Rodzina Manneberg├│w

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar u┼╝ytkownika
_hipcia
Generał broni
Kontakt:

Rodzina Manneberg├│w

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wreszcie mam pisemne pozwolenia na opublikowanie i opisanie historii rodziny Manneberg├│w. ┼╗ydowskiej rodziny, kt├│ra nale┼╝a┼éa przez wiele lat do elity naszego miasta. Nie mog─Ö sobie darowa─ç, ┼╝e nie kopa┼éam w sieci skuteczniej przed wystaw─ů :( Ehh, da┼éam d...y.

Jak napisa┼éam w w─ůtku :arrow: http://forum.zapomniany.rybnik.pl/viewt ... &start=275 , dosta┼éam zdj─Öcia, skany dokument├│w, wiele opisanych wspomnie┼ä i inne cuda wianki od wnuka Joseph'a Manneberga, do kt├│rego sklepu chodzi┼éy nasze babcie, a mo┼╝e raczej dziadkowie, gdy┼╝ mia┼é sklep z materia┼éami budowlanymi i ┼╝elaznymi przy ul.Sobieskiego.

Na razie wklejam zdj─Öcie Joseph'a. To jest pierwsza publiczna publikacja wizerunku Joseph'a, urodzonego w Rybniku znamienitego kupca, cz┼éonka zarz─ůdu gminy ┼╝ydowskiej, wa┼╝nego rybniczanina.

Nad reszt─ů musz─Ö si─Ö zastanowi─ç. By─ç mo┼╝e zrobi─Ö z tego artyku┼é (a mo┼╝e i 2) na stron─Ö ZR-u, bo to temat wart powa┼╝niejszego podej┼Ťcia.
Za┼é─ůczniki
Josef Manneberg.jpg

Ba┼Ťka
Starszy kapral

Nieprzeczytany post autor: Ba┼Ťka »

Małgosiu, to ten Józef urodzony w 1874 roku?
Ciekawa jestem tych ciekawostek :mrgreen: .

Awatar u┼╝ytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Żelazny był na przeciw dzisiejszej księgarni - kiedys apteki?
Ksi─Öga Ezechiela: 25,17. "┼Ücie┼╝ka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawo┼Ťci samolubnych i tyrani─Ö z┼éych ludzi. B┼éogos┼éawiony ten, co w imi─Ö mi┼éosierdzia i dobrej woli prowadzi s┼éabych dolin─ů ciemno┼Ťci, bo on jest str├│┼╝em brata swego i znalazc─ů zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, kt├│rzy chc─ů zatru─ç i zniszczy─ç moich braci; i poznasz, ┼╝e Ja jestem Pan, gdy wywr─Ö na tobie swoj─ů zemst─Ö". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar u┼╝ytkownika
_hipcia
Generał broni
Kontakt:

Tak ten ┼╝elazny i ten Joseph urodzony 1 maja 1874 roku.

Awatar u┼╝ytkownika
_hipcia
Generał broni
Kontakt:

Re: Rodzina Manneberg├│w

To znowu jedna z fotografii, kt├│re przes┼éa┼é mi wnuk J├│zefa Manneberga. Jak na pewno rozpoznacie na zdj─Öciu wida─ç sklep przy Sobieskiego 15. Ot├│┼╝ J├│zef Manneberg (ten od ca┼éego tego geszeftu ┼╝elazno-budowlanego) da┼é swojej c├│rce sklep w rodzinnej kamienicy. C├│rka by┼éa urodzona w Rybniku na pocz─ůtku XX wieku, mia┼éa na imi─Ö oficjalnie Rosalia, b─ůd┼║ Rosel, za czas├│w polskich wo┼éano na ni─ů R├│┼╝a.

Na zdj─Öciu wida─ç fragment napisu: "sk┼éa..." to ju┼╝ reklama firmy J├│zefa Manneberga, czyli "Sk┼éadu ┼╝elaza i materia┼é├│w budowlanych". Dzi┼Ť to sklep "Guziczek".
Za┼é─ůczniki
Mannaberg Sobieskiego 15.JPG
Manneberg z Trunkhardta.JPG
Manneberg z Trunkhardta.JPG (46.14 KiB) Przejrzano 1863 razy
Store of Rosa Manneberg.jpg

Awatar u┼╝ytkownika
_hipcia
Generał broni
Kontakt:

Prawdopodobnie pierwszym z Manneberg├│w, kt├│ry osiedli┼é si─Ö w Rybniku by┼é Leopold (L├Âbel). Urodzi┼é si─Ö on ok. 1839 r. My┼Ťl─Ö, ┼╝e wywodzi┼é si─Ö z Manneberg├│w aus Loslau. By┼é nauczycielem w szkole ┼╝ydowskiej w Rybniku, awansowa┼é nawet na jej dyrektora. Leopold by┼é uczestnikiem tzw. Konferencji Katowickiej w 1884r.:
Konferencja Katowicka, niem. Kattowitz Konferenz Ôłĺ odbyte w dniach od 6 do 11 listopada 1884 w Katowicach zebranie delegat├│w Ruchu Mi┼éo┼Ťnik├│w Syjonu Ôłĺ Chowewej Syjon, na kt├│rym podj─Öto decyzje o za┼éo┼╝eniu nowych osad ┼╝ydowskich w Palestynie.
Cz┼éonkowie Ruchu Mi┼éo┼Ťnik├│w Syjonu nie przypadkowo wybrali Katowice na miejsce konferencji. Miasto znajdowa┼éo si─Ö w pobli┼╝u granicy rosyjskiej. ┼╗ydowscy liderzy o pogl─ůdach syjonistycznych z terenu zaboru rosyjskiego mogli bezpiecznie przyby─ç do pruskich w├│wczas Katowic. Najliczniej reprezentowane by┼éy spo┼éeczno┼Ťci z Warszawy i Bia┼éegostoku, chocia┼╝ nie zabrak┼éo te┼╝ go┼Ťci z Francji, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Palestyny. Na Konferencji Katowickiej zebra┼éo si─Ö 30 delegat├│w (inne ┼║r├│d┼éa 22). W czasie obrad wybrano komitet g┼é├│wny (Samuel Mohylewer - przewodnicz─ůcy, Leon Pinsker - prezes), kt├│rego celem by┼éa promocja idei syjonistycznej, a tak┼╝e przygotowano plany za┼éo┼╝enia nowych osiedli na terenie Palestyny[1]. Postanowiono wesprze─ç finansowo osadnik├│w.
:arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Konferencja_Katowicka

S─ů g┼éosy, kt├│re twierdz─ů, i┼╝ to by┼é pocz─ůtek pa┼ästwa Izrael. Leopold wi─Öc by┼é tzw. syjonist─ů, czyli ┼╗ydem, kt├│rego istotne by┼éo powstanie odr─Öbnego pa┼ästwa dla ┼╗yd├│w. W tamtych czasach tereny te podlega┼éy pod imperium osma┼äskie. :arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Syjonizm

Leopold o┼╝eni┼é si─Ö z pann─ů Rosel Perl w 1869 w Rybniku. Para ta zamieszka┼éa w wynajmowanym mieszkaniu na rybnickim rynku. Leopold by┼é bardzo zas┼éu┼╝ony dla tutejszej gminy ┼╝ydowskiej. Leopoldowi i Rosel urodzi┼éa si─Ö w 1870 r. c├│rka Regina oraz syn Joseph - 1 maja 1874 r.

Leopold dzia┼éa┼é na niwie edukacyjnej, a Rosel otworzy┼éa sobie male┼äki sklep z odzie┼╝─ů dla pa┼ä.

cdn.
Za┼é─ůczniki
Rosalia Manneberg mama Reginy i J├│zefa.JPG
Regina.JPG
Regina.JPG (11.34 KiB) Przejrzano 1844 razy
Joseph.JPG
Joseph.JPG (11.43 KiB) Przejrzano 1844 razy

Ba┼Ťka
Starszy kapral

Małgosiu, pozwól, że dodam jeszcze jedno dziecko.
Hedwig, czyli Jadwiga ur. 8 maja 1873.
Jako┼Ť─ç zdj─Öcia marna, ale zawsze mo┼╝na pstrykn─ů─ç kolejne.
Za┼é─ůczniki
P1040313 - Kopia.JPG

Awatar u┼╝ytkownika
_hipcia
Generał broni
Kontakt:

Dzi─Öki Basiu! No patrz, a ja t─ů ca┼é─ů Geburtsbuch przejrza┼éam i Jad┼║ki nie wypatrzy┼éam :lol:
Wnuki chyba o jednej z c├│rek nie wiedz─ů. Przynajmniej napisali mi, i┼╝ Leopold i Rosalia mieli tylko park─Ö.

Jeszcze raz dzi─Öki za czujno┼Ť─ç :D Te┼╝ j─ů mam.
Hedwig.JPG
Wracam do Josepha, bo to on w końcu był dla naszego Rybnika najważniejszy.
Gdy Joseph zako┼äczy┼é podstawow─ů edukacj─Ö w Rybniku, to zosta┼é wys┼éany do Bytomia (w├│wczas Beuthen). Tam zamieszka┼é u ┼╝ydowskiego kupca, u kt├│rego odbywa┼é praktyk─Ö no i uczy┼é si─Ö trudnej sztuki handlowania. Niestety, jego mama, kt├│rej zdj─Öcie wklei┼éam powy┼╝ej zmar┼éa bardzo m┼éodo i Joseph wr├│ci┼é do Rybnika, by pokierowa─ç sklepem, kt├│ry prowadzi┼éa. Chyba od m┼éodo┼Ťci mia┼é smyka┼ék─Ö do handlu, wi─Öc do┼Ť─ç szybko interes mamy znacznie rozwin─ů┼é.
Pozna┼é dziewczyn─ů o imieniu Hediwg (Jadwiga) z domu Schwartz, no ... si─Ö o┼╝eni┼é :mrgreen:
Te┼Ťciowe Schwartz byli chyba te┼╝ z Rybnika, bo takie nazwiska kiedy┼Ť ju┼╝ obi┼éy mi si─Ö o oczy ;-)
Na zdj─Öciach wygl─ůdaj─ů bardzo dostojnie.
Grandfather Schwartz, Hedwig's father.jpg
Grandmother Schwartz.jpg

Ba┼Ťka
Starszy kapral

Zdj─Öcie lepsze, no ale sprz─Öt te┼╝ lepszy :wink: .

Awatar u┼╝ytkownika
_hipcia
Generał broni
Kontakt:

Sko┼äczy┼éam swoj─ů opowie┼Ť─ç o J├│zefie w momencie, gdy si─Ö o┼╝eni┼é z Jadwig─ů, a raczej w├│wczas Hedwig.
W m┼éodo┼Ťci para ta wygl─ůda┼éa tak (zwr├│─çcie uwag─Ö na oryginalny opis, jakim opatrzy┼é zdj─Öcie wnuk):
Opa Joseph and Hedwig in Rybnik (1).JPG
Na pocz─ůtku XX wieku urodzi┼éa im si─Ö w Rybniku c├│rka Rosel (kt├│r─ů podejrzewam, i┼╝ by┼éa kole┼╝ank─ů babci naszej forumowej Mirki1958), a zaraz po niej na ┼Ťwiat przyszed┼é m┼éodszy o rok Ernst. Urodzi┼éo si─Ö jeszcze jedno dziecko tej pary, ale zmar┼éo w niemowl─Öctwie.
Firma Josepha Manneberga rozwija┼éa si─Ö w najlepsze a┼╝ do momentu wybuchu I wojny ┼Ťwiatowej. W├│wczas Joseph zosta┼é powo┼éany do armii niemieckiej. Wielu ┼╗yd├│w niemieckich walczy┼éo w czasie Wielkiej Wojny - w przypadku Rybnika to trzecia osoba, o kt├│rej wiem. Niestety nie by┼éo to ju┼╝ brane pod uwag─Ö w latach 30-tych. ┼╗elazne krzy┼╝e, kt├│re im kiedy┼Ť przyznano nic nie znaczy┼éy w ich przypadku. Nasz Joseph s┼éu┼╝y┼é na froncie belgijskim. Nie wiem, czy cz─Östo bywa┼é w domu, czy te┼╝ rezerwa go obj─Ö┼éa przed ko┼äcem wojny, ale o Rybnik na pewno zahacza┼é w czasie walk, gdy┼╝ w 1918 roku urodzi┼é mu si─Ö ostatni syn - Hans Leopold, p├│┼║niej zwany Janem, a po hebrajsku Yehudah :)
Hans Leopold Manneberg, 2 yrs old.JPG

Awatar u┼╝ytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Kontakt:

Zapraszam na stronę główna :)
Ksi─Öga Ezechiela: 25,17. "┼Ücie┼╝ka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawo┼Ťci samolubnych i tyrani─Ö z┼éych ludzi. B┼éogos┼éawiony ten, co w imi─Ö mi┼éosierdzia i dobrej woli prowadzi s┼éabych dolin─ů ciemno┼Ťci, bo on jest str├│┼╝em brata swego i znalazc─ů zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, kt├│rzy chc─ů zatru─ç i zniszczy─ç moich braci; i poznasz, ┼╝e Ja jestem Pan, gdy wywr─Ö na tobie swoj─ů zemst─Ö". BAAM! BAAM! BAAM!

Ba┼Ťka
Starszy kapral

Ale┼╝ historia.
Korespondent Małgosi opisuje Rybnik, jakby tu od zawsze mieszkał. A przecież był tu tylko raz.
Świetny artykuł.

Awatar u┼╝ytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

To prawda. Dzi─Öki Ma┼égosiu za kontakt z t─ů rodzin─ů i przygotowanie tej historii. Wielkie s┼éowa uznania!

Awatar u┼╝ytkownika
_hipcia
Generał broni
Kontakt:

A powiem Wam jeszcze, i┼╝ zar├│wno Eliezer z Izraela, jak i jego kuzyn ze Szwajcarii, czyli Michael przyje┼╝d┼╝aj─ů do Rybnika w maju br. Uznali, i┼╝ maj─ů ju┼╝ teraz do kogo przyje┼╝d┼╝a─ç :D Wyczywam w ich listach rado┼Ť─ç z tego, ┼╝e rybniczanie s─ů ciekawi historii ich dziadka :)

Dodam, i┼╝ muzeum nie jest zainteresowane ich wizyt─ů :roll: Na szcz─Ö┼Ťcie pani Sabina z Gazety Rybnickiej jest :brawo: :brawo: :brawo:

Awatar u┼╝ytkownika
_hipcia
Generał broni
Kontakt:

Od 21 maja dw├│ch wnuk├│w J├│zefa Manneberga b─Ödzie mieszka─ç w hotelu na Rynku przez kilka dni. Przylatuj─ů do Krakowa 20 maja i 21 przyje┼╝d┼╝am z nimi do nas.

Dla przypomnienia jedno zdj─Öcie ze Spaceru ┼Ťladami rybnickich ┼╗yd├│w zrobione w┼éa┼Ťnie pod kamienic─ů J├│zefa, czyli przed Sobieskiego 15.
Foto Avelina.JPG
I kilka screen├│w z ksi─ů┼╝ki teleadresowej na lata 1929-1930, gdzie firma J├│zefa (i jego c├│rki) reklamowa┼éa si─Ö w wielu dzia┼éach.
1929-1930 Rybnicki Handel ┼╗elazem.JPG
1929-1930 Rybnik budowlane.JPG
Manneberg 1929-30.JPG
Manneberg R├│┼╝a 1929-30Towary Kr├│tkie.JPG
Zauwa┼╝cie, ┼╝e firma H.Skadky'ego by┼éa konkurencj─ů. Niez┼éy styk - z jednej strony ┼╗yd (ju┼╝ wtedy polski), a z drugiej osoba o ewidentnie proniemieckich (a wr─Öcz pronazistowskich) zapatrywaniach. :shock: Mannebergowi chyba w 1938 roku pod┼éo┼╝ono pod sklep petardy... mo┼╝e konkurent :?:

Awatar u┼╝ytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Kontakt:

to kogo rybniczanie wybierali?

Awatar u┼╝ytkownika
_hipcia
Generał broni
Kontakt:

woytas pisze:to kogo rybniczanie wybierali?
Kt├│r─ů firm─Ö?

My┼Ťl─Ö, ┼╝e proniemieccy mieszka┼äcy wybierali Sladky'ego. Ale bogatszy by┼é na pewno Manneberg, wi─Öc mo┼╝na mniema─ç, i┼╝ to jemu rybniczanie dawali zarabia─ç, czyli i jego sklepy wybiera┼éa wi─Ökszo┼Ť─ç.
To tylko moje teorie.

Zauwa┼╝cie, ┼╝e Karol Sladky widnieje ju┼╝ w ksi─ů┼╝ce w roku 1929. Potem by┼é, jak ju┼╝ doszli┼Ťmy do tego (za Hitlera), burmistrzem Rybnika :arrow: http://forum.zapomniany.rybnik.pl/viewt ... f=4&t=1326.

Manneberg mia┼é smyka┼ék─Ö tylko do handlu. Karol Sladky wida─ç mia┼é te┼╝ i do polityki i do rz─ůdzenia.

Awatar u┼╝ytkownika
_hipcia
Generał broni
Kontakt:

Wnukowie J├│zefa Manneberga ju┼╝ s─ů w Rybnika. Na razie mieli┼Ťmy szybk─ů przebie┼╝k─Ö od bazyliki w stron─Ö hotelu, bo dopiero jutro zaczynamy zwiedzanie, je┼╝d┼╝enie i oprowadzanie.

Obaj panowie maj─ů doktoraty, s─ů niezwykle sympatyczni, otwarci na ludzi i jeden z nich wie z tyle z historii Rybnika, ┼╝e niejeden rybniczanin m├│g┼éby by─ç zawstydzony.

I wyobra┼║cie sobie, ┼╝e marzeniem tego izraelskiego wnuka (grubszy i ni┼╝szy na zdj─Öciu) jest zjedzenie "wodzionki" w Rybniku, gdy┼╝ t─ů zup─Ö robi┼é sobie a┼╝ do ┼Ťmierci J├│zef Manneberg, czyli jego dziadek. I on j─ů chcia┼é zam├│wi─ç w Delicji dzi┼Ť :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: A tam same wydziwiajstwa :mrgreen: Aaa i jeszcze dzi┼Ť rozkopano wej┼Ťcie do kamienicy przy Sobieskiego 15 :(
Chleb z fetem jedli ju┼╝ wczoraj w Krakowie, bo to te┼╝ ich dziadek jada┼é w Izraelu. Od razu wyja┼Ťni─Ö, ┼╝e nie przestrzegaj─ů zasad dot. koszerno┼Ťci.
21.05.2013.JPG
21.05.2013 (1).JPG

Awatar u┼╝ytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

No jak ja Cię podziwiam Małgosiu!

Awatar u┼╝ytkownika
biker76
Pułkownik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Na wykwintno wodzionka zapraszom do mnie! Mog─ů ty┼╝ skosztowa─ç rychtyk ┼Ťl─ůskigo ┼╝uru, krupnioka i fetu w┼éasnej produkcji. A w niedziela rolada, kluski z dziurka i modro kapusta. :D
Pisza, pisza a ju┼╝ mom slinotok. :D
"┼╗yjemy po to, by inni mogli ┼╝y─ç"!

Awatar u┼╝ytkownika
Zrz─Öda
Kapral

Nieprzeczytany post autor: Zrz─Öda »

biker76 pisze:Na wykwintno wodzionka zapraszom do mnie! Mog─ů ty┼╝ skosztowa─ç rychtyk ┼Ťl─ůskigo ┼╝uru, krupnioka i fetu w┼éasnej produkcji. A w niedziela rolada, kluski z dziurka i modro kapusta. :D
A tak odbiegaj─ůc nieco od tematu: ┼╝e te┼╝ jeszcze nikt nie wpad┼é na to, ┼╝eby w Rybniku otworzy─ç knajpk─Ö z takim ┼╝are┼ékiem :) Mo┼╝e to pomys┼é na biznes? ;)

Awatar u┼╝ytkownika
_hipcia
Generał broni
Kontakt:

O ich wizycie napisz─Ö tu dopiero gdy wyjad─ů. Na razie nie za bardzo mam czas. Dzi┼Ť maj─ů dwa "wywiady" dla DZ (musz─Ö przy tym by─ç, bo nikt nie zna angielskiego) i dla Gazety Rybnickiej.

Czy na studiach nie ucz─ů j─Özyk├│w teraz :shock:

Zup─Ö czosnkow─ů jedli na Hajdzie wczoraj, ale ko┼éo wodzionki to ona nawet nie sta┼éa :wink:

Awatar u┼╝ytkownika
_hipcia
Generał broni
Kontakt:

I wyjechali ju┼╝ z Rybnika.....

Bardzo dzi─Ökuj─Ö Zrz─Ödzie za prezenty, kt├│re mog┼éam im da─ç na koniec tej wizyty. :D Szczeg├│lnie ksi─ů┼╝ka p.Gruszczyka z poczt├│wkami wzbudzi┼éa zachwyt :) Dzi─Öki Lucyno!

Wsio opisz─Ö w najbli┼╝szych dniach, a oficjalnie b─Ödziecie mogli poczyta─ç pod koniec czerwca w Gazecie Rybnickiej (pani Sabina to na pewno opisze kapitalnie) oraz chyba w najbli┼╝szych dniach w Dzienniku Zachodnim :mrgreen:

Awatar u┼╝ytkownika
_hipcia
Generał broni
Kontakt:

Na ebay'u niemieckim kupi┼éam dwa dni temu jakie┼Ť pismo ┼╝ydowskie z 1908 roku, w kt├│rym jest artykulik o Leopoldzie Mannebergu - ojcu J├│zefa.
G... z tego rozumiem, ale byle se kupi┼éam Chyba chodzi o jaki┼Ť jubileusz :mrgreen: Nie wiem, czy mi Alojz pomo┼╝e... :wink:
1908 Leopold Manneberg.JPG
Wczoraj z kolei na ┼ÜlBC znalaz┼éam reklam─Ö J├│zefa z 1908 roku w czasopi┼Ťmie Katolik. Zwracam uwag─Ö, i┼╝ to rok 1909 a J├│zef si─Ö reklamowa┼é po polsku i w dodatku w katolickim periodyku :mrgreen:
Chyba wtedy przeniósł się pod adres, pod którym handlował aż do 1939 r.
Katolik 1909 ŚlBC.JPG

Awatar u┼╝ytkownika
Alojz
Generał broni

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

_hipcia pisze:Nie wiem, czy mi Alojz pomo┼╝e... :wink:
Alojz pomoze jak dostanie to wieksze bo juz swoje lata ma :)
moze byc na maila

ODPOWIEDZ