Wrzesien 1939-statystyka

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Wrzesien 1939-statystyka

Nieprzeczytany post autor: woytas »

jakie straty poniesli Niemcy we wrzesniu podczas zdobywania Rybnika?
Ile sprzetu pancernego utracili?
Osobiscie wiem o jednym 100% zestrzelonym z Kb- UR. Czytalem tez o kilku czolgach (wozach pancernych) walnietych chyba z 37 mm.
A ilu ludzi stracili?
Ostatnio zmieniony 22 mar 2009, o 18:18 przez woytas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

nasze działo ppanc zniszczyło 2 czołgi dokonał tego kpr E Żukowski z załogą :) i wiem o zabiciu przez naszych załogi niemieckiego wozu bojowego, gdy z niego sami wyszli... :)
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Adas a czas i miejsce?

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

czołgi - 1939, czas? nie pisze, działo dozorowało pozycje na odcinku 1 kompani strzeleckiej kpt Kotucza, szosa zebrzydowicka... :) .......1 kompania strzelecka ppor B Gozdka pospiesznie opuszczając Rybnik, kiedy ustał ogień z wozu pancernego i wyszła z niego załoga, ostrzelali ją..... 8)
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Gozdek... hmmm taki gosc ma serwis Boscha na zorskiej- moze rodzina?
Wielu rybniczan bronilo swojego miasta...

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

czyli narazie mamy 3 sztuki-kto da wiecej?

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

pewnie arek s , gadałem z nim dzisiaj znaczy wczoraj.... 8)
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

narazie nie przebijam bo nie pamietam szczegolow ale cos mi gra, ze jedno dzialko wykonczylo 6 sztuk- ale co i jak zapomnialem :(

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

Jezeli chodzi o dzialo cytat autora wypowiedzi"Rybnik nie posiadal obrony artyleryjskiej jej namiastke stanowily 2 mozdzierze typu stockes 1 przydzielony do komp ckm kpt Kotucza 2 Ogrodowskiego...."
Skad wiec wzielo sie to dzialo?
przy najmniej dobre pytanie dla mnie.
Dochodze do wniosku iz za duzo wersji jest o walkach w Rybniku tylko ktora prawdziwa?
Przyjmijmy iz w Rybniku bylo dzialo tylko skad sie wzielo? z jakiej kompanii artyleryjskiej?najblizsza w tamtym czasie Zory 4 dziala.
Bardziej sie sklaniam do tego iz Rybnik nie mial zadnego dziala i wogole obrony ppanc dlatego bronil sie tak krotko.Dzialo chocby jedno na pewno sprawialo by mase klopotow niemieckim czolgom uzbrojonym w ckm panzer 1,2 tylko 3 miala wtedy 20 mm dzialko.Wlasnie te modele Braly udzial w walce.
powoli zaczynam sie gubic

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Brak danych jest okropny :(

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

straty niemcow poniesione w Rybniku w to do godzin poludniowych 50 rannych zwiezionych do polowego punktu opatrunkowego w cegielni Rosochacz,nie mam niestety danych co do liczby zabitych.
Zniszczone lub unieruczomione czolgi to w pszyblizeniu 7 sztuk(nie ma nigdzie podanej dokladnej liczby)tyle sie doszukalem byc moze byla to liczba wieksza,lub nie wykluczam mniejsza.
Dzialka w Rybniku dogrzebalem sie danych mowiacych o tym iz w Rybniku byly 3 dzialka 37 mm ppanc,15 rusznic ppanc.
W ataku na Rybnik bralo udzial okolo 200 czolgow kppzkpw 1,2,3.
G 5:30 meldunek z placowki strazy granicznej w Suminie do mjr Mazewskiego."wojska niemieckie przekroczyly granice "
Dow 5 dyw panc gen.por.Heinrich von Vietinghoff Sheel
Gr A dow plk Haarde kirunek Raszczyce(przejscie graniczne)-Rydultowy-Glozyny-Radlin-Swierklany-Warszowice-i dalej na Pszczyne
Gr b plkn Degener trasa koncentryczna na Pszczyne trasa Rudy(przejscie graniczne)-Chwalecice-Rybnik-Zory-Suszec -Branica -Psczyna
Gr c pplk Grolig trasa Raciborz-Pszow-Wodzislaw-Mszana-Jastrzebie-Pawlowice i dalej na Pszczyne

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

czas ten materiał obrobic i wstawic na strone, co Wy na to ? kilka fotek mapa i troszke cytatow z ksiażek... :?:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ta cegielnia rosochacz to gdzie sie znajduje (albo raczej znajdowala)?
Przy zebrzydowickiej?

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

"Rybnik Zarys dziejów miasta..."J.Walczak
'....w związku z tym zorganizowano dwa specjalne Oddziały Wydzielone.których terenem akcji obronnej miał być powiat rybnicki.Jednym z nich była Obrona Narodowa"Rybnik",mjr.Władysława Mażewskiego,która skłądała sie z: 1 batalionu piechoty 75pp,1 batalionu Obrony Narodowej"Rybnik",z 55 Dywizji Piechoty Rezerwowej,1 kompanii kolarzy i 1 dywizjonu23 pułku artylerii lekkiej.Miała ona stanowić oslonę południowego skrzydła grupy operacyjnej "Ślask" oraz osłonę kierunku uderzenia nieprzyjaciela na Pszczynę,.....
"...Niemieckie czołgi nacierały na miasto z kilku stron,niektóre udało sie zniszczyć salwami działek przeciwlotniczych."
"...Równiez oddział ppor.Ignacego Glenca,który unieruchomił kilka czołgów nieprzyjacielskich,około godz.11.00 dostał sie do niewoli...."

Taki opis walk zamieszczony jest w tej ksiązce.Niestety są to tylko powieszchowne dane.

Awatar użytkownika
zbyszek
Starszy szeregowy
Posty: 58
Rejestracja: 3 gru 2006, o 14:09
Lokalizacja: Żory

Nieprzeczytany post autor: zbyszek »

"przeciwlotniczych" :?:

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:D tego nam trzeba :) materiały zbieramy do kupy i piszemy o obronie Rybnika... ja tez mam podobne info, trzeba porownać wszystko....
Radfahrtruppe

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

Rybnik nie mial zadnych dzialek plot!poskike wojsko uzytowalo okolo 470sztuk tej broni,kilka armat plot bylo na pozycjii pszczyna

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

Moze autorowi chodziło o działka z Żor (stacjonowała tam bateria dział artyleryjskich)W Żorach zniszczono jak wyczytałem 4 czołgi.

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

w Zorach stacjonowal pulk artylrii lekkiej a nie plot

Awatar użytkownika
zbyszek
Starszy szeregowy
Posty: 58
Rejestracja: 3 gru 2006, o 14:09
Lokalizacja: Żory

Nieprzeczytany post autor: zbyszek »

...na dodatek nie walczyl w Rybniku.

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

"Wypisy do dziejów Rybnika i W.Śl."
...."W obwodzie pozostawała kompania 3 por.St.Nogi oraz pluton ckm na taczankach.Siec ogniowa pierwszej linii opierała sie na siedmiu ckm wz.30 i trzech ckm."maxim"z baonu ON.Obronę przeciwpancerna stanowił pluton ppanc.ppor.Ignacego Sochy 3działka 37mm oraz ok 15 rusznic ppanc. przydzielonych kompaniom.Artylerii dla swej obrony miasto nie posiadalo,jej namiastke stanowiły dwa możdzierze Stockes-Brandt 81mm pod dow.ppor.Hermana Ficka."
I jeszcze cos o saperach "Niszczeni wyprzedzające prowadziła 3 kompania zmotoryzowana z krakowskiego baonu saperów nr.6.Przed nadciagającą z kierunku Chwałęcic kolumną pancerną zniszczono doszczętnie solidny most betonowy na nacynie."
Troszke mnie zastanawia skąd by sie wzieło w Rybniku15 rusznic ppanc???

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:D ja znam ten tekst, Przemsza Zielinski ?? :shock:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

czy 15 to niewiem
ale wiem gdzie jedna z nich ustrzelili czolg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

No chyba sie autor zgadza nie pamiętam teraz.
Woytas zaznazc to miejsce na mapie będzie do kolekcji ciekawych miejsc w Rybniku.Coś słyszałem o tym miejscu ale nie wiem gdzie to.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

wodzislawska kolo sp-2
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ