Radzieckie i niemieckie lotnictwo nad Rybnikiem i okolicami

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Już się nie mogę doczekać, kiedy rozpakuję prezent :smile:[/quote] No to rozpakujmy ...................Amerykanski bombowiec zostal zestrzelony przez flak batterie ktora znajdowala sie w miejscowosci Lubieszow (pomiedzy Kuznia Rac a K. Kozlem natomiast spadl w Buchenau (Nedza) powiad Raciborski na tzw. (heltrach) informacja ta jest prosta do weryfikacji bo kazdy (rdzenny) :lol: :lol: mieszkaniec o tam wie i co najwazniejsze to NIE JEST TO ZADNA HIPOTEZA ALBO PLOTKA TYLKO FAKT, moze teraz ty poszperaj w archiwach i powiec cos wiecej o tym zdazeniu :wink: Dla czlonkow formum .... prosze nie biegac tam z piszczalkami teran zarezerwowany Ratibor® :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Zawsze mozna sie dogadac :>
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

To co znalazlem w necie. W poniedziałek 7 sierpnia 1944, lotnictwo 15 Armii Powietrznej dokonało nalotu na śląskie zakłady w Kędzierzynie i Blachowni, produkujące paliwa syntetyczne. Gigantyczne uderzenie (do którego wystartowało ogółem 414 bombowców i 267 myśliwców), wykonane niedługo przed południem, zaangażowało cala niemiecka obrone przeciwlotnicza.Jeden z tych 414 bombowców widzieli wlasnie mieszkancy Buchenau jak spadal na ich miejscowosc.Potwierdza sie tez to co powiedzial jeden z swiadkow ze bylo to w zniwa powyższa data posuje do tego.
Ostatnio zmieniony 8 maja 2010, o 11:39 przez Ratibor, łącznie zmieniany 1 raz.

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

Ratibor pisze: NIE JEST TO ZADNA HIPOTEZA ALBO PLOTKA TYLKO FAKT, moze teraz ty poszperaj w archiwach i powiec cos wiecej o tym zdazeniu :wink: Dla czlonkow formum .... prosze nie biegac tam z piszczalkami teran zarezerwowany Ratibor® :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
W ubiegłym roku słyszałem coś o tym podczas pikniku militarnego w Szymocicach (gmina Nędza). Informacje miał człowiek z Raciborza, do którego namiary - za jego zgodą - przekazałem grupie Blackhammer. Nie interesowałem się tym dalej (nie nasz teren, mamy dosyć roboty na własnym podwórku).
Grupę Blackhammer szczególnie interesuje miejsce zestrzelenia Col. Waltera Arnolda, który był dowódcą 485th Bomber Group i - o ile pamiętam - spadł na ziemię gdzieś w tamtym rejonie.
http://www.485thbg.org/485th_History.htm
Mogę więc tylko zasugerować przekazanie tych informacji Blackhammer.
http://www.k-k.pl/fotki/ociepski/ociepski.htm

Pozdrawiam z Cieszyna
Ostatnio zmieniony 11 maja 2010, o 19:04 przez 308_MiGol, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

308_MiGol pisze:
Ratibor pisze: NIE JEST TO ZADNA HIPOTEZA ALBO PLOTKA TYLKO FAKT, moze teraz ty poszperaj w archiwach i powiec cos wiecej o tym zdazeniu :wink: Dla czlonkow formum .... prosze nie biegac tam z piszczalkami teran zarezerwowany Ratibor® :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
W ubiegłym roku słyszałem coś o tym podczas pikniku militarnego w Szymocicach (gmina Nędza). Informacje miał człowiek z Raciborza, do którego namiary - za jego zgodą - przekazałem grupie Blackhammer. Nie interesowałem się tym dalej (nie nasz teren, mamy dosyć roboty na własnym podwórku).
Grupę Blackhammer szczególnie interesuje miejsce zestrzelenia Col. Waltera Arnolda, który był dowódcą 485th Bomber Group i - o ile pamiętam - spadł na ziemię gdzieś w tamtym rejonie.
http://www.485thbg.org/485th_History.htm
Mogę więc tylko zasugerować przekazanie tych informacji Blackhammer.
http://www.k-k.pl/fotki/ociepski/ociepski.htm

Pozdrawiam z Cieszyna





Dzieki MiGol za namiary na grupe Blackhammer , zaciekawilo mnie to co robia, napewno nawiaze z nimi kontakt

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Ciekawa fotka z neta
Załączniki
raciborz05.jpg

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Niesamowite Zeppelin nad Raciborzem. Super

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Na Śl.Biblio Cyfrowej, w tygodnikach "Oberschlesien im Bild" jest dużo zdjęć Zeppelinów nad Śląskiem.

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

Lotnisko gliwice bylo lotniskim gdzie ladowaly zeppeliny - bylo przeznaczoe do rozbudowy pod tym kierunkiem ( pomimo 4 hangarow -1 zniszczony nie bylo tam typowego hangaru dla zeppelina)

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

_hipcia pisze:Na Śl.Biblio Cyfrowej, w tygodnikach "Oberschlesien im Bild" jest dużo zdjęć Zeppelinów nad Śląskiem.
Zgodzisz sie jednak ze mna ze widok Zappelina nie tylko nad Rackiem ale i nad calym Slaskiem nie nalezal i nie nalezy do codziennych widokow.A juz obywatele drugiego RP w ogole nie mieli okazji podziwiac tego wehikulu na swoim niebie(chyba ze wtedy gdy goscil on w przygranicznych Gliwicach :razz: (zwierzak nie wiedzial jak obchodzic sie z zegarkiem) :oops:

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »


Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Radzieckie i niemieckie lotnictwo nad Rybnikiem i okolicami

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Radzieckie i niemieckie lotnictwo nad Rybnikiem i okolicami

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Rany Julek, witaj po latach.

Brałeś w tym udział?

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Radzieckie i niemieckie lotnictwo nad Rybnikiem i okolicami

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Julka w to nie mieszaj ;)
Ludzie z fb zaczynają chyba powoli uciekać

Tam dwa wyszły, co nie ?
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Luki0510
Szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2020, o 08:13

Re: Radzieckie i niemieckie lotnictwo nad Rybnikiem i okolicami

Nieprzeczytany post autor: Luki0510 »

MarcooN pisze:
17 gru 2021, o 09:19
Julka w to nie mieszaj ;)
Ludzie z fb zaczynają chyba powoli uciekać

Tam dwa wyszły, co nie ?
Tak jest, jeden w Bogunicach a drugi w Adamowicach

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re:

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Ratibor pisze:
4 maja 2010, o 15:56
Witam po malej przerwie :smile: :smile: Na urodzinki dla 308_MiGola mam wymarzony prezent ,miejsce gdzie jest albo gdzie byl zestrzelony Amerykanski bombowiec ktory bombardowal Kedzierzynskie azoty bylo to jak powiedzial mi to jeden ze swiadkow w (zniwa) czyli najprawdopodobniej sierpien 44 znam tez miejscowosc gdzie mialy stac flak batterie ktore go zestrzelily :grin: :grin: :grin:
Kilka lat minelo ale sie jednak potwierdzilo

http://www.blechhammer1944.pl/aktualnos ... owca-USAAF :D
Ostatnio zmieniony 3 sty 2022, o 12:19 przez Ratibor, łącznie zmieniany 1 raz.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Radzieckie i niemieckie lotnictwo nad Rybnikiem i okolicami

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Ale tu chodzi o niemieckie myśliwce
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Radzieckie i niemieckie lotnictwo nad Rybnikiem i okolicami

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

MarcooN pisze:
3 sty 2022, o 12:10
Ale tu chodzi o niemieckie myśliwce
Przed 12 laty pisałem, że wiem gdzie jest wrak bombowca w Nędzy, teraz wysłałem link, aby to potwierdzić.

Temat jest ogólny no, chyba że to jakiś problem, że był to amerykański B 24, a nie jak w temacie "radzieckie i niemiecki lotnictwo" :P
Jednak myślę ze fakt odnalezienia jest godny odnotowania.

Tak czy siak, sprawa się potwierdziła :brawo:
Siostra mojego teścia kiedyś mi opowiadała ze jako dziecko wraz z koleżanka znaleźli w lesie wiszącego na spadochronie lotnika.
Mógł być właśnie z tego Liberatora, w linii prostej 2 do 3 km od miejsca katastrofy, to by pasowało.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Radzieckie i niemieckie lotnictwo nad Rybnikiem i okolicami

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Absolutnie żaden problem kolego Ratibor :)
Jak najbardziej pasuje do tematu.

Możesz powiedzieć coś więcej o tej historii ? Może ktoś jeszcze żyje, pamiętający tą katastrofę?
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

ODPOWIEDZ