ze swych książek, że będąc pod Krakowem na praktyce studenckiej dowiedział się, że w czasie kładzenia torów w latach 60. pod magistralę kolejową znaleziono szkielet mamuta- bardzo szybko sprawę zatuszowano, bo by się naukowcy dowiedzieli, i plan nie byłby wykonany! A może byłoby to duże odkrycie?

Co robili Szwedzi pod Rybnikiem? Przecież zapuszczali się pod Żywiec, do Opola... a to rzut beretem...
Nie wiem, a może to był jakiś średniowieczny szyszak??? :wink:

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Ale co Szwedzi robiliby w Rybniku? Wszak Śląska potop nie dotyczył.

Lecz wojna trzydziestoletnia jak najbardziej.
SID

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3913
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

SID pisze:Ale co Szwedzi robiliby w Rybniku? Wszak Śląska potop nie dotyczył.

Lecz wojna trzydziestoletnia jak najbardziej.
Heh! I tu mnie masz! :D

GrzGol
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 9 lut 2008, o 07:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: GrzGol »

Hełm to marion (powszechny wtedy) -
http://pl.wikipedia.org/wiki/Morion_(hełm)

Niewiem czemu łm na końcu sie nie kopiuje
Ostatnio zmieniony 18 mar 2010, o 22:38 przez GrzGol, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

GrzGol pisze:Hełm to marion (powszechny wtedy) -
http://pl.wikipedia.org/wiki/Morion_(hełm)

Niewiem czemu łm na końcu sie nie kopiuje
Witam kolegę, już myślałem ze Cię tu nigdy nie ujrzę. :wink:
Piec&Huta

ODPOWIEDZ