Marsz śmierci

Historia miasta i jego dzielnic
sas52
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 23:23

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: sas52 »

Posiadam spisane wspomnienia więźnia niemieckiego KL Auschwitz oraz uczestnika tego koszmarnego marszu. A następnie więźnia KL Ebensee.

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Do kompletu o żorskim odcinku Marszu Smierci..

http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadat ... &lp=47&QI=

Te stronki raczej chodza w Explorerze - wtyczki itp..

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Na 99% w przyszłym tygodniu przyjedzie do Rybnika (po drodze zahaczając o Książenice) grupa Amerykanów. Przyjadą na moje zaproszenie po to, by pomodlić się na mogile zbiorowej z marszu śmierci.

Przyjadą tu w tzw. przelocie, gdyż wracają z Łodzi do Pyrzowic na lotnisko :mrgreen: Udało mi się jakoś w końcu wypromować nasz Rybnik i nadłożą drogi, uprzednio szybciej wyjeżdżając z Łodzi, i podjadą to nas.

Oczywiście nie muszę dodawać, iż to amerykańska młodzież wyznania mojżeszowego.

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: SID »

Na trasie jest nowy pomnik na mogile w Miedźnej. Jest się czym pochwalić. Ufundowała go izraelska firma.


https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 6854,d.ZG4
SID

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Zgadza się. Jest w Miedźnej nowy pomnik, ale ja ich zaprosiłam do Rybnika i Książenic. Co moje miasto, to jednak moje miasto :wink:
Miedźna 2.11.2013 (23).JPG
Miedźna 2.11.2013 (28).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wczoraj, gdy zapadał zmrok, dotarła do Rybnika grupa młodzieży ze Stanów Zjednoczonych. Ci młodzi ludzie studiują na specjalnych kilkumiesięcznych kursach w Izraelu. W ramach takiego cyklu szkoleniowego przyjeżdżają też do Polski. Totalnym cufalem udało mi się zaprosić tą grupę do odwiedzenia naszych miejsc związanych z "marszem śmierci" i tym samym udało mi się, choć ciut wypromować Rybnik. Ostatniego dnia swego objazdu po Polsce grupa specjalnie jechała do nas aż Łodzi.
W planach chciałam im pokazać mogiłę Książenicach, następnie grób masowy na cmentarzu psychiatrycznym, mogiłę zbiorową na cmentarzu w Świerklanach i na koniec miejsce w Katowicach, gdzie miała miejsce pierwsza ważna konferencja syjonistyczna w 1884 r.
Niestety Swierklany wypady z planu, gdyż gdybyśmy tam pojechali, to goście nie zdążyliby na samolot w Pyrzowicach.
Jak zapewne pamiętacie, w Książenicach zostało pochowanych 45 osób, których numery obozowe zapisał ówczesny ksiądz Paweł Ryś wraz z miejscowym grabarzem. Po wielu latach badaczom z Yad Vashem udało się niektórym z pochowanych tam ofiar ustalić imiona i nazwiska, a tym samym przywrócić tożsamość. W 2008 roku pomnik na cmentarzu został uzupełniony o nowe płyty.
Wizyta młodzieży z Izraela 11.11.2013 (6).JPG
Wizyta młodzieży z Izraela 11.11.2013 (13).JPG
Młodzi ludzie z Ameryki pomodlili się nad grobem – odmówili Kadisz, zapalili lampkę pamięci. Niestety nie mam za dużo zdjęć, gdyż ich tam nie robiłam, bowiem nawijałam o historii tego miejsca.
Wizyta młodzieży z Izraela 11.11.2013 (15).JPG
Wizyta młodzieży z Izraela 11.11.2013 (16).JPG
Wizyta młodzieży z Izraela 11.11.2013 (17).JPG
Z Książenic pojechaliśmy na cmentarz psychiatryczny w Rybniku. Tu czekał nasz znajomy dziennikarz z Nowin. Może ukaże się z tego jakaś mini notka w naszej prasie.
Grupa zostawiła na grobie kamyczki zgodnie z żydowskim zwyczajem.
Wizyta młodzieży z Izraela 11.11.2013 (25).JPG
Wizyta młodzieży z Izraela 11.11.2013 (26).JPG
Z Rybnika, pojechaliśmy już tylko do Katowic, bowiem kamienica, przy której miała miejsce mini uroczystość kończąca tą wizytę, jest bardzo szczególne dla Izraelczyków (choć w tej grupie byli nimi tylko wychowawcy i dyrektor szkoły).
Nie będę Wam tu opisywać tej niezwykłej godziny, którą spędziłam na rogu ulicy Młyńskiej i Wawelskiej w Kato, bo wątek dotyczy marszu śmierci. Powiem jedno, czekałam tylko, kiedy nas zaatakują jacyś naziole, narodowcy, czy inne ciuhle.
Siedzenie na ziemi w kółku, w pobliżu dworca w Kato, omawianie całej wycieczki po angielsku, śpiewanie piosenek i na końcu radosne tańczenie, na pewno nie spodobałoby się "prawdziwym polakom" (małe litery celowe).
Wizyta młodzieży z Izraela 11.11.2013 (51).JPG
Wizyta młodzieży z Izraela 11.11.2013 (58).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Kilka kartek z książki pana Delowicza opisujących przejście przez obecne dzielnice Rybnika, a wówczas odrębne wsie. Może AFRO będzie zainteresowany, bo to jego tereny.
Delowicz śladem krwi - Marsz śmierci (113).JPG
Delowicz śladem krwi - Marsz śmierci (114).JPG
Delowicz śladem krwi - Marsz śmierci (115).JPG
Delowicz śladem krwi - Marsz śmierci (116).JPG
Delowicz śladem krwi - Marsz śmierci (117).JPG
Delowicz śladem krwi - Marsz śmierci (118).JPG
Delowicz śladem krwi - Marsz śmierci (119).JPG
Delowicz śladem krwi - Marsz śmierci (120).JPG
Delowicz śladem krwi - Marsz śmierci (121).JPG

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Dzięki Małgoś. Mocna pozycja.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Przeczytałem :arrow: mróz dzisiaj podobny jak wtedy ...jak oni....

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Kilka zdjęć z dzisiejszych obchodów rocznicy "Marszu śmierci".
Jeszcze pusto
Jeszcze pusto
26.01 (14).JPG
26.01 (19).JPG
26.01 (36).JPG
26.01 (48).JPG
Kamień
Kamień (uwaga! tam jest też flaga izraelska, choć ówcześni Żydzi takiego państwa jeszcze nie znali, bo nie istniało). Super gest ze strony miasta!
Kamień (uwaga! tam jest też flaga izraelska, choć ówcześni Żydzi takiego państwa jeszcze nie znali, bo nie istniało). Super gest ze strony miasta!
26.01 (66).JPG
Niezwykle pozytywnie jestem zaskoczona mową dyr.Klocha :brawo:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uTTI-Kl6eHU[/youtube]

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Pomnik w lesie w Zwonowicach. Pochowane tam ofiary Marszu Śmierci zostały po wojnie ekshumowane i przeniesione na cmentarz w Gliwicach.

Przy drodze do Suminy należy stanąć za ostatnimi zabudowaniami (jest taki a la parking, a raczej miejsce postojowe po prawej stronie) i zaraz skierować się przez las w prawo pod mini górkę. Nie ma żadnych oznakowań, czy drogowskazów do tego miejsca, więc chyba wiedzą o tym miejscowi i szkoła, która się pomnikiem opiekuje.
Zwonowice 9.03.2014 (46).JPG
Zwonowice 9.03.2014 (51).JPG
Zwonowice 9.03.2014 (52).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

W najbliższą sobotę, czyli 17 stycznia (jaki dobry dzień tygodnia dla pracujących) o godz. 14.00 rozpocznie się w wodzisławskim muzeum konferencja pt. "Marsz śmierci - Oświęcim Wodzisław Śląski - 1945-2014".
Program:
14:00 Występ Młodzieżowej Orkiestry Gminy Gorzyce WDK w Czyżowicach pod kierunkiem Henryka Krótkiego
14:30 Przywitanie uczestników, rozpoczęcie obrad
14:40 Jerzy Klistała (Bielsko-Biała): Marsz ewakuacyjny – marsz śmierci w odczuciach uczestników tego marszu
15:00 dr Dawid Keller (Muzeum w Rybniku): Marsz Śmierci w działalności Związku Bojowników o Wolność i Demokrację na przykładzie Rybnika i powiatu rybnickiego
15:20 Marcin Boratyn (Galeria Historii Miasta Jastrzębie): Marsz Śmierci na terenie ziemi jastrzębskiej
15:40 Jan Delowicz (Muzeum w Żorach): Marsz śmierci przez Żory w styczniu 1945 r.
16:00 dr hab. Małgorzata Grupa (Uniwersytet Mikołaja Kopernika): Drogi i rynsztoki w byłym, niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau: pomoc czy przekleństwo
16:20 przerwa, dyskusja
16:50 dr Bogusław Tracz (Instytut Pamięci Narodowej): Gliwice na trasie marszu śmierci w styczniu 1945 r.
17:10 dr Mirosław Węcki ( Archiwum Państwowe Katowice, Uniwersytet Śląski): Ewakuacja prowincji górnośląskiej przez władze niemieckie w styczniu 1945 - plany i rzeczywistość
17:30 dr Jacek Lachendro (Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau): Ucieczki więźniów KL Auschwitz w czasie Marszu Śmierci. Pomoc mieszkańców Śląska dla uciekinierów
17:50 Piotr Hojka (Muzeum w Wodzisławiu Śl.): Marsz śmierci w Wodzisławiu i okolicy w świetle najnowszych ustaleń
18:10 Dyskusja
Do 15 stycznia trza potwierdzić @ uczestnictwo: historia@muzeum.wodzislaw.pl

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wczoraj miałam niesamowite szczęście, gdyż 1/4 wodzisławskiej konfy siedziałam niejako u stóp* pana Jerzego Klistały :mrgreen:
Oczywiście się przedstawiłam jako czujka ZR-u na tym wydarzeniu. To był dla mnie naprawdę zaszczyt go poznać i pierwszy raz na żywo słuchać, a nie czytać.

Wojtek, pan Klistała pytał, czy mamy tu jego pracę na temat naszej nitki marszu i tym co się stało na Młynach? Z tego przejęcia nie pamiętałam.
17.01.2014 Konfa W-slaw (11).JPG

* Początkowo nie było krzeseł z przodu, więc by widzieć i słyszeć siedziałam na ziemi pod kaloryferem przed pierwszym rzędem. W dodatku pod oryginalnym obozowym pasiakiem.
17.01.2014 Konfa W-slaw (14).JPG

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Chyba nie mamy - albo już nie wiem bo tyle materiałów od P. Jerzego było, że się pogubiłem ....
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Obiecał, że Ci pośle ponownie, bo ja też nie wiedziałam, czy to było, czy nie. W razie czego może mu się przypomnij, bo dobrze byłoby to dać na stronę. Czas jest właściwy na to.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: woytas »

http://zapomniany.rybnik.pl/marsz-ewaku ... go-marszu/

Takie coś dostałem i już wisi jakiś czas
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ale to o nitce do Wodzisławia. On wspominał mi, że ma tekst o "naszym" marszu.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: woytas »

To nie mam - napiszę do Niego
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: hawk »


Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

To do dokumentacji marszowej wypada dać i tego linka:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/nadal ... iona-26149

Pan, o którym mowa w tym artykule był na uroczystości w Mszanej :-)
Mszana 19.06.2011 (60).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Czy ktoś z forumowiczów idzie na spacer jutro? Bo ja mam pieczątkę ZR, a na pewno nie będę mieć możliwości stemplowania.

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Stanowczo jeżeli aura będzie dobra to idę z młodym.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: janusz »

szkoda :| :arrow: jutro jestem w pracy :(

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Też się wybieram.

Awatar użytkownika
Kristoff
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 12 lut 2015, o 23:17
Lokalizacja: Kamień

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: Kristoff »

Może było może nie trochę linków:

Projekt Strażnica Pamięci z Książenic
http://straznicy-pamieci.ksiazenice.net ... ?s=sciezka
O Jaki Ganz - ten który nadał imiona numerom
https://www.tygodnikpowszechny.pl/nadal ... iona-26149

Strony Yad Vashem o marszu i Książenicach
O rodzinie Horowitz
http://www.yadvashem.org/yv/en/exhibiti ... orwitz.asp
Pamięci Imion - o identyfikacji ofiar z Młynów
http://www.yadvashem.org/yv/en/exhibiti ... orwitz.asp
Sylwetki tych, którzy zostali pochowani w Książenicach - klikając na numer lub nazwisko pojawia się strona z informacją o zmarłym.
http://www.yadvashem.org/yv/en/exhibiti ... /names.asp
Fotoreportaż z odsłonięcia pomnika w Książenicach
http://www.yadvashem.org/yv/en/exhibiti ... _event.asp
O marszach śmierci na stronach Yad Vashem
http://www.yadvashem.org/odot_pdf/Micro ... 206260.pdf
http://www.yadvashem.org/yv/en/exhibiti ... erview.asp
http://www.yadvashem.org/yv/he/exhibiti ... df/map.pdf
Świat zaczynamy poznawać od swojego domu, wiemy to tylko zapomnieliśmy o tym.

ODPOWIEDZ