Walki w 1939, Rybnik i okolice...

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

moze na jesien gdy bedzie wiecej czasu. teraz serio nie dam rady.

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Alojz
Nie ma sprawy, do jesieni blisko..Domy rada :mrgreen:

Awatar użytkownika
radess
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 08:09
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: radess »

ot szperałem po rosyjskich stronach i znalazłem zdjęcie ,szkoda że nie było nic więcej
Załączniki
t3485tankschlesienfebru.jpg
Job 9:29 Jeżeli więc ja i tak mam być grzeszny, to po co mam jeszcze na próżno się wysilać?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ciekawe, czy ten żołnierz przeżył :?:

Awatar użytkownika
radess
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 08:09
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: radess »

ale to chyba niemiecki żołnierz :shock:
Job 9:29 Jeżeli więc ja i tak mam być grzeszny, to po co mam jeszcze na próżno się wysilać?

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

radess pisze:ale to chyba niemiecki żołnierz :shock:
Przyjechal sobie zrobic fotke na tle rozbitego sowieckiego czolgu(auto widac powyzej z prawej strony)
Wyglada na to ze zolnierz ten to skijäger.

Co do pytania hipci to zolnierz ten raczej nie przezyl ,skijäger-y wykrwawili sie niemal doszczetnie u "bram" Opawy.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

radess pisze:ale to chyba niemiecki żołnierz :shock:
To wiem, że niemiecki. Z tyłu auto widać, może to na Gliwickiej było. Nie pamiętam, czy Rosjanie weszli poza Rudę i zostali wyparci? Kto wie?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Weszli - na terenie marketów bylo pobojowisko ruskich czolgow - tak mowila babcia od kolegi - byla jedyna nie ewakuowana osobą z Wielopola
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

eskael
Starszy szeregowy
Posty: 50
Rejestracja: 28 lip 2011, o 22:21
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: eskael »

_hipcia pisze:To wiem, że niemiecki. Z tyłu auto widać, może to na Gliwickiej było. Nie pamiętam, czy Rosjanie weszli poza Rudę i zostali wyparci? Kto wie?
W styczniu Rosjanie podeszli aż pod dzisiejszą ul. Kotucza, ale nie weszli do centrum miasta,bo zostali na jakiś czas odparci

Awatar użytkownika
radess
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 08:09
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: radess »

czyli to mogło być gdzieś w okolicach Mikołowskiej????? :?:
Job 9:29 Jeżeli więc ja i tak mam być grzeszny, to po co mam jeszcze na próżno się wysilać?

Awatar użytkownika
radess
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 08:09
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: radess »

a tu jeszcze dokumenty na temat poległych Rosjan znalezione na rosyjskich forach
Załączniki
572fa9d932df.jpg
filterimage.jpg
Job 9:29 Jeżeli więc ja i tak mam być grzeszny, to po co mam jeszcze na próżno się wysilać?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Świetne!
Ale widzę Moszczenica i Pawlowice - czyli kawałek dalej
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Daj jakąś linke - może poszukamy razem?
Cyrylicą władam w stopniu zadawalającym.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

eskael
Starszy szeregowy
Posty: 50
Rejestracja: 28 lip 2011, o 22:21
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: eskael »

_hipcia pisze:Nie pamiętam, czy Rosjanie weszli poza Rudę i zostali wyparci? Kto wie?
Dopytałem. Rosjanie w styczniu doszli do miejsca, które zaznaczyłem na mapce, czyli głęboko. Stały tam zapory przeciwczołgowe (zrobione m.in. z podkładów kolejowych), a w wieży Starego Kościoła snajperzy nie pozwalali wejść do centrum. Wielu mieszkańców pobliskich ulic ukrylo się w kanałach pod szpitalem. Rosjanie wycofali się po kilku dniach na teren za cmentarzem... Zaczęła się ewakuacja ludności.
Załączniki
styczeń 1945.jpg

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

czyli "sekata" byla ruska

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Zasłyszane w latach`80 na spotkaniu harcerzy z komabatntem. nazwiska nie pamiętam.
Mówił o obronie Rybnika. Wg. jego słów na obecnym zieleńcu im. Biegeszowej we wrześniu `39 stała..."armata na czterech kołach z lufą skierowaną w niebo"... Czy to tylko jego wymysł via Zagłoba czy też w Rybniku było działo plot? Z perspektywy czasu (i nabytej wiedzy) sporo jego słów należy uznać za "bajer", chociaż opowieści o wyzwoleniu Rybnika w `45 pokrywały się z innymi relacjami. Nie był on "lubiany" przez władze PRL-u (ponoć był w AK), a spotkania z nim nie były "poprawne politycznie".

Piotr

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

W Rybniku nie było dział plot - ja słyszałem o samolocie zestrzelonym przez jedno takie stojące koło wiaduktu na Mikołowskiej.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Na skwerze Biegeszowej byla w tym czasie restauracja "Polonia" i ogrod pod ktorym byl i jest do dzisiaj schron. Nie jestem znawca dziwne byloby stawianie dziala na schronie.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

No no :)
Szczelina plot została wybudowana chyba w 1943 dla pracowników UM :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

"Polonię" - wyburzyli Niemcy. Na jej miejscu dopiero wybudowano schron i zbiornik ppoż. A sama Polonia to osobny temat na opracowanie. Spotykali się w niej różni ludzie (ponoć na skwerze mogło pomieścić się 1000 osób!). Zresztą ponoć (nie pamiętam gdzie o tym czytałem) Polonia i tak miała być wyburzona, bo planowano na jej miejscu wybudować teatr.

Piotr

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Piotr44 pisze:Witam

Zasłyszane w latach`80 na spotkaniu harcerzy z komabatntem. nazwiska nie pamiętam.
Mówił o obronie Rybnika. Wg. jego słów na obecnym zieleńcu im. Biegeszowej we wrześniu `39 stała..."armata na czterech kołach z lufą skierowaną w niebo"
Piotr
Moze dziadkowi chodzilo o FLAK-i 88mm z Dessau o symbolu I./33 ktore jak wiemy byly w Rybniku tyle ze w 45´

http://en.wikipedia.org/wiki/8.8_cm_Flak_18/36/37/41
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Mam pytanie o ilość działek ppanc kal. 37mm wz. 36. Żródła podają 3 szt. ppor. Sochy. W sprawozdaniu por. Gozdka jest mowa o jednym. W relacji J. Sobika jest mowa o "armatce zaprzężonej w konie i jadącej w stronę rynku". Może to to samo działko z uszkodzonym zamkiem? Napotkałem też opis, że "...widziałem rozbite działko i porozrzucane ciała obsługi".... . Jeśli to prawda to było by drugie. A gdzie trzecie? No chyba, że działko było jedno (te o którym wspomina por. Gozdek).

Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Alojz - nadeszła jesień :razz: Wrzuc jakies ciekawostki z Twojej książki... :idea: :shock:

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

ale meczysz, myslalem ze zapomnisz :mrgreen:

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

No ja myślę że inni forumowicze też się ucieszą z ciekawej lektury na długie ,jesienne wieczory :lol:

ODPOWIEDZ