Maks Richter - budowlaniec z Hallera

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Maks Richter - budowlaniec z Hallera

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Mam taką zagwozdkę, jak się możecie domyślać, żydowską :mrgreen:

Otóż na ul.Hallera, według ksiąg teleadresowych pod numerem 26 (co wypada na budynek, gdzie dziś jest kwiaciarnia naprzeciw piekarni p.Pierchały) była firma budowlana Maksymiliana (Maksa) Richtera.
Richter 1937.jpg
Maks Richter był niemieckim Żydem, wysoko postawionym we władzach gminy izraelickiej. Z pism, które nasze miasto otrzymało z Wydziału Administracji UW w K-cach, wynika, iż jego wybór na członka zarządu nie był mile widziany, bowiem uznawano go jako bardzo proniemieckiego (mowa o początku lat 30-tych).
W 1938 roku pod jego mieszkanie podłożono petardy, o czym pisała nie tylko antysemicka Polonia, ale i inne gazety z innych terenów Polski.
Petardy Nowy Dziennik Biblio UJ 24.09.1938.jpg
Szukam od jakiegoś czasu informacji o nim i nie potrafię niczego znaleźć. Niestety jego nazwisko jest wyjątkowo popularne i wyskakują mi miliony stron z wszelakimi Richterami.
Książka teleadresowa na rok 1939 jeszcze go wykazuje, dlatego zakładam, że u nas nadal był. Sądzę, że mimo swej proniemieckiej postawy nie zdecydował się (po 1933 r.) wyjechać do Niemiec z wiadomych powodów. Staram się ustalić co się mogło z nim i jego rodziną stać. Na pewno być majętny, więc tak jak i Mannebergowie, czy Młynarscy, czy Leschczinerowie miał kasę, by z Rybnika uciec. Ale co dalej?

Jakby ktoś z was się natknął na jakiś ślad, to bardzo, bardzo się ucieszę :-)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Maks Richter - budowlaniec z Hallera

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Maks był w zarządzie gminy chyba "z przeniesienia" z czasów przedpolskich.
K-ce syg.1998 (210).JPG
We władzach gminy panowała kadencyjność, niektórzy wyjeżdżali do Niemiec, a niektórzy umierali (np. Salo Priester podpisany na powyższym dokumencie) więc co jakiś czas były wybory uzupełniające.

Trafiłam na takie karteluszki, które służyły wówczas do głosowania.
K-ce syg.1998 (751).JPG
A tu wątpliwości co do wyboru Maksa Richtera (ponownego) z uwagi na przynależność narodową. Zauważcie, że takich wątpliwości w latach 20-tych nie było. Zaczęły się na pocz. lat 30-tych.
K-ce syg.1998 (760).JPG
sygn. 1999 (13).JPG
I jeszcze Richter w wykazie podatkowym (podatki te były płacone na rzecz gminy izraelickiej).
K-ce syg.1998 (708).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Maks Richter - budowlaniec z Hallera

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Pan dr Krajczok z chwałowickiego LO podesłał mi taki dokument, który znajduje się na stronie tzw. Jointu (Amerykańsko-Żydowskiego Połączonego Komitetu Rozdzielczego). Z pisma wynika, iż poszukiwany przeze mnie Maks Richter, budowniczy rybnicki, fest bogaty Żyd o bardzo proniemieckich zapatrywaniach w okresie międzywojennym, po wojnie starał się o wizę do Chile. Francuski "Joint" kierował do polskiej placówki pytanie, czy Richter już ma wizę francuską - tranzytową.

Jak się możecie domyślać, taka informacja jeszcze bardziej mnie skonfundowała, bo za cholerę nie mogę się dowiedzieć jak przeżył II wojnę. O tym, czy udało mu się wyjechać do Chile nie wspomnę ;-)
Richter.jpg

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Maks Richter - budowlaniec z Hallera

Nieprzeczytany post autor: AFRO »


Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Maks Richter - budowlaniec z Hallera

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dzięki Szymon. Coś pomogło, bo pokazało, gdzie mieszkał. Michał Palica w swoich publikacjach podaje, że jedna z ostatnich kamienic przy Sobieskiego ( po lewej idąc od Rynku) należała do budowniczego Richtera. Czyli kilka adresów jest z nim związanych: Hallera, Sobieskiego i po wojnie pl.Wolności.
A jak przeżył wojnę nadal nie wiem :?: O potomkach nie wspomnę ;-)
Richter Joint wyjazd 1947.jpg
Na niego parol zagięli przedwojenni narodowcy. Wyjątkowo był obsmarowywany przez ichnią prasę. Zapomniałam dodać, że miał spore udziały w browarze, gdy ten po śmierci ostatniego Müllera stał się spółką.
Richter_Narodowiec_1937_nr_16_sierpien_jbc.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Maks Richter - budowlaniec z Hallera

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ostatnio natrafiłam na dokumenty z 1945 r., z których jeden dotyczył mojego poszukiwanego. Są to wnioski o odszkodowania za straty wojenne. Richter enigmatycznie opisał, że był w więzieniu i obozie (nadal nie wiem którym). Już wiem kiedy i gdzie się urodził, co jest jakimś tam postępem w badaniach. Nota bene, w czasie wojny stracił m.in. obraz Kossaka :-)
Załączniki
Richter odszkodowanie 1945 (16).jpg
Richter odszkodowanie 1945 (2).jpg

ODPOWIEDZ