Nasze Jerusalem ?..

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nasze Jerusalem ?..

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Na kilku mapach które mam spotkałem w pobliżu Rybnika jakąs osadę Jerusalem...Czy ktos się orientuje w historii tego miejsca ?

Obrazek

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Nie mam teraz przy sobie książki "Szlakami Zielonego Śląska" Żukowskiego. Tam to chyba jest opisane. Chyba były dwa wyjaśnienia tej nazwy - jedno, że tam miał karczmę jakiś Żyd, a drugi, że tam była jakaś stara kaplica jak z Jerozolimy.
Do dziś w tym miejscu jest kapliczka i nadal używa się lokalnej nazwy "Jeruzalemka", gdy się mówi o tym zakątku za Jejkowicami.

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Dzięki Małgosiu :smile: Idąc tym tropem znalazłem taki tekst na stronie z miejscowosci
Szczerbice "....Nazwa Jeruzalem najprawdopodobniej pochodzi od nazwiska karczmarza pochodzenia żydowskiego Jaruzela (Jeruzala). Wersję tę potwierdzają niektórzy badacze nazw, między innymi ksiądz O. Drobny. W pamiętniku spisanym przez jednego z mieszkańców (p. F. Brzezinę) znaleziono zapis, wiążący pochodzenie nazwy Jeruzalem z wyprawami krzyżowymi rycerstwa w obronie wiary do Ziemi Świętej (Jerozolimy) "...długą i ciężką drogą zmęczeni ludzie i ich konie mieli w tych borach długi odpoczynek. Pobudowali na suchym terenie dla rycerzy małą kapliczkę z grubych drzew na owym skrzyżowaniu dróg ważnych. Po opuszczeniu tych terenów leśnych przez rycerstwo pozostawioną tam modrzewiową kapliczkę nazwano Jeruzalem ...". Podobnie twierdzi Henryk Borek w pracy "Górny Sląsk w świetle nazw miejscowych" umieszczając nazwę Jeruzalem (Jerusalem) w grupie nazw związanych z miejscami kultu..."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szczerbice

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

adam11q pisze:Dzięki Małgosiu :smile: Idąc tym tropem znalazłem taki tekst na stronie z miejscowosci
Szczerbice "....Nazwa Jeruzalem najprawdopodobniej pochodzi od nazwiska karczmarza pochodzenia żydowskiego Jaruzela (Jeruzala). Wersję tę potwierdzają niektórzy badacze nazw, między innymi ksiądz O. Drobny. W pamiętniku spisanym przez jednego z mieszkańców (p. F. Brzezinę) znaleziono zapis, wiążący pochodzenie nazwy Jeruzalem z wyprawami krzyżowymi rycerstwa w obronie wiary do Ziemi Świętej (Jerozolimy) "...długą i ciężką drogą zmęczeni ludzie i ich konie mieli w tych borach długi odpoczynek. Pobudowali na suchym terenie dla rycerzy małą kapliczkę z grubych drzew na owym skrzyżowaniu dróg ważnych. Po opuszczeniu tych terenów leśnych przez rycerstwo pozostawioną tam modrzewiową kapliczkę nazwano Jeruzalem ...". Podobnie twierdzi Henryk Borek w pracy "Górny Sląsk w świetle nazw miejscowych" umieszczając nazwę Jeruzalem (Jerusalem) w grupie nazw związanych z miejscami kultu..."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szczerbice
To choć coś mi dobrze świtało ;-) Jak odzyskam wspomnianą książkę (pożyczona), to jeszcze sprawdzę u Żukowskiego.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Sprawdziłam w książce "Szlakami Zielonego...". Takie samo wytłumaczenie, jak ma Wiki :)

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Za "Słownikiem geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" (wyd. 1880-1902):
Jerusalem(niem.), pustkowie, pow. rybnicki, ob. Gaszowice i Sumin.

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

I może od tego jest tam ul. Jerozolimska - na granicy Szczerbic i Gaszowic.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

akronaut
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 17 lip 2016, o 08:14

Re: Nasze Jerusalem ?..

Nieprzeczytany post autor: akronaut »

Na początek przywitam się ze Wszystkimi - mój pierwszy post.
Wczoraj przeglądając informację o kanale gliwickim natrafiłem na taką informację http://januszcyran.pl/2014/09/bliskie-m ... o-umierac/

... leśniczówka Jeruzalem niedaleko Rybnika, prawnuczką Karola Weisshuhna jest autorka "Elzy z afrykańskiego buszu" https://pl.wikipedia.org/wiki/Joy_Adamson. Pytanie czy to chodzi o "nasz Rybnik"?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Nasze Jerusalem ?..

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Przekopałam sieć :-) Chodzi o nasz Rybnik!

Luki0510
Szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2020, o 08:13

Re: Nasze Jerusalem ?..

Nieprzeczytany post autor: Luki0510 »

Jestem mieszkańcem Jerusalem :) Warto dodać, że przy przebudowie owej kapliczki na przełomie XIX/XX wieku z drewnianej na murowaną, znaleziono na jednej z belek wyrytą dłutem liczbę 1683 co prawdopodobnie oznacza przemarsz wojsk Sobieskiego przez te tereny. W kapliczce znajduje się drewniany krzyż, na ktorym umieszczona jest niemal naturalnej wielkości figura Ukrzyżowanego Chrystusa. Okoliczna ludność uznaję tą figurę za cudowną. Wokół kapliczki na Jerusalem krąży wiele ciekawych historii. Ksiądz Albert Buchler opisał jedną z nich: „ W tej okolicy żył niedowiarek. Nie mógł on znieść widoku Chrystusa ukrzyżowanego. Pewnego razu mając broń, strzelił do tego Chrystusa. Kula trafiła w plecy w okolice łopatki i tam się zatrzymała. Niedowiarek natychmiast oślepł.” Na podłodze kaplicy, po dziś dzień znajdują się ślady prawdopodobnie krwi - może to krew tego niedowiarka?
Mieszkańcy okolicznych wsi urządzali procesje do kaplicy w dniu św. Urbana, prosząc o urodzaje, dobrą pogodę oraz ochronę plonów przed klęskami.
Przez Jerusalem od stycznia do konca marca 1945r. przechodził front. Wojska niemieckie starały się powstrzymać 60 armie radziecką. Z rosyjskich map i raportów z tamtego okresu dowiedziałem się, że na tych terenach walczyły między innymi 304 żytomierska dywizja strzelecka oraz 148 czernichowska dywizja strzelecka. Niestety nie udało mi się ustalić, jakie oddziały wojsk niemieckich brały udział w tych walkach. O ciężarze tych walk na tym terenie mogą świadczyć licznie znajdowane podczas budowy domów: niewybuchy, łuski czy lotki po pociskach moździerzowych. Starsi mieszkańcy opowiadają także o tym, że podczas tych walk na wysokości krzyża znajdującego się naprzeciw kapliczki Jerusalem rozbił się radziecki samolot. Jeden z pilotów zginął na miejscu, drugiego pojmali znajdujący się w pobliskim domu niemieccy żołnierze i rozstrzelali. Wiadomo tez ze jeden z tych pilotów przez pare lat po wojnie leżał pochowany wlasnie przy owej kapliczce. Niestety nie mogę znalezc żadnych dokumentów potwierdzający to ze ów samolot się tam rozbił. Jednak przy budowie przydomowej kanalizacji na moim podwórku, znaleziono radziecką łuskę z działka SZWAK, które to były umieszczane np. w samolotach Ił-2 :) tak wiec historia o rozbitym samolocie może mieć w sobie odrobine prawdy.
Pozdrawiam serdecznie ;)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Nasze Jerusalem ?..

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dzięki Luki za uzupełnienie :-)

Luki0510
Szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2020, o 08:13

Re: Nasze Jerusalem ?..

Nieprzeczytany post autor: Luki0510 »

_hipcia pisze:
20 wrz 2020, o 16:09
Dzięki Luki za uzupełnienie :-)
Przyjemność po mojej stronie! :)

ODPOWIEDZ