PRL wiecznie żywy

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

PRL wiecznie żywy

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Trochę postpeerelowców nas tu jest ;) choć chyba ja nestorka. :mrgreen:
W mieście kryją się jeszcze takie perełki komunistyczne, które należałoby elegancko wyeksponować, bo może wnet znikną. Dlatego zaczynam fest intrygujący temat :lol:

Na pierwszy ogień idą Niedobczyce i pozostałość po pomniku gen.Waltera

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wiem, że jest wątek ze zdjęciami z PRL-u ;) Mnie chodzi o "PRL w okopach", czyli taki, który się nie poddał i nadal istnieje ;)

O taki na przykład:

Obrazek

Obrazek

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Re: PRL wiecznie żywy

Nieprzeczytany post autor: krism »

_hipcia pisze:Trochę postpeerelowców nas tu jest ;) choć chyba ja nestorka. :mrgreen:
, bo może wnet znikną. Dlatego zaczynam fest intrygujący temat :lol:

Na pierwszy ogień idą Niedobczyce i pozostałość po pomniku gen.Waltera
O ten pomnik byla klotnia bo chcialo sie nim zajac miasto ale w trakcie prac okazalo sie ze to wlasnosc synyka

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ciekawe co z nim syndyk zrobił?

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Za to dyrektor ma się świetnie mieszka w willi na rogu Raciborskiej i Reymonta.
Pozostałość po PRL.
Załączniki
pozostaosci_po_komunie.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ten sierp i młot na tej kamienicy mnie zawsze zastanawiały. Jakoś mam wrażenie, że to jest już po komunie zrobione - dla jaj, czy też dla wyrażenia artystycznego ego tego spray'owca. Z tym, że by to tam odcisnąć to trzeba dość wysokiej drabiny :)

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

To wygląda ewidentnie na malunek pod spodem i po wyblaknięciu farby wyszło :wink:
Poza tym na Placu Wolności 7 chyba była siedziba PZPR
Ostatnio zmieniony 5 lut 2010, o 13:07 przez Valjean, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Valjean pisze:Poza tym na Placu Wolności 7 chyba była siedziba PZPR
Nie, na Pl.Wolności było TPPR, a PZPR mieściła się w dzisiejszym PKO BP na Białych ;)
Ostatnio zmieniony 5 lut 2010, o 14:50 przez _hipcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Dlatego napisałem chyba :wink:

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

To jest dowod na to, ze PRL ma sie dobrze :wink: (Auto mojego kolegi)
Załączniki
528a68bf3d.jpeg

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Fajna bryka! Marzenie dzieciństwa! Ale raczej w barwach zielonych :)
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Awatar użytkownika
MacioBA
Starszy szeregowy
Posty: 74
Rejestracja: 15 sty 2009, o 21:51
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: MacioBA »

czar PRL-u ma się gdzieniegdzie doskonale :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

tym razem moja bryka...:)
ale wracając do tematu to jest jeszcze wiele w naszym mieście różnistych smaczków... obiecuję, że gdy się zrobi cieplej uwiecznię je w obiektywie :)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

no ladne cacko!!!!
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Piękna maszyna, miałem kiedyś prospekt takiego Fiata, model który szedł na eksport

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Jaki to rocznik ??

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Dziewczyna?
Wg mnie tak okolo 1990...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

rocznik nie wazny. przebieg sie liczy ;-)
no i czy bita :mrgreen:

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Bita? Chyba nie ! Siniakow nie widac :mrgreen:

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

ładne zdjecia :wink:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

rocznik (oczywiście samochodu) to na na moje oko przed 1973 rokiem, bo jeszcze stara atrapa i kierownica z aureolą, później w 74 roku atrapa się zmieniła, skrzynia biegów powęrdowała w podłegę, kierownicą jeszcze była z aureolą, z tyłu światla jescze takie wąskie pionowe, czaem przerabiane z ikarusów na kwadratowe wielkości zeszytów szkolnych. to dopiero był tuning
i oczywiście silniki 1300, poźniej 1500, ale zawsze patrzyło się na milicyjne silniki 2000 miriafiori ehhh.

co do uaza to model 469b, najpierw silniki dolnozaworowe, później juz górnozaworowe, wzorowane na silnkach wołgi. dostałem na "dzieńdorby" takiego w wojsku, egzemplarz był z roku 1974 z tego tez powodu otoczyłem go dodatkową opieką (sentyment do tego rocznika), norma 17,4 litra na 100 przy benzynie 86 oktanów (97 rok, tak tak wtedy jeszcze była ta benzyzna dostepna w wojskowych magazynach), na pokładzie dwa baki po 38 litra każdy, i co dla niektórych będzie niezrozumiałe niesynchornizowana skrzynia biegów.
poprostu trzeba dwa razy nacisnąć sprzęgło i dopiero przełącząc bieg, choć jak ktoś ogarnoł tą skrzynie to dało radę raz naciskać sprzęgło, ale to juz hardkore.
i co do tego modelu to nieprawda, ze nie posiada elektroniki, ja w swoim założyłem gaźnik własnie od wołgi i tam była elektroniczna dysza wolnych obrotów, co prawda niepodłaczyłem jej, ale była zabudowana.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2010, o 06:53 przez Tommi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
MacioBA
Starszy szeregowy
Posty: 74
Rejestracja: 15 sty 2009, o 21:51
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: MacioBA »

Dla ścisłości - rocznik to 1969, pierwszy eksportowy rocznik 125p, więc zachowało się ich mniej niż '68. Biegi spod kiery powędrowały w podłogę już we wrześniu '71, ale na polski rynek nadal głównie szły z wajchą pod fajerą. Mój ma poczciwe 1300cc z bardzo niskim numerem, gdyż również w '69 zaczęto montować pierwsze polskie silniki (uprzednio szły na taśmę gotowe silniki włoskie z Fiatów 1300/1500, dlatego pierwsze Polskie Fiaty 125p mają bardzo wysokie nr-y silników...włoskich :)). Istotnie, włoski Fiat 125 miał na ówczesne czasy szalenie nowoczesne silniki DOHC o poj. 1600 i 1800, ale nas na nie nie było stać i pojawiały się one sporadycznie w wyszukanych wersjach Fiatów Montecarlo (1600) i Akropolis (1800), a do Milicji trafiały później Polonezy 2000, ale z silnikami z Fiatów 132 :). Zmiana atrapy, klamek (skalpele ustąpiły kasetom), wielu rzeczy w mechanice i wyposażenia wnętrza miała miejsce w '73 wraz z wprowadzeniem modelu MR73... itd itd :)
No to się rozpisałem nie na temat :)...za co modów przepraszam :) i nawołuję do wynajdywania smaczków z prl-owskiej przeszłości naszego miasta!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Piekne autko. Jak bylem maly (lata `70) to kazdy marzyl o "duzym Fiacie". Krotko po upadku komuny bylo obciachem miec takie cos (liczyl sie np. Golf I) a teraz znowu przyciaga wzrok. :lol:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Pomruk dawnych lat :) z Radziejowa - ulica liżydupy Stalina (nie podejmuję się oceniać, czy ten przydomek użyty przez Dąbrowską był słuszny).
Załączniki
Radziejów (19).JPG
Radziejów (20).JPG

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

Alojz długo namawaiłem, żeby rodzice zmienili naszego maluszka (600cc na włoskich częściach) zakupionego w 1978 roku za kwotę 64.500zł na dużego fiata, ale niestety zostalismy przy maluchu. gablot adozyła słusznego wieku 22 latek i została sprzedana za kwote 300zł (przebieg 70 tys km) osiedlowemu "Hołowczycowi" ten zmienił tłumik na sportowy i zarznoł silnik w rok, teraz mogę sobie tylko pluć w brodę, ale co to da?

swoją droga mój ojciec jak juz wczesniej pisałem odbywał służbę wojskową (1957-1969) pływając na niszczycielach ORP Grom, Błyskawica, itd, i tam tez zdobył stopień st. marynarza, a że własnie 1978 roku kupił samochód i w domu mielismy telefon został trzykotnie wzywany na WKU w Rybiku i zawoził korespondencję do WKU Wodzisław, po pół roku został kapralem i została mu przydzielona funkcja kuriera. Do dzisiaj wspomina, jak to jest możliwe że On marynarz a stopień ma lądowego kaprala. Oczywiście funkcja kuriera był wykonywania podczas ćwiczeń, na codzień ojciec pracował w PeBeRowie.
Takie to były czasy PRLowskie.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2010, o 17:06 przez Tommi, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ