Okolice schronu Wawok

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3913
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Okolice schronu Wawok

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Po co ten most?
Potężne zbrojenie, przęsło mostu u góry, zbrojenie gładkie.


Po co ten nasyp?

Przecież tam nie ma mostu? Był planowany?

Lokalizacja:
Obrazek
Załączniki
P0612090007.jpg
P0612090008.jpg
P0612090010.jpg

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

ktos to moze wyjasnic? most mocno zbrojony, nie pasuje do swojego polozenia a i wyglada tak jak by go do gory nogami ktos wywalil
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3913
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Na mapie to prawdopodobnie ten ze środka nasypu.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

ale nie pasuje jakos odlegloscia
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3913
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Bo rzeka inaczej leci. Nie ma stawu na kuźni, więc ją chyba przestawili. Chociaż w drugą stronę nie specjalnie mogła iść :/

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

dolina Rudy - zalane paskudztwo. Po drugiej stronie byla oczyszczalnia sciekow - miejska
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

nie wiem o czym dokladnie mowisz ale:
1. byla kiedys kolejka (chyba wagoniki ciagnione przez konie) co wozila gline do cegielni po drugiej stronie rudy.
2. z pod ronda na gliwickiej wyplywa spore zrodelko ( obecnie idzie podziemnymi kanalami) na nim pracowal mlyn- byl chyba jakis inny kanal obok mlyna?

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Kolejka? w takim razie zbrojenie mostu by pasowało. Tylko którędy ona biegła?
Z pod ronda gliwickiego? ja wiem ze od Rudy biegł strumyk tam gdzie teraz jest stadion rkm'u którego czesc mozna zobaczyc obok carrefoura
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

bylem kiedys na cegielni w wielopolu (tej po wschodniej stronie gliwickiej- mogli sciagac tak samo do tej drgiej) slyszalem ze jak przed wojna braklo gliny na wielopolu ( to zaczeli kolejka sciagac gline z glinioka po drugiej stronie wniesienia za psychiatrykiem ( obecnie sa tam 2 dolki podzielili to jak budowali kotucza)

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3913
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Nasypidealnie pasuje podkolejkę! Gliniok rzeczywiście był - częściowo pod cmentarzem. Dla cegielni w Wielopolu koło kościoła gliny nie brakowało, a w drugim zaś jak pamiętam jeszcze ze 20 lat temu palili cegłe.

Co do mostów to gdzie się podział w takim razie ten nad rudą? Skoro nad małą rzeczką był tak potężny, to jaki był ten drugi? Powinny być po nim jakieś ślady...

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3913
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

krism pisze:nie wiem o czym dokladnie mowisz ale:
1. byla kiedys kolejka (chyba wagoniki ciagnione przez konie) co wozila gline do cegielni po drugiej stronie rudy.
Czy wiesz coś bliżej o tej kolejce? Interesuje mnie jak się przeprawiała przez rzekę. Zakładając, że nasyp na mapie obecnie częściowo jest o drugiej strony rzeki po regulacjach związanych z likwidacją stawu na kuźni, dalej nurtuje mnie pytanie jak się przeprawiano przez rzekę? Był zbudowany tak solidny most nad rzeczką/kanałem bo chyba tym jest ten mostek, to co było nad Rudą?

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

Sorki ale to bylo dawno i kumam tylko samo opowiadanie o wagonikach i chyba ze konie ciagnely (opowaidal mi to ktos na cegielni tej po wschodniej stronie). Jak bedziecie szli tam w teren chetnie przejde sie z wami.
Wiem ze byla to glowna linia frontu i z mlyna oraz z domku (tam gdzie rozstrzelano jencow KL - teraz jest pomnik) nic nie zostalo( drugi kanal mlyna byl zasypany), po walkach teren rudy byl zawalony zwlokami zwozonymi z miasta, teren uporzadkowywala organizacja " sluzba polsce"(budowali stadion) w latach chyba poczatek 60 -tych
Ostatnio zmieniony 9 gru 2009, o 16:59 przez krism, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ