Walki w 1939, Rybnik i okolice...

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

dobra to jak i co zrobic?
musze dodac jeden od Tomka i tego Gozdka - a chwilowo obciazzony jestem...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

czekaj, ja jeszcze czekam na jeden materiał.... :mrgreen:
Radfahrtruppe

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Ja bym tego materiały nie dzielił na części, porostu np. całe wspomnioenia p. Gozdka razem jako jeden materiał z zaznaczeniem że jest to materiał źródłowy czyli wspomnienia. Warto było by podać źródło, skąd ten materiał jest zaczerpnięty. Czyli podać skąd jest ten rękopis i jak znalazł się w naszych rękach. Koniecznie dać te mapki robione odręcznie bez żadnych poprawek- to też jest materiał źr. nawet jak jest z błędami. (Można zwrócić na to uwagę dając jakiś przypis pod tekstem). Ja bym to widział tak.... :cool:

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Dobra Franciszku :wink: , ale jeszcze czekam na inne materiały. Jak będzie więcej zrobimy porządny materiał z fotkami i opisem :mrgreen:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

to szukac dobrych fotek - zeby kotletow nie odgrzewac !
na bundesarchive moze cos znajdzie sie...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

jedna rzecz mnie zastanawia :???: ten zalew za zaporą na tej mapce :???: ( http://forum.zapomniany.rybnik.pl/download.php?id=1309 )na drodze Gaszowice - Maroko, czy tam jest rzeczka albo strumyk który można zamknąć i spiętrzyć wodę ?
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

sa stawy tzw "ksiezok"
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

prawie wszystkie harcerskie gry terenowe odbywały się w bliskości tego stawu, teren ogólnie fajny ale bliskość bloków sprawia że bardzo uczęszczany spacerowo i zaśmiecany. ale potwierdzam staw nazywany księżokiem z uwagi na własność księdza.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

podobno w tym czasie tam stawów nie było, stawy
te wykopano po wojnie, a rzeczka czy strumyk raczej tez po wojnie powstał jako rów
melioracyjny - tak słyszałem od gościa który bywa... :???:
Ostatnio zmieniony 1 sty 1970, o 01:00 przez aw68, łącznie zmieniany 1 raz.
Radfahrtruppe

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Nie żebym był "upierdliwy", ale chciałem przypomnioeć że teksty p. Gozdka miał się pojawić na stronce... Czy ten temat już umarł?? :neutral:

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

mam taki pomysł, napiszemy że z okazji 70 rocznicy wstawiamy na nasze www oryginalny rękopis i tłumaczenie ale to Wojtek musi zrobić ja wszystko przygotuje...
Załączniki
75pp.jpg
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

dobra!
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Zdjęcie znalezione przez przypadek. Podpisane:

"Piątek, 01.09.1939. Granica polsko-niemiecka, powiat rybnicki."

http://www.policja.katowice.pl/osrp.1939/biuletyn/Gr%F3b%20Policjanta%20Polskiego.pdf
Załączniki
1_09_1939-rybnk.JPG
Ostatnio zmieniony 8 mar 2009, o 01:49 przez AFRO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

nasi policjanci cieszą sie z podnoszenia przez Niemców szlabanu granicznego ? to musi być jakieś przejście na wiosce, teraz drzewa albo wycięte algo bardzo grube... fotka godna pierwszej strony naszego www :mrgreen:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Czy Ci dwaj to na pewno nasi policjanci?

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

albo celnicy polscy http://wolneforumgdansk.pl/files/kolibk ... a2_206.jpg http://wolneforumgdansk.pl/files/kolibk ... a1_202.jpg
albo... ( jeden ma puszkę /niemiecka/ z maską p gaz...) :???:
Ostatnio zmieniony 8 mar 2009, o 10:42 przez aw68, łącznie zmieniany 1 raz.
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Ale skoro z pozycji o policjantach to pewno policjanci. Czyżby V-kolumna w rybnickim?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

wg mnie niemcy - celnicy
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Ot taka ciekawostka, później dam tłumaczenie.... Ogólnie wydarzenia śierpnia 1939 w okolicy Rybnika...

DIE GRENZZWISCHENFÄLLE IN DEUTSCHER SICHT...

a) Von einem Beamten der politischen Abteilung des Auswärtigen Amts gefertige Zusammenstellung der dem Auswärtigen Amt vorliegenfen amtlichen Meldungen über schwere Grenzzwischen dem 25. und dem 31. August 1939

[...]

31. August

[...]

2. Meldung des Hauptzollamts Gleiwitz.
Gegen 2 Uhr erfolgte von polnischer Seite ein Feuerüberfall die das Zollamt Neubersteich sichernde deutsche Grenzwache. Ein Angriff der Polen auf des Zollamt wurde durch deutsches Abwehrfeuer verhindert.
[...]
4. Meldung des Polizeipräsidenten Gleiwitz.
Gegen 20 Uhr wurde der Sender Gleiwitz durch einen Trupp polnischer Aufständischer überfallen und vorübergehend besetz. Die Aufständischen wurden durch duetsche Grenzpolizeibeamten vertrieben. Bei der Abwehr wurde ein Aufständischer tödlich verletzt.
5. Meldung des Oberfinanzpräsidenten Troppau.
In der Nacht vom 31. August zum 1. September wurde das Zollamt Hoflinden durch polnische Aufständische angegriffen und vorübergehend besetz. Durch einen Gegenangriff der SS-Verfügungstruppe wurden die Aufständischen weider vertrieben.
[...]

...UND IN POLNISCHER SICHT

b) Polnische Aufstellung der Zwischenfälle, die sich im Laufe des Monats August 1939 an der polnisch-deutschen Grenze ereigneten

[...]
23. August 1939. - Ein dreimotoriges deutsches Bombenflugzeug überflog gegen 13 Uhr die Ortschaften Bogumin-Miasto und Bogumin-Nowy. Ein polnisches Jagdflugzeug zwang es, sich vom polnischen Territorium zu entfernen.
[...]
24. August 1939. - Von 0 Uhr 30 bis 1 Uhr 45 und von 2 Uhr 30 bis 2 Uhr 50 schossen die Deutschen mit maschinengewehren gegen das Gebäude des Grenzwachtpostens in Gieraltowice (Bezirk Rybnik).
25. August 1939. - Um Mitternacht überschritt eine deutsche Rotte die polnische Grenze im Abschnitt des Postens von Szczyglow von Krywald.
25. August 1939. - um 5 uhr früh griff eine deutsche Rotte das Gebäude der Grenzwache Falecice (Bezirk Rybnik) an und gab dabei etwa sechzig Schüsse ab.
25. August 1939. - Um 5 Uhr früh griff eine dreißig Mann zählende und mit sechs leichten Maschinengewehren bewaffnete deutsche Rotte das Haus der Grenzwache von Dzwonow (Bezirk Rybnik) an, wobei sie mehrere hundert Schüsse abgab.
[...]
25. August 1939. - Um 11 Uhr 50, resp. 12 Uhr 30 erschienen zwei deutsche Rotten von 50, bzw. 100 Personen an der Grenze in den Orten Szmine und Falencice (Bezirk Rybnik) und feuerten anhaltend gegen die polnischen Gebäude. Zu den gleichen Stunden wurde der Grenzposten von Zworowice (Bezirk Rybnik) mit Schüssen bestrichrn.
[...]
27. August 1939. - Um 2 Uhr 45 beschoß eine deutsche Rotte die Gebäulichkeiten von Szczyglowice (bezirk Rybnik), wobei sie etwa 15 Meter tief in polnisches Gebeit eindrang.
Nacht vom 27. zum 28. August 1939. - Das Gebäude der Grenzwache von Wilcza Dolna (Wojwodschaft Schlesien) wurde mit Schüssen angegriffen. Andere Schüsse aus Richtung von Ratibor wurden gegen Brzezie an der Oder abgegeben. Maschinengewehre feuerten in der Richtung Grenzdörfer Makoszow, Konczyce und Karol Emanuel. Die Kugelspuren sind an den Zäunen und Hauswänden sichtbar.
[...]
Nacht vom 28. zum 29. August 1939. - Eine deutsche Patrouille hat die Grenze bei Szczyglowice (Bezirk Rybnik) überschritten und Handgranaten gegen die Gebäutlichtkeiten der Ortchaft geworfen.
Ostatnio zmieniony 1 sty 1970, o 01:00 przez AFRO, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

A tu ciekawostka z odkrywcy. Nie mamy wątpliwości, że to Rybnik...
http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=641649
Załączniki
1_copy334.jpg
2_copy268.jpg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Szymon ja to chyba dodawalem :>
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Niewidziałem tego chyba, a tam pisało że to Cieszyn....

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

To nie Cieszyn. Wygląda jakby na rynek w Skoczowie z figurą Jonasza (tzw. Trytonem) na środku. Problem tylko w tym, że - jak wyczytałem w necie - Jonasz dopiero w 1957 roku wrócił na rynek ze wzgórza Kaplicówka...

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

to Rybol na 100% - sklep Sladkego
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

i Hotel

ODPOWIEDZ