Zagłada psychicznie chorych

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3912
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Zagłada psychicznie chorych

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Wikipedia mówi o 2000 osób chorych psychicznie zamordowanych w Rybniku latach 1940-45. Czy ktoś coś więcej na ten temat wie?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_T4

[ Dodano: Sob 19 Sty, 2008 23:45 ]
The psychiatric hospital in Rybnik (Silesia) was on the front line in 1945. Seven
hundred patients perished due to military operations, and 80 percent of the hospital
buildings were destroyed. Over the period of the war in Rybnik, Germans applied
indirect means to exterminate the sick, of whom 3,000 died.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2008, o 23:45 przez AFRO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

nawet tu nie piszą całej prawdy http://www.psychiatria.com/pisza_o_nas.php :???: :???:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

W 1945 roku w filii szpitala w Kuźni Rybnickiej Ruscy zamordowali nie tylko pacjentów, ale także personel. Pisze o tym Józef Kolarczyk w swojej książce.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3912
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Valjean pisze:W 1945 roku w filii szpitala w Kuźni Rybnickiej Ruscy zamordowali nie tylko pacjentów, ale także personel. Pisze o tym Józef Kolarczyk w swojej książce.
Ok. To było kilkanaście osób. Gdzie te 2000 ludzi. Gdzie ich pochowano, co się z nimi stało, kim byli?

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

To jest tylko niewielka część o których wiadomo.

wodzu
Szeregowy
Posty: 11
Rejestracja: 17 lis 2007, o 12:11
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: wodzu »

Ja wiem z opowiadań dziadka,że w w styczniu 1945 ruscy wymordowali pacjentów i personel fili szpitala w kuźni raciborskiej,prawdopodobnie dlatego że ruskim wpadł czołg do wody(?)albo zawalił się jakiś most i nie umieli czołu wydobyc,a druga hipoteza również prawdopodobna jest taka : gdy ruscy wpadli do tej fili szpitala to Ci chorzy zaczeli krzyczeć coś po niemiecku (bo większość chorych była właśnie pochodzenia niemieckiego(?) ) i dlatego ruscy wymordowali ok 40 osób pacjentów,a tagże Edytę G.(siostrę mojego dziadka) wiem że jeden pielęgniarz przeżył tą masakrę,chowiąć się przy nieżywych już pacjentach.

[A co do samego szpitala psychiatrycznego to wiem że podczas wojny przyjedżał jakiś doktor aż z Oświecimia (z obozu)by zabijąć pacjentów zastrzykami.]

(Jeszcze jedno sam szpital zarówno podczas powstań śląskich,jak i podczas II wojny światowej był uwarzany za "Twierdzę")W1945 roku gdy niemcy już opuścili ten szpital pozostali w nim jeszcze chorzy i oni sami próbowali się wydostać z tego szpitala,ale niestety większość z nich zginęła po opuczeniu bramy szpitalnej,ponieważ strzelali do nich ruscy którzy znajdowali się na ulicy wyzwolenia(?) albo gdzieś w okolicy
Ostatnio zmieniony 18 maja 2008, o 11:16 przez wodzu, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3912
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

wodzu pisze:Ja wiem z opowiadań dziadka,że w w styczniu 1945 ruscy wymordowali pacjentów i personel fili szpitala w kuźni raciborskiej
W kuźni Raciborskiej? Nie w Rybnickiej??
[A co do samego szpitala psychiatrycznego to wiem że podczas wojny przyjedżał jakiś doktor aż z Oświecimia (z obozu)by zabijąć pacjentów zastrzykami.]
To by mogło wyjaśnić po części te 2000 osób...

wodzu
Szeregowy
Posty: 11
Rejestracja: 17 lis 2007, o 12:11
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: wodzu »

AFRO pisze:
wodzu pisze:Ja wiem z opowiadań dziadka,że w w styczniu 1945 ruscy wymordowali pacjentów i personel fili szpitala w kuźni raciborskiej
W kuźni Raciborskiej? Nie w Rybnickiej??

Pomyłka w Rybnickiej, źle napisałem

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3670
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Okres okupacji hitlerowskiej to niezwykle dramatyczny czas w historii szpitala. Nowym dyrektorem placówki został dr med. Hans Wilcke. Zmieniono także po raz kolejny nazwę na Landes Heil und Pflegeanstalt Rybnik. W kolejnych latach następcami dr Wilcke byli dr Herzberg oraz dr Riepenhausen. Podczas wojny w szpitalu Niemcy na szeroką skale prowadzili proceder eutanazji nieuleczalni chorych oraz głęboko upośledzonych pacjentów. W pierwszej kolejności uśmiercono osoby pochodzenia żydowskiego, a następnie zabijano pozostałych obłożnie chorych. Rekonwalescentów rybnickiej placówki mordowano w obecnym domu pielęgniarek oraz przyszpitalnej kostnicy. Jednocześnie szpital zwiększył liczbę wolnych miejsc do 1650 łóżek . W styczniu 1945 roku Niemcy w obawie przed nadciągającym frontem rozpoczęli ewakuację szpitala, wywożąc chorych w głąb Niemiec oraz do czeskiej Opawy i Jabłonkowa oraz do Zakładu Psychiatrycznego w Branicach. Ostatni transport wraz z personelem i dyrekcją odjechał 24 stycznia 1945 . Na terenie placówki pozostało około 700 chorych pod opieką nielicznego personelu. Teren obiektów szpitalnych zajęły oddziały niemieckiej armii, co w konsekwencji zaowocowało ciężkimi walkami na terenie szpitalnym ze szturmującą Armią Czerwoną. Ostatecznie z pogromu wojennego ocalało zaledwie 81 chorych . 28 marca 1945 r. szpital został przejęty przez polska administrację. Zniszczenia i dewastacja obiektu znacznie przewyższyła swą skalą te po I wojnie światowej. Zważywszy na ogrom strat i powojenne trudności oficjalne otwarcie placówki nastąpiło dopiero 1 lutego 1947 r. szpital dysponował w chwili otwarcia 103 wolnymi łóżkami.
Źródło:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index. ... zka&word2=

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Mój sąsiad napisał monografię szpitala psychiatrycznego

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Za czerwonym murem?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Chyba tak, właśnie czekam na egzemplarz od niego

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

tylko jeden?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

zobaczę co da się zrobić, już jedną książkę od niego dostałem

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

P. Kolarczyk ?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

jesofkors

ODPOWIEDZ