Do Rzeczy- rybnickie więzienie

Historia miasta i jego dzielnic
franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Do Rzeczy- rybnickie więzienie

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Cześć
Jak w tytule. W tygodniku Do Rzeczy znalazłem taki wpis dotyczący Rybnickiego więzienia z okresu II wojny św.:
"W więzieniu w Rybniku przebywają liczni miejscowi Polacy, traktowani w bestialski sposób. Jednemu z więźniów kazano rękoma czyścić ustępy, poczem nie pozwolono mu się umyć i tak musiał jeść. Naczelnikiem więzienia jest nijaki Ryngwalski z Rybnika, który chodził do niemieckiego gimnazjum w Polsce." Pytanie moje czy komuś jeszcze jakieś historie z tym miejscem są znane? i czy ktoś ma informacje na temat owego Ryngwalskiego?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Do Rzeczy- rybnickie więzienie

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Franulka witamy po latach :)
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Do Rzeczy- rybnickie więzienie

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Na temat Ryngwalskiego nic nie wiem. Ale w w ostatniej klasie szkoły pedałowej miałem spotkanie z pewnym Panem, więźniem Mathausen i Bergen - Belsen. opowiadał Nam, że był na liście proskrypcyjnej do zawinięcia i Niemcy aresztowali go na początku września 1939 roku. Chyba 2 tygodnie spędził w więzieniu w rybnickim sądzie - wydaje mi się, że był w celi nr 13. Potem transport do Mysłowic, Oświęcim aż do końca wojny tułaczka po obozach - najdłużej był tych 2 które wyżej wspominałem. Niestety nazwiska nie pamiętam. Pan był bardzo zaawansowanym wieku w roku ku 1989 więc pewnie już nie żyje.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

leon98
Szeregowy
Posty: 45
Rejestracja: 12 mar 2010, o 15:38
Lokalizacja: Rybnik-Piaski

Re: Do Rzeczy- rybnickie więzienie

Nieprzeczytany post autor: leon98 »

Witam,udało mi się doszukać jedynie że naczelnikiem wiezienia sądowego II oddziału był niejaki Robert Stolzenhain.

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Re: Do Rzeczy- rybnickie więzienie

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Napisałem do autora artykułu, aby podał mi więcej informacji...
Kope lat Marcon :)

el pysio
Szeregowy
Posty: 7
Rejestracja: 12 cze 2020, o 17:32
Kontakt:

Re: Do Rzeczy- rybnickie więzienie

Nieprzeczytany post autor: el pysio »

Witam
Również szukam informacji na temat personelu rybnickiego więzienia.

ODPOWIEDZ