1 września 2009 - Muzeum

Historia miasta i jego dzielnic
ddrb
Starszy szeregowy
Posty: 70
Rejestracja: 12 sty 2009, o 08:20
Lokalizacja: Rybnik

1 września 2009 - Muzeum

Nieprzeczytany post autor: ddrb »

Muzeum w Rybniku zaprasza na obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
1 września 2009 r. o godz. 12 na cmentarzu komunalnym w Rybniku złożone zostaną kwiaty na grobach poległych. O godz. 14 w siedzibie Muzeum (Rynek 18) zostanie otwarta wystawa przygotowana we współpracy z Archiwum Państwowym w Katowicach pt. „Jeszcze jeden dzień… Życie codzienne w Rybniku i w powiecie rybnickim w okresie II wojny światowej”, natomiast o godz. 15 odbędzie się promocja wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej książki: „Józef Smyczek. Listy z Wehrmachtu”. Po niej zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem historyków z Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Nieznana wojna: wyzwania badawcze dotyczące II wojny światowej na Górnym Śląsku”.

Wystawa będzie czynna w siedzibie Muzeum do 25 listopada, a w dniach 1 grudnia 2009–31 stycznia 2010 w Archiwum Państwowym w Katowicach.
W dniu 1 września wystawa zostanie udostępniona do zwiedzania od 8 do 17.

Pozdrawiam i zapraszam

D.K.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

to jakos sie bedziemy uzupelniac i konkurowac :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

Moim zdaniem uroczystości jako takie na schronie powinny być zoorganizowane w ostatnią niedziele sierpnia.Wszyscy mają wolne jest duzo czasu.A tak we wtorek to znowy naobiecują że przyjdą,wszyscy będą na rynku i muzeum na wystawie.
Sprawa warta przemyślenia.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

w "naszym" schronie brakuje porządnego zamknięcia, eksponaty i szafki pleśnieją z braku wietrzenia, okop się osuwa po deszczach, środek nie przygotowany, generalnie obiekt robi sie zaniedbany. Jeżeli sa chętni do robienia imprezy bardzo proszę, ja odpadam, dodam tylko że sporo eksponatów miałem dostać od Szymona ale w tej sytuacji gdy tylko schron jest pełen ludzi na wrześniowe obchody bo będzie prasa - to jest dla mnie chore !
Radfahrtruppe

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

Adam w tym roku wszędzie jest dużo wilgoci,także nie dziwi mnie fakt że w środku schronu odwiedzanego raz na miesiac jest plesń bo u mnie w piwnicy tez jest wilgotno jak cholera.
A co do obchodów września i wybuchu wojny,to jeśli będzie cos zoorganizowane w weekend to chętnie przyjade w mundurze i przywioze jakies eksponaty jak co roku.
I nie trzeba żadnej prasy czy innych mediów zwoływać,troche ogłoszeń a ludzie sami sie znajdą,tylko niech to nie będzie środek tygodnia tylko jakiś weekend.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

i będziemy pokazywać spleśniałe szafki i eksponaty, zaniedbany schron i udawać opiekunów poświęcających sie dla fortyfikacji :evil: popatrz na ludzi z innych kół terenowych jak wyglądają ich schrony i ile czasu tam spędzają...
Radfahrtruppe

olo
Kapral
Posty: 181
Rejestracja: 11 lut 2007, o 23:58
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: olo »

aw68 pisze:w "naszym" schronie brakuje porządnego zamknięcia, eksponaty i szafki pleśnieją z braku wietrzenia,
Taki urok tych obiektow. Rozwiazanie to wietrzyc i przepalac w piecyku.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

tak, tylko że ja od maja praktycznie nie bywam na obiekcie.... :neutral:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
pzkpfw
Starszy kapral
Posty: 260
Rejestracja: 23 lut 2008, o 18:07
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: pzkpfw »

spokojnie, wietrzeniem ja się zajmę :-)
Obrazek

Obrazek

arek-strazak
Starszy szeregowy
Posty: 75
Rejestracja: 7 lut 2009, o 09:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

jak trza pomoc to godac!
co do wilgoci tego sie nie pozbydziecie pomieszczenie za male a wilgoc ogolnie jest wszedzie,jedyna rada moja to taka aby zakupic szklo wodne i wypryskac nim sciany schronu od srodka i od zewnatrz z tym ze wazniejsze by bylo od srodka.
okop trza wzmocnic rurami glęboko wbitymi w ziemie a nie palikami z drewna tak jak okolniki na plot.
wtedy to cos utrzymo.
bylech dzisiej na schronie i widziolech.
Widza ze sam sie niektorzy mediami przejmuja hmm wierzcie mi jak bedom chcieli to sami przylezom nikogo nie trza za fraki ciagac.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3913
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

woytas pisze:to jakos sie bedziemy uzupelniac i konkurowac :)
Czy damy radę coś zrobić? Trudne pytanie rozumiem, ale ma ktoś jakiś pomysł? Zostało dramatycznie mało czasu. Główny architekt schronu i niestety cała reszta (nie wyłączając piszącego) jak widać nie daje rady niczego w tym roku przygotować. A może się mylę?

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Nie mylisz się

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

W skromnym gronie postanowiono w tym roku na 1 września nic nie organizować na schronie! Miejskie obchody znów będą wyglądać sztampowo, czyli o 12.00 cmentarz: pomnik powstańców, wrześniowy i Katyń - do tego monotematyczne przemowy pewnego starszego pana z kryczką! W tym samym czasie ma miejsce otwarcie basenu w Boguszowicach więc sporo oficieli będzie właśnie tam (znając podejście do historii naszych urzędasów!).
O 14.00 w muzeum otwarta zostanie wystawa o życiu mieszkańców Rybnika i powiatu w okresie II w.ś. i promocja książki Listy z Wehrmachtu p. Smyczka - również do kupienia.
12-13 i 19-20 września odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego i na ten czas w skromnym gronie postanowiliśmy otworzyć "naszą zapleśniałą dziuplę" do zwiedzania.
Pewne szczegóły zostały juz omówione z Dyrektorem Muzeum, więc jeżeli tylko będzie korzystna aura to coś uda się zdziałać!
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

zaplesniale dziursko chyba :>

[ Dodano: 2009-09-01, 21:28 ]
Remiku zdradz jakies szczegoly !
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Byłem:
Załączniki
Słup ogłoszeniowy stylizowany na 1939r.
Słup ogłoszeniowy stylizowany na 1939r.
Big Red One
Big Red One
Ciekawa mapa
Ciekawa mapa
Czujemy się jak na rynku
Czujemy się jak na rynku
Obraz 035.jpg
Obraz 044.jpg
Walter Smyczek (syn Józefa którego listy z wojny pozłużyły do napisania  książki "Listy z Wehrmachtu") ze szkatułką pełną rodzinnych skarbów
Walter Smyczek (syn Józefa którego listy z wojny pozłużyły do napisania książki "Listy z Wehrmachtu") ze szkatułką pełną rodzinnych skarbów
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
Caroline
Kapral
Posty: 199
Rejestracja: 29 lip 2008, o 21:34
Lokalizacja: Zabrze

Nieprzeczytany post autor: Caroline »

Także byłam.
A także, zapomniany rybnik został wpisany do księgi pamiątkowej.
Jeśli zapomnę o nich - ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie"
Adam Mickiewicz

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Te listy Smyczka są rewelacyjne, już parę przeczytałem

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

mi sie podoba ta obstawa przed wejsciem :d alliant's :cool: :cool:

ODPOWIEDZ