Rybnickie krzyże

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
radess
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 08:09
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: radess »

:razz: jeszcze powiedz mi stary osioł :razz: :mrgreen: chyba ja a wy zaraz za mną trzeba yło mnie sprostować a nie łapać temat
Job 9:29 Jeżeli więc ja i tak mam być grzeszny, to po co mam jeszcze na próżno się wysilać?

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Chodzi o jakiegoś moderatora bądź admina :) Ale skoro się poczuwasz :twisted: :twisted: :twisted:

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Afro chyba Ci się coś mieszać zaczyna - spójrz w logi i zobacz czy ktoś coś robił..
Ostatnio przy tym temacie grzebaleś Ty oślico pierońska
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Ja nie mam dostępów do logów :) A ten temat to rozdzieliłem. W każdym bądź razie coś było namieszane ale nie jest. Wyczyść tą naszą gadkę bo nie na temat. Ja Cię kasować nie mogę.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rybnickie krzyże

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wszędzie dookoła drogi krzyżowe, marsze z krzyżami, więc należałoby dać i coś od nas. Tego krzyża tu chyba jeszcze nie było. Boża Męka z roku 1938 na placu kościelnym przy "Antoniczku".
Pierwsze zdjęcie z czasów remontu kościoła.
Antoni marzec 2010 (45).JPG
Nocą...
23.02.2012 (6).JPG
23.02.2012 (8).JPG
I obecnie - dniem
4.03.2013 (55).JPG
4.03.2013 (54).JPG
A w Nowinach mini artykuł pani Izy Salamon o naszych krzyżach:

:arrow: http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,307 ... yzami.html
Ziemia usiana krzyżami

Nigdzie indziej nie ma tylu przydrożnych krzyży, co u nas. Świadczy to o pobożności mieszkańców Śląska – mówi ksiądz Rafał Śpiewak.
"Przipatcz się Grzyśniku, com ucierpiał zatyć nieprawości dałem się ukrziżować ku tobie z miłości" – tak niezmiernie ciekawy napis (pisownia oryginalna) widnieje na krzyżu z 1882 roku w Boguszowicach Starych. Chyba nie ma drugiej ziemi tak gęsto usianej murowanymi krzyżami jak właśnie Górny Śląsk. – Pokonując kilometr drogi, pobożny człowiek musiałby się przeżegnać nawet i dziesięć razy – zauważa jeden z Czytelników. Ksiądz Rafał Śpiewak, duszpasterz akademicki w Rybniku, przywołuje słowa kardynała Augusta Hlonda: Polonia semper fidelis, Silesia fidelissima, co znaczy: Polska zawsze wierna (Bogu), Śląsk najwierniejszy. – Te liczne krzyże przydrożne świadczą o tym, że dla Ślązaków Bóg był zawsze drugą ojczyzną, wyrosłą z silnej pobożności – dodaje kapłan.
Stare krzyże stoją przy drogach, placach, kościołach, w środku nowoczesnych osiedli, w przydomowych ogródkach, przy leśnych ścieżkach, a nawet w szczerym polu. Każdy jest inny, każdy ma swoją historię. Wiele zostało opisanych. Niektóre miasta i gminy dokładnie je policzyły i zinwentaryzowały. To wciąż jednak za mało. Jak mówi znawcy historii naszego regionu, to ciekawe zagadnienie warte jest dalszych badań. – Skąd się wzięło tyle krzyży? Z kilku przyczyn. Potwierdzały pobożność fundatora, stanowiły wotum za okazane łaski oraz, co ciekawe, wznoszono je jako znaki graniczne wsi, swego rodzaju drogowskazy – mówi jeden z historyków. Dodaje, że bez wątpienia mnogość krzyży na Górnym Śląsku wynikała z zamożności społeczeństwa.
Stąd też spotykamy stosunkowo dużo krzyży murowanych, a raczej niewiele drewnianych. Bardzo ciekawym zjawiskiem jest to, że do dziś większość z nich jest zadbana, co świadczy nie tylko o ciągłym przywiązaniu do wiary, ale, co też bardzo ważne, o dbałości o nasze dziedzictwo kulturowe – dodaje. Każdy z krzyży to odrębna historia. Powstały na pamiątkę ważnych wydarzeń, ocalenia od zarazy, wojny, pożaru, w podziękowaniu za urodzajny rok, z prośbą o potomstwo. Przy krzyżach żegnano bliskich udających się w podróż, składano przysięgi albo też wznoszono modły o uzdrowienie. Żaden gospodarz nie przejechał obok krzyża, nie przeżegnawszy się nabożnie i nie zdjąwszy czapki.

Do dzisiaj na większości krzyży możemy przeczytać krótką modlitwę, pobożną myśl, a często nazwiska fundatorów i rok powstania. Napisy stanowią też ciekawe świadectwo wielokulturowości naszej ziemi. Są wykute w kamieniu albo namalowane farbą najczęściej po polsku, ale też po niemiecku, po czesku, morawsku, po łacinie, a niektóre częściowo po śląsku. W Świerklanach na przykład jednym z najbardziej znanych krzyży był ten stojący przy Sześciu Chałupach. Jego historię opisano w przedwojennej kronice parafialnej, a jest ona związana z drążeniem nowej studni i poszukiwaniem wody pitnej. "Studniarz był już 20 metrów pod ziemią (...), wtem natrafił na duży kamień, po podważeniu tegoż wytrysnęła obficie woda". A było to w piątek, o godz. 3 po południu, w 1933 roku, co ludzie również uznali za znak.
Z kolei przy ulicy Rudzkiej w Orzepowicach stoi okazała Boża Męka, która ma aż 6,5 metra wysokości. Jak czytamy w Encyklopedii Wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku: Jest to "Czterokondygnacyjna Boża Męka z figurą Matki Boskiej Królowej Aniołów. W 1900 roku została ufundowana przez Jozefa i Karolinę Wengrzik dla upamiętnienia początku dwudziestego stulecia. W ostrołukowo zamkniętej wnęce umieszczono figurę Chrystusa w otoczeniu Matki Boskiej, św. Jana, św. Marii Magdaleny. Nad Matką Boską znajduje się ozdobny, metalowy daszek. Na postumencie umieszczono słowa modlitwy: "Bądź pozdrowiona Królowo Anielska/Bądź pozdrowiona o Pani Anielska/O najśliczniejsza między Aniołami/Do syna swego módl się za nami".

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rybnickie krzyże

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Krzyż bazylikowy z mojej prawicy wyszedł :D
Klaus w dom, Bóg w dom

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rybnickie krzyże

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Drewniany krzyż przy ul.Jankowickiej - w tej dalszej części.
24.07.2013 Jankowicka (26).JPG

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rybnickie krzyże

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Krzyż z totalnego rybnickiego końca świata - Olszowca
Załączniki
IMG_20210502_165518.jpg
IMG_20210502_165533.jpg

ODPOWIEDZ