"USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

przygotowałem wczoraj w nocy art na tem temat, powinien dzisiaj pojawić sie na stronie...
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

wizyta tam, http://www.k-k.pl/fotki/ociepski/ociepski.htm rozwiąże wiele pytań z tego postu.... i to tak blisko.... :grin:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

bomba! jadę tam :razz:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Jak już tam bedziesz to popytaj czy nie wiedzą czegos na temat zestrzelonych bombowców nad Rybnikiem i okolicami... bo zbiera sie na ciekawy material :grin:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3670
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Za dużo nie wiedzą :)

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

nie slyszalem w okolicy o samolotach ponadto w okolicy stosunkowo latwo jest nawigowac od poludnia a rybnik nie byl po drodze

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

_hipcia pisze:Za dużo nie wiedzą :)
skąd wiesz? byłas? :wink:
krism pisze:nie slyszalem w okolicy o samolotach ponadto w okolicy stosunkowo latwo jest nawigowac od poludnia a rybnik nie byl po drodze
Było tego troche... poczytaj wcześniejsze posty :wink:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

kedziezyn , czechowice , blachownia i zdieszowice to stosunkowo daleko od rybnika jakies 15 min lotu ( wbrew pozorom to nie malo i blizej "groznych"gliwic)
rozmawialem z 2 niemieckimi pilotami tutaj latajacymi (gliwice ,spedzilem na tym lotnisku kupe czasu) i dla nich ten rejon byl typowo szkolnym bo tu nikomu z uczni nic sie nie moglo stac

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

1 na pewno spadł, drugi uciekając przez niemieckimi myśliwcami zrzucił bomby w lesie (Wilcza, Ochojec, Golejów) ślady są do dzisiaj. Takich historii związanymi z naszymi okolicami jest sporo :wink:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
>>MavericK>>
Kapral
Posty: 104
Rejestracja: 2 cze 2007, o 20:08
Lokalizacja: Slask-Radlin
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: >>MavericK>> »

Tak byliśmy tu z _hipcia i innymi http://www.k-k.pl/fotki/ociepski/ociepski.htm.
Chłopaki mają wiedzę na temat K-K ale nie bardzo co do Rybnika.

Co do samych bombardowań...ciekawi mnie fakt ze jak amerykanie tak bombardowali ten rejon nie widać bardzo śladów na obiektach które przetrwały do dziś...a przetrwała można powiedziec duża ilość.Z tego można wywnioskować ze raczej do celności moglibyśmy mieć zastrzeżenia...ale to tylko moje domysły.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Licz sie z tym że była dużo mniejsza zabudowa niż dzisiaj. Zwróć uwagę na to zdjęcie (widoczna droga z Rud do KK) widać na nim dokładnie miejsca bombardowań. Zobacz jak tereny zamieszkałe są ominięte.

http://www.461st.org/images/Mission%20138.jpg
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

oblatalem w tym roku rejon portu(kedzierzyn - zdzieszowice) i linie kolejowa ale calosc uszczuplona (rozkradziona) widac potege tego przemyslu , niestety byla, teraz zastanawia mnie co tam bylo bo to gigantyczna nawet na slask infrastruktura( widac kilkanascie rownoleglych sladow po torach , resztki mostow, chyba 4 doki + kilka blizej choruli)
co do sladow bomb to w 45 rosjanie tu napewno latali jedna ich bomba zabila 2 dzieci w latach 60 tych na glinioku w wielopolu

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

tak ot Krism gdzie i czym latasz ?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3670
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

MarcooN napisał:
skąd wiesz? byłas?
Tak i wszystkim polecam. Jestem oczarowana tymi pasjonatami do dziś. Warto tam pojechać, bez względu na to, czy wiedzą coś o Rybniku, czy nie :)

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

woytas pisze:tak ot Krism gdzie i czym latasz ?
malo ,ale jak juz to ostatnio zostaly 2 cessny

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Pilot? :cool: ile tam masz miejsc w tym samolocie? :wink:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

>>MavericK>> pisze: Co do samych bombardowań...ciekawi mnie fakt ze jak amerykanie tak bombardowali ten rejon nie widać bardzo śladów na obiektach które przetrwały do dziś...a przetrwała można powiedziec duża ilość.Z tego można wywnioskować ze raczej do celności moglibyśmy mieć zastrzeżenia...ale to tylko moje domysły.
W sumie trudno żeby mieli wiedze na temat Rybnika skoro nasze miasto celu nie stanowiło... choć amerykanie mieli swego czasu pomysł aby zbombardować kopalnie na Śląsku. Co do celności to różnie z tym bywało. Choć po kilku nalotach zwłaszcza latem 1944 r. rafinerie w Blachownii i Zdzieszowicach zostały wyłączone z produkcji prawie na 2 miesiące. A dzięki stale pwotarzającym się nalotom nie mogły osiągnąc pełnych mocy produkcyjnych. Co do śladów. Wiadomo na ternach przemysłowych ślady bombardowań były usuwane przez Niemcow bardzo szybko. Ale jak już pisałem jadac pociągiem do Kędzierzyna tuż na przeciw zakładów chemicznych tylko po drugiej stronie torów kolejowych aż roi się od leji zdaje sie po bombach...

Krism to bardzo ciekawe co piszesz zwłaszcza o tych niemieckich pilotach z "naszych" okolic.Gdybyś mógł nieco więcej o nich napisac... Co do tego czy Rybnik był po drodze... Raczej tak i to dosyć często. Poświadczają to niemieckie raporty. Zresztą samoloty nadlatywały od południa z Włoch.

A teraz ciekawa historia kt. opwoeidziała mi jedna z moich uczennic, kt. rozmawiała ze swoim dziakiem. Otóż w czasie jednego z nalotów zginęlo przypadkowo dwóch mężczyzn którzy pracowali w szopie. Poprostu na jej dach spadł zbiornik po benzynie jakiego używały amerykańskie myśliwce,

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

franek pisze:A teraz ciekawa historia kt. opwoeidziała mi jedna z moich uczennic, kt. rozmawiała ze swoim dziakiem. Otóż w czasie jednego z nalotów zginęlo przypadkowo dwóch mężczyzn którzy pracowali w szopie. Poprostu na jej dach spadł zbiornik po benzynie jakiego używały amerykańskie myśliwce,
Franek, a ta znajoma nie jest czasem z Rydułtów, bo u mojego znajomego w Rydułtowach na podwórku walał się bak aluminiowy z jakiegoś samolotu i kury z niego wodę piły.
Ostatnio zmieniony 11 gru 2007, o 16:53 przez Valjean, łącznie zmieniany 1 raz.

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Nie rzezc miała miejsce w Żorach. A ten zbiornik jeste jeszcze w tych "Rydach"?? Jakas fotke zrób!! :grin:

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Niestety nie ma sprzedali na złom, bo to alum był. :evil:

andoria

Nieprzeczytany post autor: andoria »

Szczątki samolotu co spadł nad Wilczą możliwe że leżą jeszcze w ziemi bo tego nikt nie sprawdzał.Ludzie wtedy pozbierali to co leżało na polach ale nikt nie szukał w lasku za drogą.Gdy będzie ciepło można by sprawdzi teren gdzie w oparciu o opowieści starszych ludzi spadł samolot.Jechałem drogą którą opisywali i za drogą jest las i może tam leży reszta samolotu. B 17 posiadał 4 silniki miał zasięg 6000km a mieszkańcy znależli tylko 2 silniki B 25 posiadał 2 silniki ale zasięg 3000km czyli tyle ile jest z Aviano do nas to troszkę za mało.O tych silnikach pisałem oraz o innych elementach którymi w latach 60 bawiliśmy się jako dzieci.Z opowieści też wiem że był to bombowiec USAF które leciały na Kędzierzyn tylko ilośc silników mi nie psuje.

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

B-25 malo by sie do takich dzialan nadawal , chyba ze cos z wywiadu co do 2 silnikow szczegolnie liberatory lubily "gubic" skrzydla mogly nawet spasc kilka kilometrow dalej natomiast mialy idealny na ten teren zasieg

andoria

Nieprzeczytany post autor: andoria »

Szukałem nazwy którą wymienili starzy ludzie Heydebreck ( Kędzierzyn) tak opowiadali o lotach eskadr bombowców które leciały nad Wilczą od strony Czech przez t/z Bramę Morawską to znaczy że mogły leciec nad Rybnikiem i jego okolicznymi lasami.Ten co spadł nad Wilczą musiał zostac zaatakowany przez myśliwce bo artyleria przeciwlotnicza stała na lotnisku w Gliwicach i miała zasięg 12 km to na granicy miejsca jego upadku.Miejsce gdzie został zaatakowany to około 15 km od Gliwic.

[ Dodano: Nie 16 Gru, 2007 03:17 ]
Na temat tego samolotu piszą też Gliwice .To link do ich forum
www.pirxnet.pl/~gliwiczanie.www/forum/viewtopic.

[ Dodano: Nie 16 Gru, 2007 03:18 ]
lub http://forum.zamekgliwice.pl.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Andoria o którym lasku piszesz? wspominałem we wcześniejszych postach o tym b17 ale on spadł na pola, o lesie nic nie wiem a mieszkam na przeciw tego miejsca. W lasku są tylko leje po bombach. A i dodam że on napewno nie został zniszczony przez artylerię, tylko podczas wali w powietrzu :wink:
Ostatnio zmieniony 16 gru 2007, o 12:07 przez MarcooN, łącznie zmieniany 1 raz.
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

andoria

Nieprzeczytany post autor: andoria »

Marcoon pogadaj z Valjeanem on mie zna i tym zainteresował ja mieszkałem do roku 76 na Wilczy często słuchałem opowieści o tym samolocie i jego elementach a nawet rozebraliśmy jego zestaw do łaczności który leżał razem i iskrownikami na górze u kolegi.To co pisze to prawda a nie bajki.Ale tym samolotem interesuje sie też forum zamku Gliwice i czytałem ich wersje oni twierdza że to był DC3 lub Pe 2 są to maszyny z dwoma silnikami i to znaczy że też coś wiedzą i dlatego nie pisze tak dokładnie na forum.Możemy się spotkac ipogadac

ODPOWIEDZ