Niewiadom - Szarowiec - gdzie to?

Historia miasta i jego dzielnic
mbk108
Szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2015, o 21:38
Lokalizacja: Biertułtowy

Niewiadom - Szarowiec - gdzie to?

Nieprzeczytany post autor: mbk108 »

Przy zagłębianiu się w historię swojej rodziny znalazłem wzmiankę, że mój prapradziadek kupił pole i wybudował dom w "Niewiadomu na Szarowcu". I tylko tyle, bez dokładniejszych informacji. Nazwa Szarowiec chyba nigdy mi się o uszy nie obiła więc szukam pomocy tutaj - wie ktoś może, o którą część Niewiadomia może chodzić?

Przy okazji druga sprawa to pytanie o to, pod jaką parafię podlegał Niewiadom na przełomie XIX i XX wieku - rzeczony prapradziadek zmarł tam w 1904 roku i zastanawiam się gdzie mógł zostać pochowany.

szymcar
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 26 sty 2009, o 18:14
Lokalizacja: Rybnik

Re: Niewiadom - Szarowiec - gdzie to?

Nieprzeczytany post autor: szymcar »

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szarowiec

https://encyklopedia.biolog.pl/index.ph ... =Radlin_II

W tym czasie Niewiadom podlegał najprawdopodobniej pod Radoszowy (ale zależy, która część Niewiadomia, bo są jeszcze do wzięcia pod uwagę Biertułtowy i Niedobczyce)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Niewiadom - Szarowiec - gdzie to?

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

W Niewiadomiu był też Szalowiec. Nazwa pochodziła od nazwiska Abrahama Shalla, żydowskiego przedsiębiorcy budowlanego z Żor. Miał on w XIX w. sporą część gruntów w Niewiadomiu. Inwestował dość mocno w ziemię pod koniec XIX w. Jak byś pojechał do Archiwum Państwowego w Raciborzu, to znajdziesz tam dziesiątki aktów notarialnych, w których Shall występuje albo jako kupujący, albo po jakimś czasie jako sprzedający. Skoro Twój przodek zmarł w 1904, no to jest wielkie prawdopodobieństwo, że ziemię kupił od Abrahama.
Napisz mi nazwisko prapradziadka to może mam go w swoich papierach. Jakiś czas temu przeglądałam Grunbuchy z Niewiadomia i sporo mam sfotografowanych.
Załączniki
P1700123.JPG
20191118_142327.jpg

mbk108
Szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2015, o 21:38
Lokalizacja: Biertułtowy

Re: Niewiadom - Szarowiec - gdzie to?

Nieprzeczytany post autor: mbk108 »

Hah, nazwisko złapało się nawet na drugim zamieszczonym zdjęciu. A niespodziewanie "odnalazła się" też część rodziny która miała trochę informacji na ten temat i faktycznie tak było - w 1893 Shall rozparcelował swoją ziemię między obecnymi ulicami Skargi i Szymanowskiego i mój prapradziadek kupił jedną z tych parceli. Czyli zagadka rozwiązana, dziękuję!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Niewiadom - Szarowiec - gdzie to?

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

No to Ci potem poślę przez priva cały ten akt.
Fajnie, że udało się to ustalić.

ODPOWIEDZ