Marsz śmierci

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wczoraj chcąc coś napisać o rocznicy Marszu przedzierałam się przez życie jednego z tych, którym udało się uciec w lesie pod Rybnikiem. Został potem uznanym pisarzem, a raczej kronikarzem tego co widział w Auschwitz, był świadkiem na procesie Eichmanna w Izraelu.
Niestety nigdzie nie znalazłam informacji w jakim sposób przetrwał po ucieczce. W jednej ze swoich pół autobiograficznych powieści pisał jedynie, iż podniósł go sowiecki żołnierz i okrył. Czyli będąc na linii frontu trafił na Ruskich i to go uratowało.

Dla mnie niesamowite jest nagranie, które jest na stronie Muzeum Holokaustu (USA), gdzie widać, jak dorosły facet walczy z sobą, by coś mówić i na widok pasiaka traci przytomność (był to zawał).
:arrow: http://www.ushmm.org/online/film/displa ... 29831F171E

Reszta, jak zwykle na Szufladzie :arrow: http://szufladamalgosi.pl/planeta-auschwitz/

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Grupa gimnazjalistów wraz z nauczycielkami pasjonatkami i Zosią Paszendą (jako reżyserką) przygotowała wydarzenie, które ma upamiętnić Marsz Śmierci, a raczej Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości (19.04.) Ale tym razem nie takie nudy na pudy, jak to ma miejsce co roku, ale bardziej w formie teatralnej. Światło, dźwięk i inne bajery.

Jak macie czas wieczorem (początek o 20.30) 15 kwietnia (piątek) to zapraszam pod stadion - przy pomniku.

Awatar użytkownika
Kristoff
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 12 lut 2015, o 23:17
Lokalizacja: Kamień

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: Kristoff »

Obrazek
Obrazek
Ktoś ma informacje o tych grobach. Są przy drodze przez las z Kamienia na Golejów. Gdzieś to było, ale nie mogę znaleźć. Wie ktoś coś o planowanych obchodach rocznicy Marszu Śmierci na styczeń mamy 75 rocznicę?
Świat zaczynamy poznawać od swojego domu, wiemy to tylko zapomnieliśmy o tym.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Znam to miejsce i zawsze się zastanawiałem nad tymi grobami, kto tam leży, w jakich okolicznościach zginął, co się wydarzyło w tym miejscu. Często tam biegam i jeżdżę rowerem w nadziei że kiedyś spotkam tego co tam zapala znicze, bo może będzie coś wiedział na temat tych grobów.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Marsz śmierci

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dziś na rybnickim cmentarzu odbyła się uroczystość honorująca rodzinę Państwa Zimoniów z Wielopola. Była to inicjatywa IPN, który dotarł do mojego starego wpisu do tych Sprawiedliwych i w ramach Dnia Pamięci o Polakach Ratujących Żydów postanowili przyjechać do Rybnika.

Myślę, że najbardziej ich przyciągnął uratowany, gdyż nie była to tuzinkowa postać. Otóż jeden z tych, któremu Zimoniowie udzieli pomocy w trakcie Marszu Śmierci był później osobistym asystentem prokuratora generalnego oskarżającego Adolfa Eichmanna. Michael Goldman (Gilad) był też przy powieszeniu Eichmanna oraz jako jeden z nielicznych wysypał jego prochy do Morza Śródziemnego.
https://szufladamalgosi.pl/nazwal-mnie- ... zieki-nim/
Załączniki
IPN Zimoniowie (3).jpg
IPN Zimoniowie (5).jpg
IPN Zimoniowie (1).jpg

ODPOWIEDZ