Rybniccy Żydzi

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Prawidłowo nas studzisz :mrgreen: To może nie być żydowskie. Też posłałam to do kolegi, może pomoże.

Ramzes, gdzie kolega to naszedł?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Czyli wyjaśnione, że to producent z Opoczna w ten sposób znakował swoje wyroby. Taka płytka mogła być umieszczona w jakimś obiekcie żydowskim, ale raczej nie w naszej synagodze. Rybnicka bożnica była zbudowana na terenie niemieckim. I na takim była aż do wczesnych lat 20-tych XXw. Wątpię więc, by płytki dla niej sprowadzano z zagranicy ;) Lata międzywojenne były krótkie, Żydów mało, czyli raczej nie remontowano tego obiektu z wykorzystaniem materiałów z Opoczna.

Ramzes powinien się dowiedzieć skąd kolega ma ten przedmiot :mrgreen:

I skończyła się uciecha poranna :neutral:

Awatar użytkownika
ramzes94
Starszy chorąży
Posty: 834
Rejestracja: 4 gru 2006, o 10:24
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: ramzes94 »

znalazłem taki artykuł na necie
http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualn ... da-dawida/
tym się sugerowaliśmy
woytas może twoje kafelki też pochodziły właśnie z Synagogi wiesz jak ludzie robili w tamtych latach wykorzystywali każdy materiał budowlany można przypuszczać że ludzie zbierali po zgliszczach co się da i wykorzystywali w swoich domach ale kto to wie?
a z skąd ją ma kolega? znalazł u siebie w domu jego babcia która mieszkała na zamysłowie od urodzenia korzystała z niej jako podstawki pod garnki:)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ramzi chałupa zbudowana około roku 1920 więc kafelki raczej nie z synagogi :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

ramzes94 pisze: a z skąd ją ma kolega? znalazł u siebie w domu jego babcia która mieszkała na zamysłowie od urodzenia korzystała z niej jako podstawki pod garnki:)
Brawo dla babci. Dzięki temu wykorzystaniu kafelka przetrwała do naszych czasów :)

To mogło być w jakimś obiekcie żydowskim, ale wątpię, czy w naszej synagodze. Jakoś mało prawdopodobne mi się to wydaje. Ale różnie bywa. Tak, czy inaczej wielce ciekawa rzecz to jest.

Nawiasem mówiąc, to na sztetlu (link Ramzesa) podają, iż to jest "żydowska" rzecz, a na forum Wettrew'a (z Odkrywcy) jakiś gość wyjaśnia, że absolutnie nie :mrgreen:
I komu tu wierzyć :roll:

Otto
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2011, o 20:45
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Otto »

_hipcia pisze:
ramzes94 pisze: a z skąd ją ma kolega? znalazł u siebie w domu jego babcia która mieszkała na zamysłowie od urodzenia korzystała z niej jako podstawki pod garnki:)
Brawo dla babci. Dzięki temu wykorzystaniu kafelka przetrwała do naszych czasów :)
Dziekuje za brawa w imieniu babci, chciałem po prostu sie dowiedziec skąd pochodzi ten kafelek,do głowy przyszła mi synagoga Rybnicka,bo to najlogiczniejsze wytłumaczenie,ale nie twierdze że na pewno, musze iść z tym do muzeum ,może oni będą w stanie powiedzieć coś więcej
Ostatnio zmieniony 28 paź 2011, o 00:14 przez Otto, łącznie zmieniany 1 raz.
Za pomocą bagnetów można zrobić wszystko, nie można tylko na nich siedzieć.

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

musze iść z tym do muzeum ,może oni będą w stanie powiedzieć coś więcej
Śmiem wątpić. Jeżeli ta ten temat wypowiedziała się Hipcia to już nikt więcej ci nie dopowie.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2011, o 08:11 przez biker76, łącznie zmieniany 3 razy.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Witaj Otto :)
Pochodzenie takiej kafelki dziś trudno ustalić. Równie dobrze, to może pochodzić z innego miasta. Należy mieć nadzieję, że kiedyś zagadka zostanie rozwiązana.
Być może pradziadkowie by więcej wiedzieli :)

W Wodzisławiu mieli taki numer... Gdy obchodzono Dni Kultury Żydowskiej w ubiegłym roku Radio90 nadało o tym audycję. Posłuchał jej facet z Gołkowic (chyba) i inaczej spojrzał na kamol, którym podpierano bramę od pokoleń :mrgreen: To był fragment macewy z wodzisławskiego cmentarza. Pan nie bał się ujawnić (co się czasem zdarza w przypadku takich znalezisk) i zadzwonił do kolegi, który się zajmuje wodzisławskimi Żydami. A fragment nagrobka trafił do muzeum.
U Ciebie, a raczej u Babci, też jest znalezisko, czy też pamiątka, która na pewno ma swoją historię i być może kiedyś jej historia się wyjaśni. No i moja pierwsza myśl o oddawaniu do muzeum już jest nieaktualna. Zapomniałam, że tam nawet macewy (wielkie) stoją wśród zużytych dekoracji. Trzymaj to u siebie.

Pozdrawiam,

Małgosia

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

:mrgreen: Niusa mam od Wszystkich Świętych, ale na razie jest to nius niewyjaśniony do końca, więc może radość na wyrost.
Wyobraźcie sobie, że jak stałam nad grobem swej Mamy, to zadzwonił do mnie nasz śląski rabin (dla przypomnienia - to chłopak ze Stanów mieszkający w K-cach i pełniący funkcję rabina Śląska, a zarazem to chyba pierwszy rabin, kt. modlił się nad grobami ofiar Marszu Śmierci w Rybniku w tym roku). Oddzwoniłam do niego wieczorem a ten mi mówi, iż jest na zjeździe rabinów Europy w W-wie i jest tam rabin, którego korzenie sięgają RYBNIKA!
Niestety było ich tam ponad 200 i nasz śląski rabin nie miał okazji po raz drugi z nim rozmawiać, by umożliwić mi kontakt. Ale, ale... dziś podał mi jego nazwisko i imię. Przed chwilą go googlnęłam i jak tylko skończy się szabat, to napiszę do Niemiec.
Na razie Wam powiem, że to rabin mieszkający w Nadrenii-Westfalii. No i nosi nazwisko, które w Rybniku się przewijało, oj przewijało. Duża część z jego rodziny (mniemam dalszej) zginęła w czasie Zagłady.
O postępach będę informować :mrgreen:

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Podaj chociaż nazwisko :wink:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Kornblum. Tak jak Elsa Kornblum z pierwszego odnalezionego nagrobka.
Jednak napisałam do niego przed szabatem. To jest ortodoksyjny rabin, więc raczej w ciągu 24 godzin nie odpisze :mrgreen: Chociaż... z tą ortodoksją to różnie u nich jest :wink:

Wieczorem założę nowy wątek dla tej rodziny, bo jest tego warta.

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

@_hipcia detektyw. Brawo :smile:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Należy się kilka zdań uzupełnienia z mojej strony. Kontakt z rabinem o rybnickich korzeniach nawiązałam, czyli raz mi odpisał. Wiem, że jego dziadek urodził się w Rybniku w XIX w., jeszcze przed Wielką Wojną wyjechał z Rybnika do Rathenau.
Miał trzech synów, z których chyba tylko jeden (ojciec naszego rabina) zdołał w 1939 r. wyjechać z Niemiec jako 21-latek.
Dziadek z Rybnika, wraz ze swoją żoną, został deportowany do getta w Warszawie i tam prawdopodobnie zginęli. Piszę prawdopodobnie, bo równie dobrze mogli być wywiezieni z getta do Treblinki.

Po tym pierwszym liście napisałam cały elaborat do Niemiec, ale niestety nie dostałam już odpowiedzi. Nie będę się narzucać. :neutral: Traktuję to już jako kontakt "były".

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Zamurowało ich :grin:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Półtora miesiąca temu napisałam, że kontakt uważam za niebyły, ale zmieniam zdanie :mrgreen:
Jako bezczelny namolniak jeszcze raz napisałam do wszystkich "moich potomków", których mam na swej liście mejlowej. 15 lutego jest otwarcie wystawy w muzeum a nadal brakuje materiału na nią, więc molestuję kogo się da.
No i... odpisał mi (wprawdzie enigmatycznie, ale trudno) rabin z rybnickimi korzeniami. Co więcej przekazał mój @ (w zasadzie prośbę o cokolwiek, co mają w zasobach rodzinnych) swojemu kuzynowi i mam następnego potomka z rodziny Kornblum :mrgreen:
Ten potomek już jest bardziej kontaktowy i chętny do korespondowania. Jego dziadek również pochodził z Rybnika, przed wojną wyjechał do Holandii.
Co przesyłali wszyscy "moi potomkowie", to mam nadzieję zobaczycie na wystawie :lol:


Oczywiście określenie "moi potomkowie" odnosi się do Żydów, których korzenie sięgają Rybnika, a których wysznupałam w zasobach internetu.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Na stronie sztetla umieszczono zarówno wykład (w formie pisemnej) pani Ruth Beedle - o rodzinie Aronadych, jak i wykład (w formie ustnej) o rodzinie Haasych.

http://www.sztetl.org.pl/pl/article/ryb ... pomnienia/

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Małgosiu, wykład zrobiłaś bardzo rzeczowy :smile: .
Tyle informacji w ciągu pół godziny. No, no.
Gratuluję.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Ciekawe czy znalezione w Rybniku? Kto na nim jeździł?

http://allegro.pl/rower-zydowski-claire ... 50622.html

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Piękne :) ale za drogie dla mnie.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

za drogie? w Realu sa drozsze :)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Jakby ktoś był ciekawy wspomnień o przedwojennym Rybniku, to wklejam tu to, co nagrał dla muzeum Jakub Kuperman - nasz ostatni żyjący rybnicki Żyd. Obecnie te wspomnienia są na Wirtualnym Sztetlu, bo szkoda ich było tylko dla jednego projektu jakim była wystawa (dawno już zresztą skończona). Filmik ten został nagrany w USA.

Podaję link to YT i do Wirtualnego Sztetla.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nqMoh8-g7_8[/youtube]

http://www.sztetl.org.pl/pl/article/ryb ... ymentalna/

Ostatnio zmieniony 23 wrz 2012, o 19:59 przez _hipcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
radess
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 08:09
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: radess »

Centralna Baza Danych nazwisk ofiar Shoah
http://db.yadvashem.org/names/nameResul ... 673&page=3
znalazłem parę nazwisk rodzin z ,, nagrobków,, Hipki
Job 9:29 Jeżeli więc ja i tak mam być grzeszny, to po co mam jeszcze na próżno się wysilać?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Znajdziesz w bazie Kornblumów z Rybnika.

ODPOWIEDZ