Racibórz

Śląskie miejsca bliższe i dalsze Rybnikowi
Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Lyski, Racibórz, Rudy, Wodzisław Śląski, Żory...
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Racibórz

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ratibor pisze: Może masz informacje komu sprzedała familia Bruck ten hotel?
Mam zdjęcia wielu dokumentów tego hotelu, ale nie ma na nich tego nazwiska. Być może ten pan był kolejnym właścicielem.

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Racibórz

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Zdjęcie z hotelu Brucks i na której elewacji jest napis”Inh. Ernst Exner” znajduje się w książce której autorem jest Pan Paweł Newerla „Dzieje Raciborza i jego dzielnic” na str. 140.

http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/39807/ ... elnic.html

Książkę można kupić także w Raciborskim Empiku.
„Inh” to skrót z niemieckiego „Inhaber” czyli właściciel ,ale z drugiej strony ten „napis” jest trochę dziwny i wygląda jak by został naniesiony na samo zdjęcie..czyżby ów Exner miał być właścicielem tego zdjęcia :?: .... ale ewentualne adnotacje robi się na rewersie a nie na „temacie zdjęcia”.
Jak dowiedziałem się z ww. opracowania hotel ten na początku XX w. przybrał nazwę „Prinz von Preußen” ( Książę Pruski)
Hotelowa sala gościła wiedeńska orkiestrę Jana Straussa syna ,także loża masońska odbywała swoje spotkania w tym ze hotelu.
Hotel Brucks mieścił się na rogu Bollwerkstraße a nie jak napisałem w pierwszym poście „tam gdzie jest kiosk ruchu i zegarmistrz” ponieważ www w/w. miejscu znajdował się „Breslauer Disconto Bank” i kantor wymiany walut.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Racibórz

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ratibor pisze: Jak dowiedziałem się z ww. opracowania hotel ten na początku XX w. przybrał nazwę „Prinz von Preußen” ( Książę Pruski)
Hotelowa sala gościła wiedeńska orkiestrę Jana Straussa syna ,także loża masońska odbywała swoje spotkania w tym ze hotelu.
Zgadza się. "Książę Pruski" był bardzo cenionym hotelem. Loża masońska tam miała spotkania, gdyż właściciel był masonem. Zresztą w Raciborzu masonów było jak mrówków ;-)

Ratibor, nie wiem, czy masz dostęp do Almanachu Prowincjonalnego (w sieci go nie ma) w wersji papierowej... Dołączam w razie czego wersję w pdf'ie - to historia Hotelu, a raczej rodziny Brucków z Raciborza napisana przez Richarda Broooka (tego, który pod koniec maja tu przyjechał) - warte przeczytania.
Jak wygląda potomek możesz zobaczyć na mojej Szufladzie:
http://szufladamalgosi.pl/amerykanska-wizyta/
Załączniki
BRUCK-Almanach_Prowincjonalny (1).pdf
(7.68 MiB) Pobrany 161 razy

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Racibórz

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ratibor pisze:Zdjęcie z hotelu Brucks i na której elewacji jest napis”Inh. Ernst Exner” znajduje się w książce której autorem jest Pan Paweł Newerla „Dzieje Raciborza i jego dzielnic” na str. 140.
Faktycznie. Poszłam sobie do empiku obejrzeć to zdjęcie.

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Racibórz

Nieprzeczytany post autor: adam11q »


Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Racibórz

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Fantastyczne fotografie!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Racibórz

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Racibórz

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Wykopane z szafy. Johann Gieron, Joseph Doms.
Załączniki
002 - Joseph Doms 5.jpg
002 - Joseph Doms 4.jpg
002 - Joseph Doms 1.jpg
001 - Johann Gieron 1.jpg
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Racibórz

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Piękne!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Racibórz

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Jak tam było pięknie! Jak teraz popatrzeć na współczesny plac dworcowy to tylko ta poczta jeszcze cieszy oko...
Załączniki
Raciborz.jpg

ODPOWIEDZ