Walki w 1939, Rybnik i okolice...

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Gotowe :) Brakuje kilku linijek ale nie jestem w stanie tego poczytac- gorsze niz recepta. Moze ten list bardziej sie nada do "Losy rybnickich rodzin"? Jak tak to niech ktos przeniesie.

Rybnik 14 styczen 1940
Droga Ruth!
Dlugo nie pisalam. Dziekuje za list. Ostatnio byly problemy z poczta, listy nie byly dostarczane.
Juz na poczatku sierpnia bylo w Polsce niespokojnie. Dalo sie to odczuc podczac codziennych podrozy pociagiem do Katowic, ciagle tylko slowne nagonki. Dlatego jezdzimy z Rybnika cala grupa a gdy ktos obcy wchodzi do przedzialu to rozmawiamy tylko po polsku. Gdy ktos tylko uslyszy slowo po niemiecku rozpetuje sie pieklo. Ostatnie 2 tygodnie jezdzilam sama bo brata wzie4li do polskiego wojska a innych znajomych aresztowali lub powywozili. Zawsze sie balam ze nie bede mogla wrocic do Rybnika.
1.9.1939 roku o 4 rano obudzila nas mama, slyszalam strzaly z karabinu. Szybko poubieralismy sie i wyszlismy na ulice. Byl piekny jesienny poranek. Ok. 5:50 zobaczylam tlumy ludzi idacych droga na Zory. Mieli ze soba wozki, lozka, garnki...byli spanikowani.
Najwazniejsze rzeczy pochowalismy do piwnicy i zamknelismy mieszkanie.
Potem zobaczylismy polskich zolnierzy, ktorzy stacjonowali w rybnickich koszarach. Strzaly byly coraz glosniejsze a nasz strach coraz wiekszy. Schowalismy sie w piwnicy. Niedaleko naszego domu uderzylo 7 pociskow. Jeden z nich trafil nasz chlewik. Caly dom sie kiwal, myslalam ze to koniec. Bardzo sie balam. Szyby z okien powylatywaly i odlecial tynk z budynku. Mama byla spokojniejsza niz my.
Z miasta dochodzily odglosy walki..............
Wyszlismy na ulice i zobaczylam niemieckie czolgi. Mozesz sobie wyobrazic nasza radosc. Poczestowalismy zolnierzy czym tylko sie dalo: ciasto, piwo, wode.... Ludzie witali ich kwiatami. Wszyscy sie cieszyli tylko nie wiedzielismy gdzie jest moj brat, nie dostalismy od niego zadnej wiadomosci.
Nie jezdzilismy do Katowic bo polaczenie kolejowe zostalo przerwane (wstrzymane).
U nas wszyscy zdrowi. Brat wrocil z "Polenfeldzug" do domu i w Lutym bierze slub.
Droga Ruth, masz teraz okazje do nas przyjechac, zawsze jestes mile widziana. Mam nadzieje ze za niedlugo sie zobaczymy.
Pozdrowienia Lotte .....

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Fajny list, ciekawe o który dom w Rybniku chodzi?

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Hans-Sachsstr. 6 ,nie wiem gdzie to bylo. Autorka nazywala sie Lotte Gowik.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3913
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Alojz! Słowa uznania! W liście jest potwierdzenie zdjęć, na których witają wehrmacht.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Ulica tego Hansa jest w każdym niemieckim mieście, w Essen też, tylko gdzie by to było w Rybniku? Muszę poszperać :wink:

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

AFRO pisze:Alojz! Słowa uznania! W liście jest potwierdzenie zdjęć, na których witają wehrmacht.
kolejne potwierdzenie: kupilem ksiazke na ebaju i tam mieszkanka Rybnika opowiada jak sie zylo w Rybniku od powstania w 1921 roku do wkroczenia wojsk niemieckich w 1939. Witali wojska niemieckie jak wyzwolicieli.
Załączniki
ksiazka.jpg
ksiazka.jpg (25.09 KiB) Przejrzano 2138 razy

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Tłumacz na normalny...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

:shock: chetnie ale potrzeba mi sekretarki :wink:
dluuuuugi tekst

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

powoluśku i dasz radę :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3913
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Czy ktoś o tym wie?????
Pan Alfred urodził się w Żorach, jednak od czasów II wojny światowej związany jest z Rybnikiem. Jest weteranem wojennym – uczestniczył w obronie naszego miasta we wrześniu 1939. W czasie walk stracił nogę, następnie trafił do obozu jenieckiego.

http://www.rybnik.pl/index.php?id=223&p ... ,show,6601
Ostatnio zmieniony 1 sty 1970, o 01:00 przez AFRO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3672
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Pierwszy raz o panu Alfredzie słyszę.

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Alojz- tłumaczenie tej książki - nawet powolne :wink: - to byłoby super :idea:

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

zorganizujemy wspolne czytanie :lol: bede tlumaczyl a wy se mozecie to zapisywac :razz:

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

może przez youtube ? :shock: :razz:

BaRuBaR
Szeregowy
Posty: 20
Rejestracja: 24 cze 2012, o 22:30
Lokalizacja: Rybnik

Czerwionka...

Nieprzeczytany post autor: BaRuBaR »

A czy ktos moze ma informacje na temat tego wydarzylo sie w Czerwionce podczas wojny? chodzi o aliantow i ruskich chyba najbardziej... Tak dokladnie to mam pewne opowiastki od śp. babci rocznik 28...

roomeck
Szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2009, o 22:09
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: roomeck »

obrońcy Rybnika
Załączniki
zolnierze_3_kompanii_ckm_iii75pp.png

roomeck
Szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2009, o 22:09
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: roomeck »

najważniejsze postaci tamtych wydarzeń
Załączniki
mjr_wladyslaw_mazewski_dowodca_i75pp_dowodca_obrony_rybnika.png
kpt_jan_kotucz_obronca_rybnika_zamordowany_06.09.1939r_w_nieborowicach.png
por_kazimierz_ogrodowski_dowodca_kompanii_ckm_i75pp_obronca_rybnika.png
ppor_rez_ignacy_glenc_dowodca_iii_plutonu_kompanii_ckm_i75pp.png
ppor_rez_stefan_kulawik_dowodca_3plutonu_i_kompanii_strzeleckiej_75pp_obronca_rybnika.png

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Super zdjęcia, szczególnie Kotucz, bo do tej pory nie natrafiłem na jego zdjęcie

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Barubar
napisz coś więcej o tych wydarzeniach w Czerwionce..

Alojz
Wciepnij jakis fajny konsek tyj ksionżki. :idea: .Narobił żeś smaku i co ? :lol:

BaRuBaR
Szeregowy
Posty: 20
Rejestracja: 24 cze 2012, o 22:30
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: BaRuBaR »

otóż babcia pochodziła z dębieńska ale mówiła o czerwionce. Opowiadała dokładnie o egzekucji (nie bede sie rozpisywal raczej tu bo nie wypada jak co Priv :wink: ...) chodzi o to jak rosyjscy żołnierze eliminowali żołnierzy francuskich, anglików i chyba włochów. Może ktoś coś słyszał? :shock:

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3913
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

W '45 anglików, francuzów - ruscy?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

A dlaczego nie?Obóz jeniecki i pif paf :(
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

BaRuBaR
Szeregowy
Posty: 20
Rejestracja: 24 cze 2012, o 22:30
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: BaRuBaR »

no takie mam informacje po nie żyjącej już babuszce, jednak bardzo wiarygodnie i kilka razy mi o tym opowiadała dało sie zauważyć emocje jej, tak że coś tam musiało się dziać... :neutral:

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Barubar
To co piszesz jest b.ciekawe..Wolałbym żebys opisał to co wiesz dokładnie na forum - wtedy ktos mógłby coś jeszcze dopowiedziec,poszperac,dopełnic..Ale jeżeli nie chcesz to napisz mi proszę na priv...Mieszkam w Czerwionce i szukam wszelkich relacji historycznych z tego terenu..Pozdrawiam

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Alojz
Prosba aktualna :razz:
Ostatnio zmieniony 6 sie 2012, o 07:41 przez adam11q, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ