Marsz śmierci

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Czy ktoś mnie może wspomóc i podać najbardziej wiarygodne źródło danych o Marszu Śmierci. A ściślej o rybnickim "przystanku" na trasie tego koszmaru...

PILNE !

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Cos Delowicz skrobnol...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Pisze o tym Jan Kantyka w "Rybnik-Zarys dziejów miasta" i Alfons Mrowiec w "Ziemia rybnicko-wodzisławska"
W miejscu gdzie dzisiaj stoi pomnik na Gliwickiej stał kiedyś dom w pobliżu którego Niemcy wymordowali więźniów oświęcimskich, mam zdjęcie tego domu ale nie umiem go zamieścić.
Jeśli chodzi o Rybnik to zaprowadzili ich na Rudę celem rzekomego noclegu, a rankiem następnego dnia zamordowali 385 osób
Ostatnio zmieniony 3 lis 2009, o 22:31 przez Valjean, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Właśnie chodzi mi o tą liczbę osób. Skąd wiadomo, że akurat tyle? Na każdym pomniku jest inna liczba. Podejrzewam, że na pomniku w lesie wyliczono wszystkich razem do kupy (nie tylko rozstrzelanych przy stadionie, ale i tych po drodze).
Co do tego domu, to mam to zdjęcie.
Wg Longina Musiolika pomnik (ten przy stadionie) stanął nad brzegiem dawnej rzeczki - tzw. Młynówki. Do niej SS-mani wrzucali zwłoki. A między stadionem a stawem kąpielowym (teraz basen) była restauracja p.Śmiei. Może ten dom, o którym wspomniał Tomek, to ta restauracja. :?:

Gdy porównałam różne książki, to w każdej piszą inaczej (o sieci nie wspomnę).

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Znajomy słyszał taką historię od jakiejś starszej przewodniczki: Więźniów zamknięto na noc w stodole, po czym wpuszczono do środka pacjentów szpitala psychiatrycznego wyposażonych w saperki itp. Czy ktoś słyszał coś podobnego, czy to raczej bujda z palca wyssana? Nigdzie mi się tego nie udało potwierdzić a brzmi to raczej jak jakaś sensacja niż fakt.
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Zdjecie domu powinno byc na forum - i w ksiazce "wydarzylo sie..."
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Ja też mam różne dane z kilku książek, przy tym domu podobno rozstrzelano 455 osób, oprócz tego na terenie Rybnika 292 osoby, w Jejkowicach zginęli, Rzędówce, Roju, Kleszczowie, Żorach, Raszczycach, Przyszowicach, w Leszczynach rozstrzelali więźniów którzy próbowali uciec z transportu, w Chwałęcicach chyba 10 osób i pochowano ich przy drodze- mieszkaniec Chwałęcic widział te zdarzenie i gdzieś o tym czytałem chyba u Kolarczyka

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wg mnie liczba oscyluje ok. 400 (coś tam ponad). I na nią składałyby się te osoby rozstrzelane przy stadionie (niektórzy piszą na stadionie), te osoby, które zostały zabite przy próbie ucieczki w Wielopolu (o tym pisze Kolarczyk), i inni polegli z mrozu, czy głodu. Nie ma drugiej liczby.
Rzędówka i Leszczyny to osobny rozdział - o tym nie gadam. Tam SS-mani zaczęli strzelać do ludzi w pociągu - stąd taka duża liczba pochowanych w tamtejszym lesie. Są jeszcze pochowani w Książenicach (ale to wg mnie więźniowie, którzy zginęli w drodze przez Kamień i pobliże Książenic) - mają pomnik upamiętniający przy basenie.

Wątek założyłam, bo na stronie:
http://www.sztetl.org.pl/index.php?a=sh ... 4464&ver=1
oraz
http://www.sztetl.org.pl/index.php?a=sh ... 4465&ver=1
są takie dane. Dla osoby z zewnątrz może to wyglądać na dwa miejsca kaźni: przy stadionie i w lesie. A w sumie było jedno, a dwa pomniki z różnymi liczbami.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Nie Chwałęcice tylko Orzepowice

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

I Chwałęcice i Orzepowice

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

A o tym wydarzeniu w Świerklanach czytaliście? Wprawdzie ta odnoga Marszu Śmierci nie szła przez Rybnik, ale zawsze to blisko nas - do Świerklan rzut beretem.
Załączniki
Artykuł w Nowinach
Artykuł w Nowinach
Świerklany (1).JPG
Świerklany (2).JPG
Świerklany (6).JPG

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Jedna z odnog prowadzila przez Gorki sl :sad:

http://www.nedza.pl/turystyka/gorki_slaskie.html
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Jesteście pierwsi do jednej nowiny :)
Być może na tegorocznym tzw. "marszu śmierci" organizowanym przez Klub Inteligencji Katolickiej będzie rabin Śląska.
Uznałam, że byłoby wspaniale, gdyby nad prochami Żydów zamordowanych na Rudzie i w trakcie marszu przez Rybnik i okolice, pomodlił się rabin.
Napisałam do niego i jak mu nic nie stanie na przeszkodzie to przyjedzie 6 lutego do Rybnika. Miałam wiele wątpliwości i wahań, ale w końcu przeważyło zdanie mojego przyjaciela - Żyda z Rybnika. On też szedł w marszu śmierci, ale do Buchenwaldu.
No i napisałam, szybko kliknęłam "wyślij" i było po ptokach :mrgreen:
Dodam, iż nowym rabinem gminy katowickiej jest młody Amerykanin z Kansas ;-) co nam - mieszkającym na ziemiach niemiecko-polsko-śląskich oczywiście nie przeszkadza.

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Opisy tras "Marszu śmierci" znaleźć można na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/trasy.html -tu do pobrania plik : Pełna informacja dotycząca Trasy ewakuacyjnej więźniów KL Auschwitz.
Miejsca pamięci
Trasy ewakuacyjne więźniów KL Auschwitz- raport 2003

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Hipcia ok!
Zerkne tylo w kalendarz...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

A tu można zobaczyć te trasy na mini mapce.
http://pl.auschwitz.org.pl/z/index.php? ... &Itemid=38
"Nasza" część marszu prowadziła od Gliwic do Gross-Rosen. Niestety na tego typu stronach (i tych, które podała Baśka i tej mojej) są błędy choćby z nazwami miejscowości.
Przy okazji pomnik z Kamienia
Załączniki
Rybnik-Kamień (8).JPG
Rybnik-Kamień (10).JPG
Ostatnio zmieniony 28 sty 2011, o 07:13 przez _hipcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Rabin Śląska przed chwilą mi potwierdził, że przyjedzie do Rybnika i odmówi modlitwę nad prochami żydowskich ofiar Marszu Śmierci.
Logicznym jest, że nie będzie szedł w drodze krzyżowej (bo taką formę ma ta rybnicka uroczystość). Nie wiem jak to wszystko wyjdzie (ten styk dwóch religii :mrgreen: ).
Mam nadzieję, że będzie ok, bo jak nie, to na Rybnik nie wychodzę bez peruki :mrgreen:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Uffff, wszystko wyszło dobrze. Wyobraźcie sobie, że rabin się tak wzruszył, że aż popłakał. Zarówno przy pomniku obok stadionu, jak i w lesie przy grobach. Był moment, że mu głos chwytało przy odmawianiu modlitwy. Pomodlił się też (już tylko w duchu) przy pomniku w Kamieniu.
Powiedział mi, że nawet gdyby tam był pochowany choćby jeden Żyd (a należy zakładać, że ponad połowa wówczas zamordowanych to byli Żydzi), to jego obowiązkiem byłoby tu przyjechać.
Załączniki
Marsz śmierci Rybnik 6.02.2011 (2).JPG
Marsz śmierci Rybnik 6.02.2011 (12).JPG

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

widzisz wszystko poszlo OK i peruki nie potrzebowalas ;))

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Alojz pisze:widzisz wszystko poszlo OK i peruki nie potrzebowalas ;))
Na razie nie ;) Zarówno KIK, jak i miasto spisało się na medal.
Załączniki
Marsz śmierci Rybnik 6.02.2011 (8).JPG

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

To wydarzenie uzmysławia nam i innym, że należy mieć siłę zaparcia i stale realizować się w swojej pasji. Ile może dokonać jedna osoba? A ile mogą zrobić całe rzesze ludzi?
Słowa uznania dla Hipci - Jesteś Wielka.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

_hipcia pisze:
Na razie nie ;) Zarówno KIK, jak i miasto spisało się na medal.
ale te panie po lewej spod byka patrza :wink:

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Uwielbiam mówić: "Świetna robota Małgosiu!"

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

I miasto się spisało??? Czyżby nasz rządzący pomógł w tym przedsięwzięciu?
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

biker76 pisze:I miasto się spisało??? Czyżby nasz rządzący pomógł w tym przedsięwzięciu?
Nie, miasto nie pomogło, ale na szczęście nie przeszkodziło. A to już dużo. Resztę mogę napisać w sekretnym miejscu ;) jak kto ciekawy oczywiście...

Dzięki za wszystkie miłe słowa.

ODPOWIEDZ