Ciekawostka archeologiczna

Historia miasta i jego dzielnic
damianos

Ciekawostka archeologiczna

Nieprzeczytany post autor: damianos »

Witam!
O rzut granatem od schronu na Wawoku, podczas kopania studni, znaleziono kamienny toporek i resztki dębowych budowli. Znalezisko pochodzi sprzed 2-3 tys. lat. O ile wiem, nie były tam prowadzone jakieś większe prace badawcze, więc może w ziemi się ukrywa drugi Biskupin?

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

ktoś o tym mi opowiadał... :shock: wiem to hawk (podczas pierwszego spotkania ) :D a może napiszesz cos wiecej... :)
Radfahrtruppe

damianos

Nieprzeczytany post autor: damianos »

Niestety brak jakichkolwiek informacji. Liczę, że ktoś będzie wiedział coś więcej i napisze...Ewentualnie znaleźć właściciela studni.
Mogę jedynie domniemywać, że to starożytni eksploatorzy złóż soli z pobliskiego wzgórza Baranowiec tu mieszkali

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:D zapytamy opiekuna (dziadka) schronu na Wawoku :)
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

wahahahha ale sie usmialem!! o ja :wink: biskup :twisted: :twisted:

kaleson

Nieprzeczytany post autor: kaleson »

Biskupin to może nie i wcale to nie jest smieszne White.
Niestety tylko tyle, nawet nie ma tego miejsca wpisanego na liste Śląskiego Konserwatora.

Pierwsi osadnicy na terenach dzisiejszych Orzepowic pojawili się w XIII wieku. Sprowadziły ich niewielkie, ale cenne w tamtych czasach złoża soli. Jednak okolice te mogły być zamieszkane znacznie wcześniej, bo już dwa, a nawet trzy tysiące lat temu. Świadczy o tym znalezisko archeologiczne w postaci kamiennego toporka i śladów dębowych budowli odkrytych podczas kopania studni.

http://www.rybnik.pl/bip/dokument.php?dzial=16&id=76

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Pamiętam że w zeszłym roku podczas nocy w muzeum Rybnickim, był ciekawy wykład na temat znalezisk archeologicznych pod "Focusem". Znaleziono ślady średniowiecznej zabudowy i trochę innych archeologicznych ciekawostek. Nawet ktoś wpadł na pomysł aby część podłogi Focusa była szklana, tak żeby można było oglądać pozostałości po średniowiecznym Rybniku.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:shock: i teraz to mówisz... :? ale biznes jest biznes, kto bedzie ratował i pokazywał jakieś "starocie" :( tylko nawiedzeni :wink:
Radfahrtruppe

Radek_M

Nieprzeczytany post autor: Radek_M »

dodam jeszcze od siebie ze prace archeo byly tez prowadzone na terenie rybnickiehj kuzni wykopano jakies groty krzemienne itd wiecej nie pisze bo nie posiadam na ten temat szczegolowej wiedzy a nie chce wporwadzac w blad jesli ktos moze to niech doda cos od siebie na ten temat pozdrawiam

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

aw68 pisze::shock: i teraz to mówisz... :? ale biznes jest biznes, kto bedzie ratował i pokazywał jakieś "starocie" :( tylko nawiedzeni :wink:
Ja słyszałem że w jakimś mieście tak jest, że podłoga centrum handlowego jest ze szkła, a pod nim są pozostałości właśnie po jakiejs osadzie. Ale gdzie to jest, tego nie wiem... :oops: Myśle że to nie zly chwyt marketingowy :wink:

zdzichu

Nieprzeczytany post autor: zdzichu »

odgrzeje trochę ten kotlet-jako ciekawostke-w naszej MBP mozna wypozyczyc roczniki archeologiczne,jest tam wzmianka o znaleziskach z wielopola-kamienia.o ile pamietam byly to tez jakies narzedzia kamienne i krzemienne.
Radek_M pisze:dodam jeszcze od siebie ze prace archeo byly tez prowadzone na terenie rybnickiehj kuzni wykopano jakies groty krzemienne itd wiecej nie pisze bo nie posiadam na ten temat szczegolowej wiedzy a nie chce wporwadzac w blad jesli ktos moze to niech doda cos od siebie na ten temat pozdrawiam

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Jakis czas temu widzialem mape ze stanowiskami archeologicznymi w Rybniku - ale dla dobra nie bede nic na ten temat mowl.
A mapa widzialem calkowicie przypadkowo w pewnym urzedzie zalatwiajac sparwe z calkowicie innej beczki niz archeologia :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

zdzichu

Nieprzeczytany post autor: zdzichu »

woytas pisze:Jakis czas temu widzialem mape ze stanowiskami archeologicznymi w Rybniku - ale dla dobra nie bede nic na ten temat mowl.
A mapa widzialem calkowicie przypadkowo w pewnym urzedzie zalatwiajac sparwe z calkowicie innej beczki niz archeologia :)
ha myślisz że znajdą się na forum chętni na łupy z epoki kamienia :wink:
wykrywacz raczej się tu nikomu nie przyda,a jak ktos faktycznie chce miec swój kawałek krzemienia niech poszuka w lesie koło beaty,jest sporo i to całkiem duże,można się samemu pobawić w łupanie np.grotu do strzał :mrgreen:
a w kwestii archeologii-ktoś zwiedzał okoliczne grodziska słowiańskie? najbliższe w Lubomii jest całkiem dobrze zachowane.
Ostatnio zmieniony 2 lis 2008, o 14:02 przez zdzichu, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ