Samolot w lesie

Śląskie miejsca bliższe i dalsze Rybnikowi
Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Lyski, Racibórz, Rudy, Wodzisław Śląski, Żory...
19woj96
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 26 maja 2020, o 19:54

Samolot w lesie

Nieprzeczytany post autor: 19woj96 »

Witam, jakiś czas temu słyszałem, ze podobno w lesie w Przegędzy znajduje się wrak samolotu, chyba z IIWŚ. Samolot pod ziemią, ale podobno nadal albo przynajmniej ileś lat temu jeszcze było można dostrzec gdzie leży, bo drzewa mniej więcej rosły dookoła jego. Słyszałem, ze jest płytko pod ziemia, bo jak stanęło się w jednym miejscu to kawałek dalej ziemia się poruszała, wiec tak jakby na skrzydle.

Chciałbym się dowiedzieć, czy ktoś z Was słyszał tez coś na ten temat? Chciałbym wiedzieć ile w tym prawdy, o ile coś prawdy w tym jest.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Samolot w lesie

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Witaj na forum, takich historii jest wiele. Nasi forumowicze owszem znajdowali już fragmenty samolotu, ale nie w Przegendzy. Niestety bez sprawdzenia tego w terenie nie da się tego potwierdzić. Jeśli masz jakieś źródło, które coś więcej na ten temat wie to spróbuj się czegoś więcej dowiedzieć. A potem łopaty w dłoń...

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Samolot w lesie

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Coś może być na rzeczy. Mój ojciec pochodził z Rybnika Ligocka, i nie raz wspominał że w lesie jest samolot.
A z Ligockiej do Przegędzy rzut beretem
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Stary
Szeregowy
Posty: 15
Rejestracja: 9 lis 2014, o 18:31

Re: Samolot w lesie

Nieprzeczytany post autor: Stary »

25 kwietnia 1945 r., 2 km na południe od Przegędzy rozbił się Ił-2 z 637 SzAP. Samolot po starcie z lotniska w Leszczynach miał awarię silnika. Załoga ranna.
Może to ten?
Załączniki
il-2.jpg

Luki0510
Szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2020, o 08:13

Re: Samolot w lesie

Nieprzeczytany post autor: Luki0510 »

Stary pisze:
8 cze 2020, o 17:40
25 kwietnia 1945 r., 2 km na południe od Przegędzy rozbił się Ił-2 z 637 SzAP. Samolot po starcie z lotniska w Leszczynach miał awarię silnika. Załoga ranna.
Może to ten?
Witam, w jaki sposob udało Ci się znaleźć informacje na temat tego samolotu? Pytam, ponieważ w moich okolicach prawdopodobnie tez rozbił się samolot i chciałbym znalezc jakiekolwiek potwierdzenie w tej sprawie :) Za pomoc z góry dziękuję!
Pozdrawiam

Stary
Szeregowy
Posty: 15
Rejestracja: 9 lis 2014, o 18:31

Re: Samolot w lesie

Nieprzeczytany post autor: Stary »

Na stronie https://pamyat-naroda.ru są dostępne skany dzienników działań bojowych sowieckich jednostek. Tak się szczęśliwie składa, że dzienników jednostek lotniczych, które operowały na naszym terenie w 1945 roku jest dość dużo (nie wszystkie). Oczywiście wszystko po rosyjsku :)

Luki0510
Szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2020, o 08:13

Re: Samolot w lesie

Nieprzeczytany post autor: Luki0510 »

Stary pisze:
23 wrz 2020, o 21:21
Na stronie https://pamyat-naroda.ru są dostępne skany dzienników działań bojowych sowieckich jednostek. Tak się szczęśliwie składa, że dzienników jednostek lotniczych, które operowały na naszym terenie w 1945 roku jest dość dużo (nie wszystkie). Oczywiście wszystko po rosyjsku :)
Wielkie dzięki za odpowiedz! Zanurzam się w lekturze i mam nadzieje, że znajde cos ciekawego na temat który mnie bardzo interesuje.
Pozdrawiam serdeczne :)

ODPOWIEDZ