Stary cmentarz

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Pogoda fajna, to wybrałem się dziś na spacerek po centrum i tak jakoś dotarłem na stary cmentarz. Obiecywałem sobie już od dawna, że zrobię zdjęcia starym nagrobkom. To chyba już ostatni moment, bo wnet nic już z nich nie zostanie...
Moim zdaniem temat nadający się do wątku "Czego Rybnik powinien się wstydzić"...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2 paź 2010, o 22:32 przez piec_huta, łącznie zmieniany 1 raz.
Piec&Huta

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Aha, więcej fotek na mojej picasie http://picasaweb.google.com/PiecAndHuta/StaryCmentarzWRybniku# - to tak w ramach autoreklamy :wink:
Piec&Huta

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

piec_huta pisze:To chyba już ostatni moment, bo wnet nic już z nich nie zostanie...
Moim zdaniem temat nadający się do wątku "Czego Rybnik powinien się wstydzić"...
Zgadzam się z Tobą w 100% - to wstyd z przeszłości, gdy cmentarz likwidowano oraz z teraźniejszości, bowiem nagrobki niszczeją i w zasadzie nikt o nie nie dba. Choćby te tabliczki powinny być przymocowane przez konserwatora...

A na "Botory" się natknąłeś?

To tak na początek :neutral:
1.jpg
2.jpg
Dobrze, że choć obelisku upamiętniającego jeńców Wielkiej Wojny nie zlikwidowano...
8.jpg
Czyiś dziadkowie, pradziadkowie...
3.jpg
Załączniki
7.jpg
6.jpg
5.jpg
4.jpg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Wiem w ktorym miejscu do dzisiaj pochowani sa zolnierze francuscy - tylko niewiem z jakiego okresu i na tzw jaka okolicznosc.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

_hipcia pisze:
Zgadzam się z Tobą w 100% - to wstyd z przeszłości, gdy cmentarz likwidowano oraz z teraźniejszości, bowiem nagrobki niszczeją i w zasadzie nikt o nie nie dba. Choćby te tabliczki powinny być przymocowane przez konserwatora...

A na "Botory" się natknąłeś?
Tak
Obrazek

i tu
Obrazek

Znalazłem też dwa nagrobki dzieła niejakiego I.Kokesa z Raciborza.
Piec&Huta

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Kokese są chyba 4, a Botorów też jest więcej + inni jeszcze

http://forum.zapomniany.rybnik.pl/viewtopic.php?t=1115

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

woytas pisze:Wiem w ktorym miejscu do dzisiaj pochowani sa zolnierze francuscy - tylko niewiem z jakiego okresu i na tzw jaka okolicznosc.
No to powiesz nam, czy jak ten szef więzienia z "Kilera": wiem, ale nie powiem :wink:
Piec&Huta

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ciezko powiedziec....

niedaleko chodnika na cegielnianej - gdzies w polowie gorki - rosnie tam mech.

A pozatym jak ktos niewie to cmentarz widze z okna salonu :razz:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

woytas pisze:ciezko powiedziec....


A pozatym jak ktos niewie to cmentarz widze z okna salonu :razz:
No, ja nie wiedziałem... do teraz. :-)
Piec&Huta

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Szukając odpowiedzi na pytanie Woytasa o miejsce spoczynku prochów ze starego cmentarza
( http://forum.zapomniany.rybnik.pl/viewt ... 9299#29299 ) znalazłam takie coś o księdzu Boliku:
Już za życia przygotował sobie miejsce wieczystego odpoczynku w gotyckiej kaplicy zbudowanej nad mogiłą burmistrza rybnickiego Antoniego Żelazko na obecnym tzw. starym cmentarzu przy kościele akademickim. Grobowiec ks. Bolika został zdewastowany w latach 70-tych naszego stulecia. Wieko trumny leżało pod parkanem, a kości zostały rozrzucone przed kaplicą. Propozycja złożenia zwłok ze wszystkich grobów starego cmentarza do wspomnianej kaplicy oraz jej renowacja także nie została zrealizowana.
:arrow: http://www.jankowice.rybnik.pl/proboszcz.html

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

http://www.dar.rybnik.net.pl/historia.php
Krótka historia Kościółka. Wspomniani są księża akademiccy. Z tej strony również zdjęcie Kościoła.
Załączniki
007.JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Podczas pierwszej "Wycieczki z przewodnikiem po Rybniku" zahaczyliśmy również o stary cmentarz. Wycieczkę organizował UM, więc była nawet telewizja :mrgreen:
Załączniki
R-k 27.05.2012 (6).JPG
R-k 27.05.2012 (8).JPG
R-k 27.05.2012 (10).JPG

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Co do żołnierzy francuskich. Powiem tak. Nie słyszałem o francuzach tylko o włochach. A dokładnie
o jednostce górskiej/alpejskiej? bo na swoim "wyposażeniu mieli juczne osły". Jeden z nich wraz ze swoim
osłem utopił sie w jednej z glinianek przy cmentarnej. Mszę mieli w Antoniczku a pochówek na starym cmentarzu.
(istnieje ponoć dokumentacja fotograficzna). Polegli w czasie III powstania śląskiego.
I tu pojawia się wątek poruszany przez Hipcię. Rodziny niemieckie (w tym żydzi)
w czasie powstania schroniły się na terenie psychiatryka gdzie stacjonowały jednostki niemieckie. Dołączyli także do nich
właśnie włosi. I to włosi zapewnili rodzinom chroniącym się w psychiatryku możliwość wyjazdu z Rybnika pociągiem w stroną
Raciborza. Pod eskortą żołnierzy włoskich wsiedli oni do pociągu. Niestety dla nich, w okolicach Suminy pociąg został
zatrzymany przez powstańców i najbardziej "nieprzyjazne min osoby" zostały z niego wyciągnięte siłą i rozstrzelane,
w tym właśnie młody Haase.

Piotr

P.S.
Odkrywając nowe karty historii Rybnika, okazuje się, że historię naszego Miasta trzeba by napisać od nowa.
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Inny wątek starego cmentarza.
W Rybniku istniała kaplica cmentarna św. Bartłomieja. Słyszałem o niej ale za chiny ludowe nikt nie potrafił
jej zlokalizować (jedni mówili, że już nie istnieje, inni że to kaplica ks. Bolika na starym cmentarzu).
I kinder niespodzianka (przynajmniej dla mnie, bo niektórzy mieszkańcy Śródmieścia od swoich
dziadków wiedzieli, gdzie jest ta kaplica). Okazuje się, że kaplica cmentarna św. Bartłomieja
to nic innego tylko obecnie Kościół Akademicki! Dla mnie grom z jasnego nieba. Przecież tyle razy tam byłem
i zawsze mi mówiono, że to "Kośćiół na Górce" - z pietyzmem mówiono "Górka", a "Kościół" już nie.


Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

pomieszanie z poplątaniem. Przeglądałem dokument w którym napisano, że w czasie III powstania
byli też w Rybniku żołnierze francuscy. I też na terenie "psychiatryka"! Nie jestem do końca pewny
tego źródła (mimo, że pisane). Nic nie ma o zabitych francuzach. Tylko, że byli. Więc może "wątek francuski"
na starym cmentarzu nie jest do końca niepewny? Znów zamiast odpowiedzi, rodzą się nowe pytania...


Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Byli Francuzi w czasie III powstania - na pewno. Czytałam kiedyś wspomnienia jakiegoś powstańca na ŚlBC. A czy martwi oni też byli, to nie wiem :?

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

W Rybniku stacjonowały wojska Napoleońskie, podczas powstania i plebiscytu też były tu oddziały francuskie z Le Rondem na czele. Czy ktoś z francuzów wtedy zginął czy umarł i czy był tu pochowany nie wiem?

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Piotr44 pisze:I to włosi zapewnili rodzinom chroniącym się w psychiatryku możliwość wyjazdu z Rybnika pociągiem w stroną
Raciborza. Pod eskortą żołnierzy włoskich wsiedli oni do pociągu. Niestety dla nich, w okolicach Suminy pociąg został
zatrzymany przez powstańców i najbardziej "nieprzyjazne min osoby" zostały z niego wyciągnięte siłą i rozstrzelane,
w tym właśnie młody Haase.

Widze ze nikt nie podjal tego watku i wlasciwie sie nie dziwie :)
Czy wiadomo cos wiec na temat takich bandyckich wystepkow powstancow ,bo mozemy chyba to tak nazwac prawda?
Co takiego zrobil mlody Haase ze zostal roztrzelany?prowadzil on jakas dzialalnosc polityczna? czy moze byla to zwykla ludzka zawisc (zakladam ze byl majetny).


Piotr44 pisze: P.S.
Odkrywając nowe karty historii Rybnika, okazuje się, że historię naszego Miasta trzeba by napisać od nowa.
Obawim sie ze na tym forum malo komu zalezy na tym.


Cenzura ktora z pewnoscia na tym poscie zadziala teraz jest nazywana nowoczesnie moderowaniem
moze wystarczy ten post przeniesc a nie kasowac :?:
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ratibor pisze: Co takiego zrobil mlody Haase ze zostal roztrzelany?prowadzil on jakas dzialalnosc polityczna? czy moze byla to zwykla ludzka zawisc (zakladam ze byl majetny).
Tak, młody Haase był synem bardzo zamożnego żydowskiego rybniczanina. Oczywiście niemieckiego rybniczanina. Rudi Haase był pomocnikiem niemieckiego komisarza plebiscytowego, więc w pewnym sensie działalność polityczną prowadził. O okolicznościach jego śmierci pisałam w artykule na stronie ZR-u :)

A jeśli chodzi o cenzurę, to raczej nie ma mowy o takowej na forum. No chyba, że to jakieś wulgaryzmy, czy wpisy, które dotyczą rasowej nienawiści itp. Przynajmniej ja tu nigdy cenzury nie zauważyłam, a jestem na tym forum od początku. Sądzę, że brak odpowiedzi w tym wątku wynika z naszej niewiedzy w tym temacie. Nie zawsze należy doszukiwać się drugiego dna Ratiborze.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Hipcia ma rację.
Ratibor, to może Ty podejmij temat, a "cenzury" się nie obawiaj

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Ratibor pisze: Obawim sie ze na tym forum malo komu zalezy na tym.


Cenzura ktora z pewnoscia na tym poscie zadziala teraz jest nazywana nowoczesnie moderowaniem
moze wystarczy ten post przeniesc a nie kasowac :?:
Cytując klasyka: "pokaż mi no to palcem bo chciałbym uwierzyć, że śnię." Nie przypominam sobie aby moderowane były rzeczowe wypowiedzi a jedynie iniektywy. Jeśli ktoś uważa, że było inaczej to mi przykro, ale z nim się nie zgodzę. Co do poprawności politycznej to na tym forum jest wielu ślązaków z dziada pradziada i tak jak dla Ciebie historia dla nich nie jest jednobarwna. Tyle w temacie. Nie rozwijajmy tego wątku (moderowania).

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Ratibor chętnie poczekam aż mi pokażesz co to za cham i prostak coś wymoderował.
Masz niemałą wiedze w niektórych tematach ale czasem jak coś palniesz to nic tylko sie pochlastać
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Zanim Ratibor doda tutaj swoje swoje informacje o starym cmentarzu, dam w tym wątku kilka zdjęć z niedzielnego spaceru po nekropolii.
Wycieczka podchodzi pod cmentarz
Wycieczka podchodzi pod cmentarz
Cmentarz jeszcze bez zwiedząjących
Cmentarz jeszcze bez zwiedząjących
Słuchając pani przewodnik
Słuchając pani przewodnik
Spacerowicze
Spacerowicze
Dodatkowe wiadomości spacerowiczów są bezcenne
Dodatkowe wiadomości spacerowiczów są bezcenne

Awatar użytkownika
ColoredWoman
Szeregowy
Posty: 15
Rejestracja: 3 maja 2013, o 15:09

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: ColoredWoman »

Witam,
mam kilka pytań odnośnie jednego z nagrobków.
Ale od początku, studiuję architekturę wnętrz w Katowicach, jednym zprzedmiotów jest Rewaloryzacja wnętrz [choć o wnętrzach tam najmniej mówią]. Przedmiot wykłada prof. Jacek Owczarek, były wojewódzki konserwator zabytków, a projekt prowadzą dwie inne Panie, które chcąc odjąć sobie papierkowej roboty jako zadanie zaliczeniowe kazały nam wypełnić Kartę Ewidencyjną Zabytku Ruchomego [tzw. białą karta].
Zabytek z miejscowości naszego zamieszkania, lub najbliższej, a że mieszkam w okolicy Rybnika, na to miasto padło. Najwyraźniej wyżej wspomniane panie mają problem z nagrobkami z tego cmentarza, bo słysząc "Rybnik" rzuciły się na mnie jak wygłodniałe lwy, przekrzykując się nawzajem, żebym zrobiła kartę dla jednego z nagrobków.
Konkretnie chodiz mi o nagrobek, który widnieje na 3 zdjęciu, dodanym w wpiśie tego postu, autorstwa piec_huta. Czy ktokolwiek jest w stanie rozszyfrować cały tekst? Póki co zdołałam rozczytać "Hier ruht in Gott unsere [...] Warzer gest.d. 25.October 1882. Ruhe [...]". Z imienia jestem pewna tylko liter 'a' i 'r'.
piec_huta pisze: Obrazek
Znacie może jakieś szczegóły historyczne dotyczące tego nagrobka ?

Z góry dziękuję :)
" I like to stay busy, I like to stay focused, and I like to stay creative.
Without being creative I'd be dead."
-Jeremy Renner

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Cześć "Pokolorowana kobieto" :)

Ze swej strony mogę Ci tylko powiedzieć, iż nagrobek powstał w raciborskiej (wówczas Ratibor) pracowni kamieniarskiej Kokeš & Jungblut.

Dodatkowe moje zdjęcia:
Stary cmentarz Gliwicka czerwiec 2010 (30).JPG
Stary cmentarz Gliwicka czerwiec 2010 (31).JPG
Stary cmentarz Gliwicka czerwiec 2010 (32).JPG
O tych kamieniarzach wyczytasz tutaj:

http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=24&t=1683

Co do odcyfrowania kto jest tu pochowany, to chyba polecam wizytę na cmentarzu z kredą. Zrób odcisk. Ewentualnie oblanie wodę i analiza na miejscu.

ODPOWIEDZ