Rzezba Tanczaca Para, ul Saint Vallier / TZR

Historia miasta i jego dzielnic
Karolina_sz
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2021, o 01:13

Rzezba Tanczaca Para, ul Saint Vallier / TZR

Nieprzeczytany post autor: Karolina_sz »

Mam pytanie, a raczej prosbe o pomoc w gromadzeniu informacji na temat nieistniejacej juz rzezby plenerowej w Rybniku. Kompozycja wydaje sie byc czescia projektu zagospodarowania terenu przy Teatrze Ziemi Rybnickiej, autorstwa H. Buszko, A. Franty I J. Gottfrieda, zatem byc moze datowana na polowe lat 60-tych. Para tancerzy chyba bardzo dobrze funkcjonowala w przestrzeni ulicy jako charakterystyczna i rozpoznawalna forma na tle teatru.

Niestety rzezba ulegla zniszczeniu (brak konserwacji), a dokumentacja nie zachowala sie, zatem o autorstwie tez mozna tylko spekulowac. Czy moze ktos pamieta jakiekolwiek szczegoly ktore pomoglyby w ewentualnym odtworzeniu rzezby? Wysokosc (chyba pow. 2m?), material (beton zbrojony, ale ktos byc moze jest w stanie potwierdzic bo widzial :), czy byla pomalowana, na jaki kolor (zloto-zolty na pocztowce, ale moze byl zmieniany). Lub moze ktos posiada zdjecia, gdzie rzezba jest w tle - mieszkancy okolicznych domow?

Ta rzezba to fajne dziedzictwo powojennej epoki i - jesli faktycznie z lat 60'tych - to bardzo modna na tamte czasy :)
Załączniki
para.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rzezba Tanczaca Para, ul Saint Vallier / TZR

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Pamiętam tylko, że tam stała w latach 70-tych.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Rzezba Tanczaca Para, ul Saint Vallier / TZR

Nieprzeczytany post autor: woytas »

W 80 też. Nie kojarzę jak deptałem do mechanika w 90 czy jeszcze była
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ