Walki w 1939, Rybnik i okolice...

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3670
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Należałoby ten niemiecki opis skonfrontować z tym co pisał pan Kula. Nie pamiętam jak się ta jego monografia o Boguszowicach nazywała. Chyba mój tata to ma, ale nie jestem pewna.

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Jest w sbc http://www.tinyurl.pl?Va7mkSWt

Mi się jakoś nie chce otworzyć :cry:
Ostatnio zmieniony 9 cze 2011, o 10:58 przez Baśka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

plugin musisz zainstalować
Boguszowice mam na kompie ale 72 mb - z Chorwacji nie wysle
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

na mikołowskiej nie ma przejazdu - więc albo na Kamien, albo na Przemysłowej (lub Miarki) albo na Zorskiej - dzisiaj wiadukt koło tesco
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

mogly to byc tory z huty lub stara linia kolejowa
Ostatnio zmieniony 8 cze 2011, o 23:09 przez krism, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Albo tory z huty albo droga od Mikołowskiej w strone Kamienia i na tą droge bym stawiał.
Bo jak wiadomo od tamtej strony nacierały wojska radzieckie.
Czerwona szopa jak pisze Alojz to prawdopodobnie miejsce gdzie znajduje/znajdował sie skład budowlany a zaraz obok familoki i wczesniej wspomniany wiadukt.
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Cale to zdarzenie « rozbicie natarcia rosyjskich czolgow przez flak 88mm z Dessau o symbolu I./33 » wspomina von Ahlefen.
Poza tym byla juz mowa o tam fakcie w dziale Rybnik; Wyzwolenie 1945 z dn. 2010-04-26 do ktorego temat ten lepiej pasuje z racji 45´
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Ratibor pisze:byla juz mowa o tam fakcie w dziale Rybnik; Wyzwolenie 1945 z dn. 2010-04-26 do ktorego temat ten lepiej pasuje z racji 45´
Racja. Mozna by przeniesc.

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Alojz jak jast w orginale....
«Luty 1945.
Panzerjäger - Abteilung 88»?
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

W jakimś niemieckim opracowaniu jest opisany rekordowy strzał z Nashorna do teciaka - oddany właśnie podczas walk w okolicach Rybnika. Coś ponad z 3 kilometrów.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Ratibor pisze:Alojz jak jast w orginale....
«Luty 1945.
Panzerjäger - Abteilung 88»?
zobacz kilka wpisow wczesniej na okladke ksiazki

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

woytas pisze:W jakimś niemieckim opracowaniu jest opisany rekordowy strzał z Nashorna do teciaka - oddany właśnie podczas walk w okolicach Rybnika. Coś ponad z 3 kilometrów.



Pisales o tym fakcie dn. 2007-06-02, 21:17 trafionym czolgiem byl nie «teciak» ,a IS2 poza tym bylo to nie 3 km tylko 4,6 km i nie w okolicach Rybnika lecz wsi Märzdorf .
Znanych jest 6 miejscowosci o tej nazwie.

http://www.genealogienetz.de/reg/SCI/or ... u_M-d.html

Märzdorf ktory nas interesuje lezy w okolicy Grodkowa ( Alt-Grottkau )

Porucznik Beckman z 88 Schwere Panzerjäger – Abteilung zgłosił w marcu 1945 roku trafienie z rekordowej odległości 4600 m.

Oto testy balistyczne armaty PaK 43/1 uzywanej w Nashornie

http://pl.wikipedia.org/wiki/8,8_cm_KwK_43

Moim zdaniem jesli juz doszlo do trafienia IS2 przez Nashorna z takiej odleglosci do bylo to raczej dzielo przypadku bo pocisk po parabolicznym locie ze wzgledu na odleglosc musial wprost wyladowac na samej wiezyczce lub tuz za nia gdzie IS mial pancerz 30mm,jest to maloprawdopodobne jednakze mozliwe.

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1%81-2

Ijeszcz jedno trafilem na info ze 88 Schwere Panzerjäger – Abteilung otrzymal 11-13 marca45 4 nowe Nashorny moze to te o ktorych jest mowa w tlumaczeniu Alojza cyt.....«Jedziemy na Boguszowice-Ellgut. Mamy 4 “nosorozce”, ktore zostaly w Zorach zatankowane i doladowane amunicja».

Aoto i moje zrodlo

http://www.feldgrau.net/forum/viewtopic ... 0d22734eeb

wpisy z Thu Oct 30, 2003 9:28 pm
i Fri Oct 31, 2003 3:57 pm
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Młody
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2011, o 20:02
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Młody »

Moglibyście mi napisać gdzie w Rybniku znajdują się jakieś pomniki upamiętniające 2 wojnę światową oraz ludzi którzy walczyli w niej ? Oczywiście po za cmentarzem.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3911
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Witaj na forum!
Pod poniższym adresem są wymienione miejsca pamięci:
http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/rybnik/mp/link25.html

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3670
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Nie wszystkie są wymienione. A przynajmniej 2 moje - chwałowickie nie są umieszczone na tej liście. Dwa pozostałe mają nieaktualne zdjęcia.

Witaj Młody :D W Chwałowicach w parku naprzeciw Domu Kultury stoi pomnik upamiętniający rodzinę Tkoczów, a przy drodze do Jankowic, czyli przy ul.Kożdoniów stoi pomnik Pawła Kożdonia. Pomnik stoi w miejscu, w którym został postrzelony. Nie potrafię teraz odszukać w komputerze zdjęcia, ale jak będziesz szedł wzdłuż drogi, to go zauważysz po prawej stronie przy takim starszym domu.
Załączniki
Chwałowice 23.01.2011 (19).JPG
c8b1b45e6de55ff2.jpg

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

czy można by niektóre mapki z tego linka lepiej opisac w naszym rybnicko - żorskim terenie :?:

http://www.forum-der-wehrmacht.de/threa ... 0e26e87e5e

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Kup sobie książkę Hansa Ahlefena - "Walka o Śląsk" - w linku wykorzystany jest opis z tego właśnie tytułu
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Wyszła książka "Koniec pokoju początek wojny. Niemieckie działania dywersyjne w kampanii polskiej 1939 r. Wybrane aspekty" pod red. Grzegorza Bębnika. w znajdującym się tam artykule Bartłomieja Warzechy: "Niemiecka dywersja na górnośląskim pograniczu" pojawiła się ciekawa hipoteza co do Waltera Wollnego. Mianowicie mógł być on zwerbowany przez SD a nie Abwehrę, a jego właściwym zadaniem miałby być udział w prowokacji w rejonie Stodół. Według Warzechy Wollnego tyczy fragment "Wojny Hitlera" gdzie wspomina się o polskim oficerze, który przeszedł niedawno na niemiecki żołd, a który miał wprowadzić do walki pod Stodołami prawdziwe polskie oddziały z garnizonu rybnickiego.

(w w/w publikacji to strony 84-5, a w D. Irving Wojna Hitlera s. 180)
Ostatnio zmieniony 18 lis 2011, o 19:54 przez SID, łącznie zmieniany 1 raz.
SID

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

/Gdzie można kupić tę książkę
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3911
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Jeżeli to nie był Wollny to kto?

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3911
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

za wikipedią:
Żadna z [jego] książek, artykułów, wypowiedzi, ani jeden ustęp, ani jedno zdanie nie jest godne zaufania jako wierny obraz przedmiotu jego publikacji. Wszystkie są kompletnie bezwartościowe jako dzieła historyczne.
Chyba nie jest to specjalnie wiarygodny autor.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Bębnik czy Irwin?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3911
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

D. Irving, ale co do Bębenika zastrzeżeń nie widzę :)
Ostatnio zmieniony 1 sty 1970, o 01:00 przez AFRO, łącznie zmieniany 3 razy.

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Książkę można kupić w katowickim IPN-ie. Koszt ok 25 zł.

Co do Irvinga. Bez względu na gębę jest on autorem, który naprawdę przeglądał niemieckie archiwalia, osobną kwestią są wnioski jakie z tego wyciągnął. Silesiana stanowią u niego margines, jednakże jakże ciekawy. A to dlatego, że po zjednoczeniu cześć archiwaliów, zwłaszcza SS, przeniesiono do innych archiwów pod Berlinem. I to co on oglądał, teraz ciężko znaleźć.

Więc póki co w niektórych sprawach tyczących Śląska jest jedynym źródłem.

Szczegółowo:

To on pierwszy opisał okoliczności dymisji kata śląskich powstańców i harcerzy Udo von Woyrscha, Ja pisałem w tej sprawie, o te materiały, do Freiburga, gdzie je czytał, ale wysłano mnie na Berdyczów (czyli pod Berlin).

Ale ostatnio sprawa Woyrscha się potwierdziła, bo w podobny sposób, powołując się na niemieckie archiwalia opisał to Jochen von Lang. A jego trudno posądzać o stronniczość.

W sprawie Stodół Irving powołuje się na materiały Heydricha i moim zdaniem również nie ma powodów by mu w tej sprawie nie wierzyć. Trzeba tylko poczekać na takiego, który te raporty Heydricha gdzieś pod Berlinem na nowo odnajdzie.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2011, o 21:25 przez SID, łącznie zmieniany 2 razy.
SID

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Dostalem dzisiaj wylicytowany list. Zaczalem go tlumaczyc i nie wszystko potrafie rozszyfrowac, ale wiadomo o co chodzi. List pisze mloda kobieta mieszkajaca z rodzina w Rybniku do przyjaciolki w Mannheim.
Załączniki
2.JPG
1.JPG

ODPOWIEDZ