Stowarzyszenie Historyczne Rybnik 39

Historia miasta i jego dzielnic
arek-strazak
Starszy szeregowy
Posty: 75
Rejestracja: 7 lut 2009, o 09:27
Lokalizacja: Rybnik

Stowarzyszenie Historyczne Rybnik 39

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

Witam.
CHcialbym zaprosić wszystkich chętnych czynnych i tych mniej czynnych forumowiczów i nie tylko na spotkanie załozycielskie Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytkow Rybnik 39(nazwa stowarzyszenia ulegnie zmianie ,jednocześnie proszę o propozycje nazwy stowarzyszenia). termin tzn datę i miejsce podamy w terminie do 3 tygodni z przyczyn technicznych.
Na spotkaniu zostanie przedstawiony status stowarzyszenia celem wprowadzenia ewentualnych zmian w punktach i paragrafach.
Stowarzyszenie takie w porozumieniu z aw68 oraz marconem postanowilismy zalozyc ,aby miec mozliwosc jako osoba prawna propagowania naszego hobby oraz pozyskania miejsca na nasze spotkania w postaci schronu w parku przy ul kosciuszki,
wentualnie innego miejsca zaproponowanego nam przez miasto Rybnik aby mozna bylo sie spotykac oraz prowadzic stala exspozycje militariow itp.
Jednoczesnie jako osoba prawna maqmy mozliwosci pozyskiwania pieniedzy od sponsorow,na nasze potrzeby w p[ostaci utzrymania schronu itp,zwieksza to rowniez szanse na pozyskanie schronu przy rondzie levine itd.
Proszę o powazne przemyslenie ewentualnego wstąpienia do stowarzyszenia gdyz bedzie sie to wiazalo z placeniem skladek na jego utrzymanie ktorych wysokosc zostanie wspolnie ustalona.
Proszę o wyrazenie opini w tym temacie w ciągu 2 tygodni.tutaj na forum.
ew pytania rowniez kierowac na forum.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2009, o 19:27 przez arek-strazak, łącznie zmieniany 1 raz.

arek-strazak
Starszy szeregowy
Posty: 75
Rejestracja: 7 lut 2009, o 09:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

po odzewie na ten temat bedziemy widziec czy jest sens za to sie brac czy tez dac sobie spokoj.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

No to czekamy na opinie oraz chetnych
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Jako zodiakalny wodnik, więc totalnie wolny ptak piszę, iż do żadnych stowarzyszeń, czy związków się nie zapiszę (i od zarania swoich dziejów dobrowolnie nie zapisuję). Pomogę bardzo chętnie, jeśli będę mogła, ale bez rejestrowania się.

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Proponowałbym się zastanowić czy na pewno stowarzyszenie. Według mnie, warto założyć fundację. Kilka różnic:
- nie potrzeba 15 członków - nie trzeba więc szukać członków widmo, ani obawiać się, że kiedyś założyciele będą w mniejszości i ktoś przejmie stowarzyszenie.
-potrzebny stały fundator, ale z tego co się orientuję, nie jest określona kwota miesięczna jaką musi wpłacać, wiec może to być nawet 1 zł, ni i łatwiej znaleźć niż 15 osób które będą opłacać - jedyne ograniczenie - nie może być to prezes.
- nie wiem jak w przypadku stowarzyszenia, ale można się starać o wpisanie jako użyteczność publiczna i wtedy m.in. dostawać 1% podatku (krótko policzyć na forum jest 100 użytkowników, jeśli średnio 200 zł to daje już kwotę 20000 czyli nie małą o ile każdy przeznaczy)
- można prowadzić działalność gospodarczą
- normalnie, tak jak stowarzyszenia, starać się o dofinansowanie
To tak pokrótce. Myślę, że jest to prostsze i pewnie znajdzie się więcej osób - jak np. _hipcia, które nie bardzo do działalności formalnej się palą, a chętnie pomogą.
A powiedzcie, na ile poważne to są działania - plany formalizacji?
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Awatar użytkownika
Selm
Kapral
Posty: 147
Rejestracja: 1 lis 2007, o 17:06
Lokalizacja: Rybnik ER
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Selm »

myślę że w Rybniku gdyby dobrze wypromować stowarzyszenie to ilość chętnych była by na pewno spora, tylko właśnie trzeba dobrze się zorientować od strony prawnej.
ja na 99% bym się zapisał.
Obrazek

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Nie mam na myśli braku ilości chętnych, raczej późniejsze problemy z zarządzaniem - spotkania, składki etc. Fundacja może także składać się z 15 a nawet więcej członków, ale nie jest to wymogiem. Po co sobie utrudniać.
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: Stowarzyszenie Historyczne Rybnik 39

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

arek-strazak pisze: propagowania naszego hobby oraz pozyskania miejsca na nasze spotkania w postaci schronu w parku przy ul kosciuszki,
wentualnie innego miejsca zaproponowanego nam przez miasto Rybnik aby mozna bylo sie spotykac oraz prowadzic stala exspozycje militariow itp.
O którym schronie w parku na ul. Kościuszki myślisz?
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

chyba o tym. A co?
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

jak bylismy tam ostatni raz to myszy smigaly po scianach, lezanka sobie w kaciku spoczywala i kilka flaszek po "komandosie strong..."
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Mark Vein ma racje - fundacja, co do miejsca to na schronie pewne osoby podały kilka konkretnych propozycji więc trzeba sie spotkać i w spokoju podyskutować. Miejsce spotkania w lokalu mojego dobrego znajomego Rybnik Golejów, lokal w OSP, załatwię tam sale na pogaduchy....
Radfahrtruppe

arek-strazak
Starszy szeregowy
Posty: 75
Rejestracja: 7 lut 2009, o 09:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

mark vein sprawa wygląda tak majac stowarzyszenie masz sie z czego utrzymac(skladki)nie mowil ze masz oddac wyplate do stwoarzyszenia chyba ze 10 czy tez 20 zl tokolosalna suma.W przypadku fundacji kwestie lokalowe itd sama fundacja musi zalatwiac i juz widze jak masz sponsorow ktorzy placa ci czynsz za lokal itd.jedyna dobra fundacja w miesci to el rybnikgdyz ona sama jest jej zalozycielem i sponsorem .
Fundacja wiaze sie tak samo jak stowarzyszenie z formalnie prawna rejestracja w sadzie itd z tym ze jako fundacja o wszystko starasz sie sam jak sponsorzy itd a 1 podatku mozna i na stowarzyszenie oddac.stowarzyszenie nie zobowiazauje do tego bys ciagle byl na spotkaniach wystarczy raz w roku byc na zebraniu walnym.Fundacja ma harakter organizacji dobroczynnej,natomiast stowarzyszenie formalno prawnej ktora moze pozyskiwac lub starac sie o pozyskanie srodkow unijnych oraz miejskich i z innych zrodel na statutowa dzialalnosc.Najwazniejsze jednak jest to ze stowarzyszenie moze prowadzic dzial gosp z ktorej dochod jest przeznaczony na jego dzialalnosc statutowa jak np sprzedaz porcji grochowki na schronie itd. wiec sami sobie przemyslcie najpierw co waro a co nie.
poprostu krotko stowarzyszenie ma wieksze mozliwosci prawne.
Co do hipci to nie bardzo rozumiem dlaczego nie chce ale nikt nikogo zmuszac nie bedzie wstapienie do stowarzyszenia jest dobrowolne bez przymusu.
kolejna rzesz fundacja nie ma wladz jako takich i z regoly zawsze tam jest burdel bo nad wszystkim panuje jedna osoba czyli przes ktorego nikt za bardzo nie jest w stanie kontrolowac.
natomiast stowarzyszenie ma juz konkretne wladze mogace zajac sie sprawami organizacji.
Dlatego tez wiecej powstaje stowarzyszen niz fundacji.
reszta ja w 1 \moim poscie.
przeczytaj sobie jak i na jakiej zasadzie dziala fundacj to zrozumiesz dlaczego lepiej miec stowarzyszenie http://administracja.ngo.pl/x/357194%3B ... 85FA28A9E1
http://administracja.ngo.pl/x/357196%3B ... 59FFC3C522
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2009, o 07:50 przez arek-strazak, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Z ustawami nie jestem tak zaznajomiony, a moja wiedza płynie raczej z kontaktów z ludźmi, którzy w stowarzyszeniach i fundacjach działają i zazwyczaj słyszałem o wyższości tych drugich - łatwiej w prowadzeniu itp. Do mnie przemawiał zawsze jeden fakt, że fundację najlepiej zakładać w 3-5 osób i o wiele łatwiej się dogadać w takiej grupie niż w 15 osobowej.
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

arek-strazak
Starszy szeregowy
Posty: 75
Rejestracja: 7 lut 2009, o 09:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

mark nie przeczytales linkow fundacje prawnie moze zalozyc tylko fundator.
2 bez fundatora np schronu nie ma prawnej fundacji itd znajdz fundatora ktory zalozy taka fundacje to ja jestem za poki co jest jak jest i wychodze z zalozenia ze fundacje moze zalozyc prawnie tylko miasto gdyz to ono dalo w opieke schron a nie my i co z tego wyniknie?
uwazam wiec iz stowarzyszenie w naszym przypadku jest lepsza forma dzialalnosci.

arek-strazak
Starszy szeregowy
Posty: 75
Rejestracja: 7 lut 2009, o 09:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

waznym jest to iz fundacje moze zalozyc tylko osoba ktora przekazuje na jej rzecz kapital ,stajacy sie majatkiem fundacji bez ktorego fundacja prawnie nie moze istniec prosze znajdz osobe ktora da ci ten kapital i bedzie to krecic ja zycze powodzenia.poza tym fundacja nie moze starac sie o srodki z funduszy krajowych i unijnych na swoja dzialanosc,nie moze prowadzic dzial gosp itd duzo pisania w kazdym razie powodzenia...

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

kapital moze wynosic 50 zlotych - a to chyba nie problem zebrac?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

arek-strazak
Starszy szeregowy
Posty: 75
Rejestracja: 7 lut 2009, o 09:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

woytas bedziesz fundatorem?no to zakladaj fundacje z 50 zl ciekawe czy z tego oplacisz ksiegowosc i konto bankowe ktore musisz miec jako fundacja no i za co zarejestrujesz te fundacje za 50zl? czlowieku pierdzielisz 3/po3 i tyle jak smarkaty synek. z czego fundacje utrzymasz?bedziesz na nia datki dawal co miesiac?bedziesz nimi rzadzil?czlowieku prowadzenie fundacji to jak prowadzenie firmy.wladze w fundacji stanowi fundator i to on zarzadza majatkiem ktory sam na fundacje przekazuje.pracownicy spoleczni w fundacji maja malo do powiedzenia jedynie do zasugerowania ale po co sie produkowac
zebrac 50zl? czyz to nie jest skladka? ludzie dorosli a tak nie powazni szkoda ze ten temat wrzucilem widze juz teraz ze to nie ma najmniejszego sensu.
wycofuje sie z planu.
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2009, o 07:45 przez arek-strazak, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

No i teraz to jest wreszcie dobry pomysł! Wojt rzuca jakiś zabawny tekst o 50zł a ty wyskakujesz jak "Filip z konopii" z obelgami. Wyluzuj! A nam obecnie fundacje i inne tego typu pomysły sa potrzebne jak świni kamizela! My nie potrafimy czasami dogadać się przy najprostszych sprawach i zadaniach a w momencie działania w zorganizowanej jednostce (z prezesami i innymi członkami) to już całkiem czarno widzę naszą działalność!
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Ja uważam że jakiekolwiek stowarzyszenie czy fundacja nie są nam potrzebne, bo po co sobie komplikować życie. Mamy ten nasz jeden schronik, który jesteśmy w stanie utrzymać, ze skarbonki i przy pomocy Gromu, więc po co nam to, za dużo zachodu a profit żaden, i tak nas już znają i w samym Rybniku i poza nim, a stowarzyszenie zobowiązuje, jest dobrze tak jak jest. Co było w Pro Forcie? Wszystko się sypnęło, była zwada i powstał nowy zarząd. Jak kiedyś uda nam się pozyskać ten drugi schron, to wtedy można pomyśleć. Jak sami wiecie po takiej imprezie jak ostatnio zebraliśmy tyle kasy że starczy nam na nasze wydatki bieżące. W ostateczności zawsze parę groszy dostaniemy z Pro Fortalicium.
Jak się komuś marzy prezesowanie i wiceprezesowanie to niech sobie zakłada stowarzyszenie, ale ja się do niego nie zapiszę. Robię swoje i nie jest mi to potrzebne, już w jednym jesteśmy.

olo
Kapral
Posty: 181
Rejestracja: 11 lut 2007, o 23:58
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: olo »

arek-strazak pisze:.poza tym fundacja nie moze starac sie o srodki z funduszy krajowych i unijnych na swoja dzialanosc,nie moze prowadzic dzial gosp itd duzo pisania w kazdym razie powodzenia...
To sie teraz zastanawiam jak dziala Fundacja Zamka Chudow? Przeciez oni prowadza dzialalnosc: stragany, piwko zarcie, teraz knajpa... Chyba ze sa to osobne dzialalnosci.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Chudów to co innego, tam co weekend jest dużo ludzi, a poza tym zamek jest cały czas w remoncie, który kosztuje krocie im się to opłaca i gminie też

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

A już myślałem, że jakiś faktycznie sensowny plan na działalność a tu tradycyjnie kłótnie i rezygnacja po.. 3 dniach i kilku postach z innymi pomysłami - które zresztą były tylko sugestiami na zadane w pierwszym poście pytanie a nie wtrącaniem się. Ok, skoro tak to ma wyglądać i tylko generować konflikty, to faktycznie taka działalność jest nie potrzebna.
Co do linków - czytałem, ale czytałem też trochę więcej i akurat w Fundacji Elektrowni Rybnik działam, więc wiem, że fundacja może: prowadzić działalność - patrz wszystkie sekcje fundacji, festyny etc; może pozyskiwać pieniądze z wszelkich możliwych źródeł - sam pisałem wniosek o dofinansowanie do miasta i dostałem pieniądze, inni piszą do Marszałka, ministerstw, programów unijnych etc. Fundator nie może być szefem (!) - to wiem od osoby prowadzącej stowarzyszenie i siedzącej w tym prawie całym. Fundator jest także zobowiązany do stałej dotacji, nie wiem w jakich odstępach czasu, ale kwoty zaczynają się od minimalnej.
Szkoda, ze to tylko mrzonki były a nie konkretny pomysł. Ale trudno, może kiedyś. Na razie przy schronie jest i tak przyjemnie i chętnie się podłącze (razem z kolegami) pod kolejne działania. Pozdrawiam.
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Wiec jesli tak ma wygladac dzialanosc jakis organizacji - zycze powodzenia.
W miesiacu sierpniu stalem sie fundatorem pewnej fundacji - kosztowalo mnie to kilkaset zlotych.
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2009, o 12:27 przez woytas, łącznie zmieniany 1 raz.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Arek nie przesadzaj bo teraz zaczyna robic sie z tego dziecinada!
Jeden mały sprzeciw i koniec? jesli to ma tak wygladac to nigdy nic z tego nie bedzie
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

To już nie pierwsza gadka o stowarzyszeniu, z której nic nie wynika, tak że nie ma się co przejmować

ODPOWIEDZ