Rogowy - Syrynia "Czajka"

Śląskie miejsca bliższe i dalsze Rybnikowi
Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Lyski, Racibórz, Rudy, Wodzisław Śląski, Żory...
Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Rogowy - Syrynia "Czajka"

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

Szukam informacji na temat wzgórza na granicy Rogów i Syrynii to powiat Wodzisław Śląski gminy Gorzyce i Lubomia.

W tamtym lesie na "wzgórzu" u mnie mówią ze to sie nazywa Czajka w 45 broniło sie kilkudziesięciu/kilkunastu Niemców. W lesi widziałem 2ich groby a podobno jest ich duzo wiecej z tych co udało sie znaleźć i zakopać, reszta leży gdzie padła. Niemcy bronili sie tam do czasu jak im zabrakło amunicji. Potem czerwono armisci tych co przeżyli zabili. Niemca udało sie tez prawdopodobnie ubic ruskiego majora Rogozina ale to z opowiadań wiem. Nie moge takowego namierzyc na necie mimo ze w Radlinie jak i w Syryni sa ulice jego nazwiska. Z pierwszej reki wiem tez ze sporo gratów tam znaleziono nawet bez wykrywki bo leżały na wierzchu i to sporo po wojnie. Z pierwszej reki wiem ze znaleziono mausera kilkanaście lat po wojnie który do dzisiaj działa kilkanascie lat po wojnie razem z szkieletem. W hand granaty to chyba cała wies jest uzbrojona. Obrona tez podobno dowodził jakis austriacki oficer bo tez zasłyszałem ze tego oficera gdzieś indziej pochowano i nawet kiedyś jego rodzina przyjeżdżała na jego grób do Syryni. Nie wiem ile w tym prady ale co do walk w tym rejonie to na pewno pewniak bo w lesie widziałem ślady wykopek.
Ostatnio zmieniony 6 lis 2011, o 21:48 przez Lonewolf, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Czerwonoarmistę raczej będzie ciężko zlokalizować bo towarzysze nie dbali o swoich poległych. Niemców może jakoś namierzymy - warto zadać takie samo pytanie na forum "Odkrywcy"
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

Dokładne namiary majora Rogozin Piotr Iwanowicz. Postaram sie jutro zadac pytanie w urzedzie miasta Radlin. Skoro maja taka ulice w miescie to powini cos wiedziec :)

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Major Rogozin moze byc pochowany w Raciborzu w zbiorowej mogile przy odrostradzie leza tam min. pulkownik i dwoch majorow :wink: , po wojnie ekshumowano groby Rosjan i chowano ich w zbiorowych mogilach takich jak w Racku.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

"Najwięcej zniszczona została Syrynia, bo front 1945 roku oparł sie o ........., wahał sie wsia a lasem "Czajka". Bombowce amerykańskie pomagały wojskom rosyjskim, a pozycji broniły wojska niemieckie. Od czassu do czasu nadlatywał pojedynczy samolot niemiecki i z "Bordwaffe" strzelał do żołnierzy radzieckich, do namiotów i domów. Linie frontowa pod pod lasem "czajka" utrzymywało podobno 24 żołnierzy niemieckich. ..............nikt nie odwazał sie wychylać głowy w czasie nalotu radio niemiecki zawsze ostrzegawczym" kukuk" zapowiadało lecące bombowce od strony Półwyspu Bałkańskiego. Kto żyw uciekał bo juz za 7 minut dźwięczały samoloty nad domami w Syryni. W czasie nalotu 27 marca 1945 ............ Był wtorek Wielkiego Tygodnia ....... bombowce nadleciały juz rano dawniej bombardowanie odbywało sie w godzinach popołudniowych......... ledwo odleciały nadlatywała kolejna eskadra samolotów i tak było cały Wielki Czwartek(27 Marca 1945) W wielka srodę 28 marca znowu naloty i bombardowanie. runął także cały dom trafiony bombami , grzebiąc także pod gruzami siedmiu żołnierzy niemieckich. Naloty powtarzały sie kilka razy w tym dniu. W wielki czwartek 29 marca po jednym z nalotów znikną z powierzchni jeden dom, gruzy domu zasypały 18 osób, dwie z nich zginęły. Inne osoby zostały odgrzebane. Zasypanych odkopywał ...... oraz żołnierze niemieccy. 29 marca jednym z nalotów bomba zniszczyła cześć domu zasypując dwóch żołnierzy niemieckich. Dnia 2 kwietnia zginął we własnym mieszkaniu od odłamków.....
Na skutek działań wojennych zginał 12 kwietnia 1945....... dnia 17 kwietnia zginał ......

Wszyscy co zginęli naprędce zostali pochowani. Pogrzeby odbywały sie od 2 do 14 maja.
Dnia 1 kwietnia w wielkanoc wkroczyli rosjanie po nich przyszło wojsko polskie. Sowieci swoich towarzyszy pochowali przed kościołem i każdemu postawili słupek z gwiazda czerwona . Później wszyscy zostali wykopani i przewiezieni do Lubomi na wspólny cmentarz rosyjski.

Spaliło sie 48 stodół na polach leżało 400 zabitych koni. naczelnik wysłał ludzi do grzebania poległych i zakopywania koni ale przedtem wojsko musiało odminować pola. Las czajka przed frontem był lasem iglastym, po froncie sterczały drzewa jak połamane zapałki wreszcie samorzutnie powstał las liściasty.


Widać musiało sie tam cos dziać i to dość konkretnie.

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Lonewolf pisze:" Bombowce amerykańskie pomagały wojskom rosyjskim.
:shock:



Oczekiwany, atak nastapil 15 kwietnia okolo 9 rano towarzyszyl mu silny ogien altyleryjski i" wybuchy granatow"trwaly nieprzerwanie caly dzien.
Na poludnie od Rogowa biegla linia obrony, uslana byla cialami i potokiem krwi.
Gros-Gorschütz przeszedl w rece Rosjan.
Na poludniowy-zachod od Gros-Gorschütz staly baterie 16 P.D
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

Moje miejsce jest na pólnoc od Rogowa. Mysle ze trzeba tez w Gorzycach poszukac czy jakis informacji nie ma. Z moich danych wynika ze jeszcze były walki 17 kwietnia.

Mysle ze temat warty zbadania.

Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

Trochę odswieżę. Jestem juz po kilku wypadach po tamtej okolicy. Niedługo dołacze zdjęcia. Ale tak ogólnie garściami wyciągam łuski pps, parenascie łusek mosinów ale raczej tego co z nich zostało, sporo łusek mauserów w idealnym stanie. Trafiła mi sie tez łuska DSzK, racy sygnałowej i prawdopodobnie łuska z WJA 23 ale jescze jej dokładnie nie zidentyfikowłem. Znalazłem tez guzik groszek. Oprócz tego sa 2 groby i mogiła obrońców niemieckich i sporo pozostałości po okopach.


PS Musze sie pochwalić w koncu pierwsze własnoręcznie odkopane znaleziska.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

wiec czekamy na foto!
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

a z czym śmigasz?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

Miałem dac zdjecia ale zaginął kabel od aparatu postaram sie jutro juz je dac a wczesniej cos wiecej zdjec zrobic z terenu.

@Wojtas kombinowałem co kupic i w koncu kupiłem 2 miesięcznego rutusa argo 2.0 w cenie "zimowej promocji"

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Dobry wybór
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

Lecimy
Załączniki
Grób
Grób
Widok z góry. Dobre miejsce do obrony.
Widok z góry. Dobre miejsce do obrony.
Pierwsza łuska
Pierwsza łuska
Pierwsza łuska pps
Pierwsza łuska pps
Pierwszy dzień, pierwszy raz.
Pierwszy dzień, pierwszy raz.
Mogiła tam kilku leży.
Mogiła tam kilku leży.
Okopy. Sporo liści ale w realu lepiej to widać.
Okopy. Sporo liści ale w realu lepiej to widać.

Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

Nie zawsze miałem aparat. Okopy faktycznie lepiej widoczne, sporo tez lejów po bombach i pierścieni wiodących w ziemi. Jutro sie wybieram to porobię zdjęcia jeszcze innych miejsc. Wydaje mi sie ze jest tez rów przeciw czołgowy przy drodze bo na okop za duzy. Powyżej jest jak by miejsce na działo ppanc kwadrat ok 10x10 wyrównany i obsypany. Stanowisko skierowane w kierunku drogo Racibórz-Gorzyce.
Załączniki
Okpy.
Okpy.
Znaleziska ale tylko te juz oczyszczone.
Znaleziska ale tylko te juz oczyszczone.
Guzik &amp;quot;groszek&amp;quot; z resztkami farby.
Guzik &quot;groszek&quot; z resztkami farby.
Mosiny a raczej to co z nich zostało.
Mosiny a raczej to co z nich zostało.
To jeszcze czeka na czyszczenie drugie tyle leży w ropie.
To jeszcze czeka na czyszczenie drugie tyle leży w ropie.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Łuska od PTRS-a :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

Ta największa 23 x 151 chyba lotnicza tak mi munitions sugeruje druga duza od DSzK 12,7 x 108.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Bardziej popularna jest 14 - ale mogę sie mylić.
Mierzyłeś ją?
Bo na biciach to pewnie gwiazdka i tyle...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

mniejsza bicia 188 42 i gwiazdka. duza 606 42. Mierzone suwmiarką.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Nie mam pytań :mrgreen:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

odrobiłem lekcje :D

ODPOWIEDZ