Znikający Rybnik

Historia miasta i jego dzielnic
alibaba22
Kapral
Posty: 131
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 22:21
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post autor: alibaba22 »

Po dłuższej nieobecności na forum przeglądam posty przeczytane których nie czytałam i zaintrygowało mnie to, co piszecie o budynkach browaru.
Czy naprawdę wszystko to zostało wyburzone i postawiony tam został jakiś market? A jeśli tak, to kto dopuścił do takiego barbarzyństwa? Przecież te budynki mogły zostać wspaniale wykorzystane.
Pozwolę sobie przytoczyć to przykład mojego /teraz już niestety mojego/ miasta. W samym centrum Poznania był browar. Ogromne gmaszyska. Stały przez kilka lat i straszyły swym wyglądem. A teraz? Teraz to najwspanialsza w Europie galeria handlowa. Coś naprawdę pięknego. Żaden zbudowany z płyt, metalu i szkła market nie dorównuje temu, co tu zrobiono.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Tak samo jak Manufaktura w Łodzi, stare pofabryczne budynki z czerwonej cegły super odnowione, a w środku co można było to zostawili, jakieś rury wentylacyjne idą pod sufitem, różne instalacje, fajnie to wygląda. W Łodzi i Poznaniu można, a u nas prezydent nie przywiązuje wagi do zabytków jak nie są klasy 0, a już tym bardziej do historii.

alibaba22
Kapral
Posty: 131
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 22:21
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post autor: alibaba22 »

W Poznaniu wyremontowano też "okrąglak". Budynek z lat 50-tych więc nie taki znów wielki zabytek. Ale konserwator zabytków nie wyraził zgody na jego wyburzenie. Teraz remontuje się starą gazownię i rzeźnię. Nie wiem jednak co tam będzie. Tak więc rzeczywiście w Poznaniu bardzo dba się o takie starocie. Szkoda, że w Rybniku tak nie jest. Przecież to stare miasto i ma dużo ciekawych, starych budynków.
Ostatnio zmieniony 23 gru 2011, o 15:34 przez alibaba22, łącznie zmieniany 1 raz.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

ja osobiscie mam inne odczucia i wspomnienia o rybnickim browarze-kopcący komin,produkcyjny smród przetaczający się bocznymi uliczkami-czy jest czego żałowac?

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Manufaktura w Łodzi robi wrażenie ,ogrom przestrzeń -a co było w naszym browarze-zlepek obiektów z różnych epok .to co powstało jest sukcesem.

alibaba22
Kapral
Posty: 131
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 22:21
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post autor: alibaba22 »

Janusz- przecież każdy browar gdy jest czynny kopci. Ale gdy produkcja ustaje to często są to ciekawe, zabytkowe budowle których nie powinno się niszczyć.
A jak myślisz- co robiła rzeźnia w samym centrum Poznania, tuż przy Starym Rynku? Teraz będzie z tego ciekawy obiekt, prawdopodobnie zagospodarowany przez UAM.
Dobrze, że chociaż Juliusz się ostał i jak czytałam, ktoś się nim zajął.
A co stało się z budynkiem Sądu? Zdaje mi się, że czytałam w którymś poście o jego wyburzeniu. Jeśli faktycznie tak jest, to naprawdę nie rozumiem władz tego pięknego i bliskiego memu sercu miasta.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Sąd jest i ma się bardzo dobrze :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
stachn
Kapral
Posty: 114
Rejestracja: 25 maja 2011, o 20:41
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: stachn »

A browar w Raciborzu? Powstał w roku 1567 i ma się nadal dobrze. Co przeszedł to przeszedł - nawet był prawie cały zalany przez słynną powódź. Teraz warzy najlepsze piwa - jest ponownie na etapie rozkwitu. Poczytajcie sobie :grin: http://www.browar-raciborz.pl/index.php?dzial=browar . Piwo jest warzone wg starych recept a nie produkowane :lol:
Ostatnio zmieniony 24 gru 2011, o 13:24 przez stachn, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ostatnio konsumowalem i nawet nawet
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Raciborskie piwo jest bardzo dobre, szczególnie Twierdzowe niepasteryzowane :wink:

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

OJ tak! Miodowe :)

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wracając do początków tego wątku, to z plotek wiem, iż hotel tak szybko nie powstanie.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Z plotek wiem, że jest zgoda na wyburzenie "dworku" na Dworku :evil: :???: :shock:

Czyli rybnicki standard - stare won, a na tym miejscu styropian, aluminium i szkło.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Idiotyzm do kwadratu! zamiast to wyremontować to postawią biedronke kolejną! Albo takiego dziada co budują obok plazy czyli najwiekszy budynek po komunie. Na co to komu?
jak widac w Rybniku takei cos nie zdaje egzaminu patrz focus - plajta
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Grunt prywatny, "dworek" prywatny, ale zgoda na wyburzenie państwowa :mad:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wyburzono budynek za dawną rzeźnią/budynkami straży miejskiej. Gdy teren był ryty to przeszłam tam z parę razy, by sprawdzić, czy przypadkiem nie wykopano czegoś interesującego. Jak pamiętacie, za tą budką z kluczami, w 2009 roku wykopano żydowski nagrobek. Czyli w miejscu, w którym teraz ryto. Niestety nie zauważyłam tam niczego, co mogłoby być resztą innych nagrobków.
Posłałam tam jednego dnia Magdę, ale ona też niczego "podejrzanego" nie zauważyła. Więc... albo tam już nie było więcej nagrobków, albo ich nie zauważyłyśmy.

Poniżej zdjęcia z 2010, 2011 i obecne. Tą kupę gruzu też przejrzałam, ale wsio tam było betonowe i asfaltowe.
Załączniki
7.08.2012 (1).JPG
7.08.2012 (2).JPG
7.08.2012 (3).JPG
8.04.2011 (38).JPG
8.04.2011 (39).JPG
8.04.2011 (41).JPG
Hallera 20.04.2010 (1).JPG

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Podczas prac wyburzeniowych uczuliłem osoby kierujące pracami aby zwracali uwagę na rzeczy "wychodzące z ziemi", ale nic szczególnego tam nie zauważono. Również osobiście często tam maszkeciłem i zero zdobyczy.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

biker76 pisze:Podczas prac wyburzeniowych uczuliłem osoby kierujące pracami aby zwracali uwagę na rzeczy "wychodzące z ziemi", ale nic szczególnego tam nie zauważono. Również osobiście często tam maszkeciłem i zero zdobyczy.
Dobrze, że czuwałeś :)

A tymczasem Dworek - jeszcze jest, ale jak długo :???:
Załączniki
Dworek 10.08.2012.JPG
Dworek 10.08.2012 (1).JPG
Dworek 10.08.2012 (2).JPG
Dworek 10.08.2012 (3).JPG
Dworek 10.08.2012 (4).JPG

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

On jest az w tak złym stanie ze trzeba go burzyć?
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Jak masz więcej złota niż amber gold to może dało by się go wyremontować. :mrgreen:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

MarcooN pisze:On jest az w tak złym stanie ze trzeba go burzyć?
Niestety nikomu nie zależy na remontowaniu. Nie zależy obecnemu właścicielowi, nie zależy temu, który kupi.

Popatrzcie na zapis na oficjalnej stronie UM:

http://www.rybnik.eu/index.php?id=1185
nieruchomość zabudowana kamienicą o pow. 440 m2 (na terenie posesji znajduje się również wolnostojący garaż).
Kamienica przeznaczona jest do remontu lub wyburzenia.
:???:

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

coś mi sie wydaje ze komus baardzo zależy na tej działce która bedzie warta w cholere i jeszcze troche
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

milionsiedemset tysiaków jest warta
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

nadaje sie idealnie na sprzedaż i postawienie tam kolejnego gów..a*

* - biedrona, lidl, itp
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

ODPOWIEDZ