"Wielka wsypa" 12 i 13 lutego 1943

Historia miasta i jego dzielnic
franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

"Wielka wsypa" 12 i 13 lutego 1943

Nieprzeczytany post autor: franekh »

...Właśnie tego dnia (i nocą) aresztowano w Rybniku bardzo wielu działaczy AK. Stało się tak dlatego że w szeregach AK działał współpracownik Gestapo Jan Zientek, pracownik PKP. Aresztowano wówczas blisko 60 osób, m. in. Stanisława Sobika (jednego z twórców "podziemia" w Rybniku). Wszyscy zostali przewiezieni do komendy Gestapo na ul. św Józefa. Praktycznie wszyscy zostali przewiezieni do obozów koncentracyjnych. Natomiast Jan Zientek został w obawie przed zemstą przewieziony i ukryty przez Gestapo najpierw w Krakowie a następnie w Niemieczech. Po tych aresztowaniach na pewien czas, co oczywiste, rybnickie podziemie zostało sparaliżowane. Odbudował je ppor. Antoni Sztajer. Już wkrótce rybnicka komenda zaczęła działać sprawnie i 2 grudnia 1943 r. przeprowadzono napad na rybnicką pocztę gdzie zdobyto 12 tys. marek oraz wiele innych akcji. Z ciekawszych to m. in. opisywane już na forum wysadzenie torów w Gotartowicach, czy odbicie transportu 270 krów jadących do Niemiec w styczniu 1945 r. Co ciekawe rybnickie podziemie nie złożyło broni po wyzwoleni w marcu 1945 r. ale w dalszym ciągu działało walcząc przez pewien czas z drugim okupantem. Ale to już inna historia...

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

lezy przedemna ksiazka- "podziemie poakowskie w woj sl-dab w latach 1945- 1947" - gruba ale dowiedzialem sie conieco :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Bardzo interesuja mnie losy "cichociemnych" w rybnickim AK. Bylo ich 2 .
Jeden mial pseudonim "jod" - drugiego teraz nie wspomne :( Wlasnie ten bez pseudonimu wpadl w Skoczowie i popelnil samobojstwo w ciezarowce wiozacej go do wiezienia (trucizna w zebie)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Woytas "jod" czy "jot"??

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

JOD
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ