Walki w 1939, Rybnik i okolice...

Historia miasta i jego dzielnic
SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Re: Walki w 1939, Rybnik i okolice...

Nieprzeczytany post autor: SID »

Ja bym spojrzał na "nawierzchnię". To zarośnięta łąka, polana, nic uprawnego. Szansa na tak duży plac bez choćby jednego zaoranego wtedy na Śląsku była mała. Ja typuję poligon, np ostatnie zgrupowanie w sierpniu w Bornem.
SID

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Walki w 1939, Rybnik i okolice...

Nieprzeczytany post autor: janusz »

SID :) na fot.jest opis ,,granica Rybnik 1939r '' :arrow: poligon odpada :wink:

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Re: Walki w 1939, Rybnik i okolice...

Nieprzeczytany post autor: SID »

na fot.jest opis ,,granica Rybnik 1939r ''

Jak tak, to zdjęcie RWD-8 też jest z Rybnika:

Opis na odwrocie: "von unseren Jägern abgeschossenes Aufklärer Flugzeug vor Rybnik am 1 September ´39"
SID

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Walki w 1939, Rybnik i okolice...

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Ja nadal stawiam na te Pilchowice. A teren nie uprawiany bo leży bezpośrednio na granicy a nie wiem czy na ziemi przygranicznej można cokolwiek uprawiać.
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Walki w 1939, Rybnik i okolice...

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Sorki, ale przy tak robionych zdj, to mogły by być
robione gdziekolwiek. Ślepy jestem, więc nie widzę
żadnych oznaczeń jednostki.

Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Walki w 1939, Rybnik i okolice...

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Załączniki
II-WOJNA-SWIATOWA-RYBNIK-1-9-1939-SKLEP-SOBCZYK-oryginal-reprodukcja-oryginal.jpg
II-WOJNA-SWIATOWA-RYBNIK-1-9-1939-SKLEP-SOBCZYK.jpg
78e6184f40d9ab65e47c985f2434.jpg

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Re: Walki w 1939, Rybnik i okolice...

Nieprzeczytany post autor: SID »

Mam pytanie tyczące kompanii ON Rybnik. Jak wiadomo cała nie wykazała się chwałą na polu walki, przechodząc na drugą stronę i ułatwiając zdobycie miasta. Ale wiemy, że baon ON Rybnik został mocno wzmocniony rezerwistami z Polski, stąd można założyć, że jakąś 1/3 stanu to nie byli rybniczanie. I tu zagwozdka, co się z nimi stało. Może koledzy zastrzeliili ich, sterroryzowali lub wzięli do niewoli ? A może wykorzystali,że są całkiem na krótko w oddziale, słabo niezorientowani i zrobili to przejście na drugą stronę z ich udziałem ? I co na to WH.

Parę lat temu podesłano mi relację żołnierza 20 pp, strasznie mitomańską. Z grubsza:
15 sierpnia 39 został powołany w Krakowie i skierowany do miejscowości Rudnik za Pszczyną.
Z tej miejscowości poszli od stacji główną ulicą 7 km na zachód do miejscowości Piekary.
Do wojny pilnowali wykonywanych fortyfikacji.
Ostatniego sierpnia zebrali ich na miejscu, dozbroili do pełnego oporządzenia, i jakiś major "nie z ich pułku" zrobił im odprawę i włączył do obrony lokalnej.
On trafił do oddziału dowodzonego przez "porucznika czy kapitana Kapustę".
Potem jest wielce heroiczny opis, działa ppanc strzelają, czołgi jadą, oni dzielnie walczą, wszystko wokół ginie płonie, w końcu on budzi się przysypany ziemią, wgrzebuje się, zbierają się, w pięciu ocalałych, zbierają broń i amunicję zabitym i przedzierają do swoich. W lesie zostają wzięci do niewoli.
I teraz jest najciekawszy wątek, zacytuję:

Wioząc nas siedziałem w szoferce obok kierowcy, który ze mną rozmawiał, ale ja go nic nie rozumiałem, a drugi trzymał pistolet bez przerwy skierowany do mnie, tak nas przywieźli na tę polanę, aż się ucieszyłem bo tam było [sporo?] wojska, szybko nas ogrodzili drutami, na czterech rogach byli żołnierze z karabinami maszynowymi gotowymi do strzału, puścili prąd w te druty, abyśmy nie uciekli. Zrobił się wieczór, przyjechały sanitarki niemieckie i robiły nam opatrunki, bardzo delikatnie się z nami obchodzili. Gdy nas opuścili, to zdrowi żołnierze czuwali nad wszystkim i dawali nam znać, że już prądu nie ma, później pobrali karabiny maszynowe i nie ma ich. Kto z nas mógł to opuszczał ten jakby obóz.


Wpierw myślałem, że Rudnik to Rudziczka, ale potem nic nie pasuje. Te Piekary, główna ulica, dworzec. Potem przypomniałem sobie, że żołnierze dawali dowódcom przydomki, sobie znane. Taki gen. Mond dla przykładu miał ksywę Bunio. I tak pomyślałem, jeżeli kpt. Kwaśniewskiego żołnierze nazywali Kapusta, to major "nie z 20 pułku" to mógł być Kwiatkowski. Wtedy te nieistniejące w okolicy Rudziczki Piekary to Piece na zachód od Rybnika, który ma i dworzec i główną ulicę i to zaczyna mieć jakiś sens.

Czyli oddział wartowniczy z przedpola z20 pp, stacjonujący w Piecach wzmocnił lokalną ON, czyli kompanię Rybnik. Co się działo potem nie wiadomo, relacjonista zakrył to w relacji mitomańskim opisem walk (bo trudno od niego po latach wymagać przyznania się do zdrady). Ale ten opis "jakby obozu", według mnie prawdziwy w tej relacji, wskazywałby, że Niemcy nie wiedzieli jak ich potraktować, nie wiedzieli kto z nich swój a kto obcy i wymyślili ten trick z "jakby obozem", z którego dało się łatwo uciec. Kto został był swój (chyba że poważnie ranny, ale tych pewnie sanitarki wzięłyby do szpitala).

Oczywiście to bardzo naciągana hipoteza, ale czemu się nią nie podzielić. Może ktoś zna inne relacje i da się coś na ten temat wyświetlić.
SID

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Walki w 1939, Rybnik i okolice...

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Paczka fotek z ebay (niestety już nieaktywne aukcje). Ale chyba ciężkie do identyfikacji. Może to lasy rudzkie...
Załączniki
e4.jpg
e1.jpg
e3.jpg
e2.jpg

ODPOWIEDZ