Radzieckie i niemieckie lotnictwo nad Rybnikiem i okolicami

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Radzieckie i niemieckie lotnictwo nad Rybnikiem i okolicami

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Radzieckie i niemieckie lotnictwo nad Rybnikiem i okolicami

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

Bardzo dziękuję za utworzenie tego wątku :grin:
Na początek straty pułku myśliwskiego Luftwaffe JG 77 "Herz As"
http://www.ww2.dk/air/jagd/jg77.htm
nad Śląskiem i Morawami. Zaczynają się od 31 stycznia 1945 r., ale w tym linku są tylko tzw. MIA - Missing In Action, kiedy losu pilota, który nie wrócił na lotnisko, nie udało się ustalić (czyli domyślnie zginął lub trafił do sowieckiej niewoli)
http://www.luftwaffe.be/miajg77.html
Łatwo odnaleźć 6 strat w waszym regionie: 31 stycznia (3), 01.02 (1), 28 marca (1) i 5 kwietnia (1). Może ktoś wie, co to za miejscowość Hermkirch (20.03.1945)???
A tutaj, dla odmiany, zwycięstwa "Sercowych Asów". Nad Śląskiem w 1945 r. zaczynają się 21 stycznia od zestrzelenia dwupłatowego "R-5" (piszę w cudzysłowiu, bo zapewne chodzi o dwupłatowego "kukuruźnika", czyli U-2/Po-2).
http://www.cieldegloire.com/jg_077e.php
Niestety, podano tylko kilka lokalizacji i wszystkie dotyczą miejscowości na terenie Śląska Cieszyńskiego.
Lecz nie była to jedyna jednostka Luftwaffe, która odnosiła lub mogła odnosić zwycięstwa nad Śląskiem. W tym rejonie operowały także myśliwsko-bombowe Focke-Wulfy Fw 190 F-8 z Schlachtgeschwader 4 (SG 4) oraz rozpoznawcze Messerschmitty z jednostki NAGr. 2.

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Witam na forum :mrgreen:
Bardzo to ciekawe, a mozesz jeszcze napisać gdzie w naszych okolicach znajdowały się lotniska niemieckie (mniej więcej 1944- 1945??) a gdzie radzieckie?

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

W połowie stycznia 1945 r., na początku ofensywy, jednostki 8 AL operowały z rejonu Krosna. Jedna dywizja lotnictwa myśliwskiego była na Węgrzech. Później przebazowano się na tzw. krakowski węzeł lotnisk. Podobno jednocześnie operowało z niego 12 pułków, czyli 4 dywizje. Następnie korzystano z lotnisk polowych w rejonie Oświęcimia (Jedlina), Gliwic (Gierałtowice) oraz z lotniska w Katowicach. Było jeszcze lotnisko polowe Poręba koło Pszczyny, na które 12 kwietnia rozpoczęto przerzut 1 Czechosłowackiej Mieszanej Dywizji Lotniczej, która miała w swoim składzie pułk myśliwski Ła-5FN i pułk szturmowców Ił-2. Drugi pułk myśliwski na Ła-7 do końca wojny wykonywął tylko loty szkolne z lotniska Balice pod Krakowem. Ciekawostka: mało znanym faktem jest służba w czechosłowackim lotnictwie na froncie wschodnim grupy Czechosłowaków, pilotów myśliwskich RAF, którzy przybyli do ZSRRz Anglii. Był wśród nich m.in. słynny Franciszek Fajtl.
Można stąd
http://www.consit.cz/sl/eng/videos.html
pobrać trzecią część zbioru fotografii z komentarzem narratora "Vítìzná køídla". Fotki od 527 do 581 (początek od 15 m 45 s) pokazują 1 Mieszaną Dywizję w Polsce

Niemcy operowali z lotnisk: Ostrava-Hrabuvka, Dolni Benesov (między Ostrawą i Opawą) oraz później także Jakartovice (na zachód od Opawy).
Tutaj dwie fotki z lotniska Benesov, widać Fw 190 bez silnika o skrzydło z Bf 109
(fotki nr 12 i 13)
http://www.lkza.cz/galerie/foto5/index.htm

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Takie pytanie - ko uzywal na Slaskiem i okolicami samolotow b-25? Czy rosjanie czy amerykanie?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Amerykanie na pweno nie, za krótki zasięg... Nad nami latały amerykańskie samoloty z baz we Włoszech...Zresztą b-25 był raczej samolotem wsparcia dla wojsk lądowych... a u nas amerykanów nie było...

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Wszystko na towarzyszy radzieckich wskazuje....
ale nie uprzedzajmy faktow :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

to macie ten silnik czy jakieś części :???: ??

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

woytas pisze:Takie pytanie - ko uzywal na Slaskiem i okolicami samolotow b-25? Czy rosjanie czy amerykanie?
Pytanie jest o tyle ciekawe, że mało wiadomo o operacjach radzieckich B-25 z terenu Polski. W czasie całej wojny Sowieci otrzymali te doskonałe bombowce w ilości 862 maszyn.
http://www.airwar.ru/history/av2ww/soviet/b25/b25.html
W przeważającej ilości stalinowskie Mitchelle były na stanie Awiacii Dalnogo Diejstwija, czyli Lotnictwa Dalekiego Zasięgu (od 6 grudnia 1944 była to 18 Armia Lotnicza). 10 maja 45 r. na terenie Polski stacjonowały aż 4 korpusy tego lotnictwa (Białystok, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów i Zamość).
http://ilpilot.narod.ru/vvs_tsifra/gl_2/2.15.html
Mieli zatem nad Śląsk całkiem blisko i prawdopodobnie bombardowali także cele w Bramie Morawskiej.
Rozumiem, że macie na to dowód w postaci silnika lub jego części, tylko nie wiem, jak odróżnić używane i w średnim Mitchellu i lekkim Bostonie różne wersje silników R-2600?
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2009, o 22:04 przez 308_MiGol, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Nie mamy - tylko moi koledzy maja :)
i nie silnik tylko blachy i jakies cos co posiada tabliczke znamionowa - dlatego wiadomo ze to nie boston tylko mitchell
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

No to pięknie! Trzymajcie i nie zgubcie, bo to bardzo ciekawy trop :grin: :grin:
Jest szansa na zapodanie fotki tej tabliczki? Warto, żeby rzucił na napisy okiem ktoś bardziej zaawansowany w temacie archeologii lotniczej (bynajmniej nie myślę o sobie, ale o prawdziwych ekspertach zza naszej południowej granicy). Jak sam czegoś nie wiem, od razu daję to na ich rewelacyjne forum "Hloubkari"
Przykładowo pozyskane części z Bf 109 (fotki niestety tylko dla zarejestrowanych)
http://hloubkari.cz/forum/index.php?PHP ... opic=589.0

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

i tak sie wygadalem za duzo - na razie chyba nici z jakichkolwiek fotek..
ale jak cos bedzie to bedzie glosne
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

Trudno, ale trzymam za słowo :grin:

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

mam informacje o jakims samolocie z ktorego ludzie cos rozkradali w okolicy gotartowic i relacje o sprowadzaniu jego czesci na hute w kuzni - ale nic wiecej

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

woytas pisze:Nie mamy - tylko moi koledzy maja :)
i nie silnik tylko blachy i jakies cos co posiada tabliczke znamionowa - dlatego wiadomo ze to nie boston tylko mitchell
Czy to nie jest przypadkiem Mitchell z Bierunia, o którym ostatnio poważnie dyskutujemy na Forum Wojen Światowych z jego odkrywcą?
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=2 ... &sk=t&sd=a

Czy też jeszcze coś innego? Proszę dla dobra sprawy o odpowiedź.

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

woytas co z tm samolotem?? wiadomo już coś??

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

no nic nowego :P
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

Być może to forum czyta ktoś, dla kogo nadrzędnym celem jest lepsze poznanie historii, a nie tylko kolekcjonowanie złomu, dlatego sam sobie odpowiadam, że koledzy z tego forum nie mają na myśli Mitchella z Bierunia, którego namierzył Kol. Górnik z Forum DWS.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

No to chyba ten sam :)
Sorry ale to nie ja go znalazlem i czuje sie niezrecznie jesli padaja pytana o szczegoly.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

Fajnie, teraz to już całkiem zgłupiałem. Ten sam, czyli z Bierunia?
A tutaj
http://www.odkrywca.pl/bombardowanie-ps ... tml#659709
herr pisze:
RE: Bombardowanie Pszczyny 12./13.11.44 herr (39 / 5) 2009-10-02 21:10:18

Miejscowość o której pisałem to Golasowice ale posesja usytuowana jest na granicy ze Zbytkowem więc kierunek lotu by mógł pasować i leje po bombach były też w tej lini a czy kolega wie coś więcej o miejscu rozbicia tego samolotu?

po nim woytas:

RE: Bombardowanie Pszczyny 12./13.11.44 woytas (6921 / 293) 2009-10-02 21:31:36

Pytam o tych hmm amerykancow/anglikow bo kawalek dalej lezy sobie w lesie Mitchell zestrzelony tez w tym okresie - ale z zaloga z czerwonymi gwiazdami.
Ale jesli nalot w nocy - RAF w dzien to USAF (jesli wykluczamy sowietow)

Kawałek to chyba nie jest 40 km?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Bo mi sie troszke kierunki pomieszaly :P
Nie chcialem spalac tematu na odkrywcy a szukalem wszelkich informacji. Ten o ktorym pisze to jest z Bierunia na 100% Postaram sie by odkrywca wlasciwie leja po samolocie wypowiedzial sie na ten temat (jest na forum ale milczy)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

W jakis wspomnieniach czytalem o samoloce niemieckim lezacym przy torach z Zor do Rybnika, ktory "wital" wjezdzajacych do naszego miasta - uslyszalem, ze czegos takiego nie bylo.
Byl tymczasem duzy samolot niemiecki na terenie dzisiejszego "Makro" - rozwalony - najprawdopodobniej usilowal ladowac na polu szybowcowym obok wiezy cisnien na Prostej.


Amerykanie ktorzy nie "wceolowali" sie w Heyderbeka zrzucali bomby na Silesie - te wyladowaly na ulicy Stawowej - pod lasem (kilka domow poleglo wraz z kilkoma osobami)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

Kontynując wątek Kol. woytasa z "Odkrywcy", ale w temacie "Peszek" znad Wodzisławia
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php? ... 79#1054292

Wszystko się zgadza, poza tym że "Peszki" spadły nie w marcu jak wstępnie podałem, lecz 3 lutego 1945 r. Chodzi o dwie załogi z 38 BAP 219 BAD 4 BAK 2 WA 1 Frontu Ukraińskiego, które atakowały Wodzisław (niem. Loslau).
Pisałem o nich na forum DWS w poście z 5 lutego br.
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=2 ... 1&start=25

czyli:

(...) trzeba też pamiętać o stratach nad Górnym Śląskiem frontowego lotnictwa bombowego 2 WA 1 Frontu Ukraińskiego. Sam się "nabrałem", bo błędnie wpisałem w OBD-M nazwę i zamiast 4 Gw. BAK 16 WA wyskoczyły mi straty "zwykłego" 4 BAK. Np. interesująca strata 3 lutego 1945 r. dwóch załóg samolotów Pe-2 z 38 BADP (co oznacza litera D w nazwie?) 219 BAD 4 BAK podczas nalotu na Wodzisław Śląski (niem. Loslau).
http://www.obd-memorial.ru/Image2/getimage?id=56425682
powyżej mamy dwóch strzelców-"radistów" (M.S. Andriejew i A.N. Zajcew) i nieco inne okoliczności zaginięcia każdego z nich
Poniżej dwóch pilotów i "szturmanów" z 38 BADP:
http://www.obd-memorial.ru/Image2/getimage?id=55595935
pilot mł. lejt. B.W. Poljeżajew i nawigator lejt. A.M. Kosjanienko (sądzę, że w ich załodze był Andriejew, bo cała załoga zaginęła kierując się ku własnym liniom)
http://www.obd-memorial.ru/Image2/getimage?id=55595936
pilot mł. lejt. I.I. Igoszyn i nawigator mł. lejt. W.A. Żełtow (wyskoczyli na spadochronach razem z Zajcewem).

Dlaczego te straty są interesujące:
1. Wodzisław leżał w pasie działania 4 Frontu Ukraińskiego ( w każdym razie dopiero 26 marca wyzwoliły go wojska 38 Armii Moskalenki), ale w lutym 1945 r. był atakowany przez lotnictwo 1 FU
2. sprawdza się informacja o zestrzeleniu "peszek" (a dokładnie jednego Pe-2) przez niemieckie lotnictwo myśliwskie. 3 lutego 1945 w całej Luftwaffe tylko Hptm. Armin Köhler ze Stab III./JG 77 zgłosił zwycięstwo nad tym typem samolotu
http://www.luftwaffe.cz/02-1945.pdf
co oczywiście jak najbardziej zgadza się z ówczesnym rejonem działań "Herz Asów".

Jak widać zestrzelenie jednego Pe-2 potwierdza się ze zgłoszeniem lotnictwa myśliwskiego (ros. IA) Luftwaffe.

Pozdrawiam
MiGol
Ostatnio zmieniony 3 maja 2010, o 12:23 przez 308_MiGol, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Witam po malej przerwie :smile: :smile: Na urodzinki dla 308_MiGola mam wymarzony prezent ,miejsce gdzie jest albo gdzie byl zestrzelony Amerykanski bombowiec ktory bombardowal Kedzierzynskie azoty bylo to jak powiedzial mi to jeden ze swiadkow w (zniwa) czyli najprawdopodobniej sierpien 44 znam terz miejscowosc gdzie mialy stac flak batterie ktore go zestrzelily :grin: :grin: :grin:

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

Witam.

Już się nie mogę doczekać, kiedy rozpakuję prezent :smile:

ODPOWIEDZ