Wysiedlenie niemieckich rybniczan po 1921

Historia miasta i jego dzielnic
Woziwoda
Szeregowy
Posty: 17
Rejestracja: 17 mar 2010, o 20:00
Lokalizacja: Rybnik

Wysiedlenie niemieckich rybniczan po 1921

Nieprzeczytany post autor: Woziwoda »

Proszę o informacje, namiary na literaturę pamiętnikarską i inne źródła, najchętniej polskojęzyczne - opisujące przebieg wysiedlania rybniczan z Rybnika.
Woziwoda

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wysiedlenie niemieckich rybniczan po 1921

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

A były takie? Samodzielnie na pewno wyjeżdżali, (np. Haase), ale czy po 1921 były jakieś planowe wysiedlenia to nie słyszałem.

Woziwoda
Szeregowy
Posty: 17
Rejestracja: 17 mar 2010, o 20:00
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wysiedlenie niemieckich rybniczan po 1921

Nieprzeczytany post autor: Woziwoda »

Nie pisałem o planowym wysiedleniu. Nie wiem czy to było planowane czy zwykła represja po czasie walk.

Zupełnie niedawno przygotowując dane o II Powstaniu, natrafiłem na forumowy (pod stroną jakiegoś czasopisma) wpis. Niestety historię przeglądanie wyczyściłem i już nie mogę skojarzyć. Autor wpisu opisywał wywóz tych osób (wcześniej zgromadzonych na terenie szpitala na Gliwickiej) specjalnie podstawionym pociągiem w stronę Raciborza, na którejś stacji ponowną rewizję i zabranie broni, wyrzucenie mężczyzn i bodajże aresztowanie, kobiety z dziećmi wysłane pieszo do Markowic. Ponadto opisywał walki mieszkańców (robotników) Paruszowca z polskim wojskiem, walki wręcz, zrzucanie z dachów, dobijanie rannych, w tym niechlubny postępek Nikodema Sobika osobiście dobijającego bagnetem rannego. Tu nie wiem czy ten wpis o Sobiku nie był niechronologiczny; Sobik odznaczył się w walkach o Paruszowiec ale chyba podczas powstania, nie później, gdy sympatyzujący z Niemcami Rybniczanie musieli się wynieść.
Ponieważ sam wpis - w kilku komentarzach - brzmiał miało wiarygodnie, jestem ciekaw czy są staranniejsze opracowania.
Ja osobiście słyszałem epizod ruchu w drugą stronę: rodzina piekarza Kubasy z Maroka pochodziła z terenów, które po plebiscycie zostały w Rejencji Opolskiej i zostawiwszy wszystko przybyli do Rybnika zaczynając od nowa.
Woziwoda

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wysiedlenie niemieckich rybniczan po 1921

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Opis trochę pasuje do historii młodego Haasego, którego zamordowali powstańcy. Ale tu hipcia musi przypomnieć szczegóły.
Co to przyjazdu do Polski to rodzice mojej babci zdaje się w 22 z opolszczyzny prz nieśli się na polską stronę granicy. Ale czy to były kwestie ekonomiczne czy narodosciowe to nie wiem.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Wysiedlenie niemieckich rybniczan po 1921

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Znam wiele historii, ale tych związanych z niemieckimi Żydami. I to nie były żadne wywózki, a świadome wybieranie państwa, w którym chcieli mieszkać. Na pewno to wiązało się z dramatami, bo mało jest takich, którzy chcieliby, ot tak, się wyprowadzać z rodzinnego miasta. Większość zostawała na niemieckim Górnym Śląsku, bo z nim się utożsamiali.
Mam jedną relację żydowską (niestety po niemiecku), której nie mogę udostępnić, gdyż o to mnie prosili potomkowie. Jest w niej mowa o bandziorstwie powstańców - plądrowaniu sklepów, biciu, itp. Część z tej rozległej rodziny została w Rybniku po powstaniach, ale większość wyjechała czy to do Zabrza, czyli w innego tereny. Mały fragment z całej familii przeżył II wojnę, z czego autor wspomnień. On przeszedł piekło kilku obozów. Stąd też prośba ze strony jego syna o nieudostępnianie.

Co do Haasych, to planowali wyjazd z Rybnika jeszcze przed śmiercią Rudolfa.
Opisałam to tu:
http://szufladamalgosi.pl/haase-epopeja ... zina-cz-6/
i tu:
http://szufladamalgosi.pl/haase-epopeja ... olfa-cz-7/

Wyjeżdżali też ewangelicy, bo chyba większość z nich to byli Niemcy. Historię ówczesnego pastora opisano w książce o gminie ewangelickiej.

Woziwoda
Szeregowy
Posty: 17
Rejestracja: 17 mar 2010, o 20:00
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wysiedlenie niemieckich rybniczan po 1921

Nieprzeczytany post autor: Woziwoda »

Jednak w moim pytanie zdecydowanie nie chodziło o żydowskich mieszkańców Rybnika, którzy podejmowali decyzje o przeniesieniu się poza nieodległą nową granicę a o niemieckich rybniczan - przecież to chyba oni stanowili większość mieszkańców - którzy ulegli presji nowych okoliczności. Oczywiście nie wykluczam, że była wśród nich liczna grupa rodzin, które swobodnie podjęły decyzję o przeniesieniu się poza Polskę.
Woziwoda

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Wysiedlenie niemieckich rybniczan po 1921

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Akurat Żydzi, którzy mieszkali wówczas w Rybniku byli Niemcami, więc pytanie było i o nich.

ODPOWIEDZ