GROBY W ŻORSKICH LASACH

Śląskie miejsca bliższe i dalsze Rybnikowi
Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Lyski, Racibórz, Rudy, Wodzisław Śląski, Żory...
QLIG

GROBY W ŻORSKICH LASACH

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

Witam.
Od pewnego czasu zainteresowały mnie bezimienne groby, rozsiane po lasach Żor i okolic.
Znam narazie 4 (jest jeszcze jakiś w Baranowicach przyy drodze w okolicy stadionu, ale za dużo osób mówi, że to tylko pusty, na pamiątkę, więc narazie nie wliczam- chyba, że ktoś wie co nieco o nim.)

Pierwszy
W lesie w okolicy Gichty, obok starej trasy kolejowej Żory- Orzesze.
Obrazek

Drugi
W lesie niedaleko stawu Śmieszek ( zjazd ze starej szosy na Pszczynę, szlakiem rowerowym )
Obrazek


Trzeci
W lasach Suszca, trzeba wejść głebiej ścieżką w las.
Obrazek

Obrazek


Czwarty-jadąc do Kłokocina przez Folwarki. Za mostem ok. 100-300 m po prawej stronie. (brak foto narazie)


Szukałem, pytałem o nich i niewiele się dowiedziałem. Tylko tyle, że czwarty prawdopodobnie żołnierza niemieckiego.
Wie ktoś może coś o nich ? Czy to prawdziwe groby, czy może w niektórych przypadkach nic tam nie ma.
Wysyałem nawet maile do różnych instytucji zajmujących się grobami żołnierzy, niestety bez odpowiedzi.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

to pewnie niemieckie (1945) jest tego sporo po naszych lasach, kiedyś nie opisane teraz..., sam zobacz, czasy sie zmieniły, w Opolskim mają nawet pomniki nazywane - ofiarom wojny...
Radfahrtruppe

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Wow ale ładnie utrzymane. W Żorach słyszałem jeszcze o 2 takich miejscach w Roju.

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

W zasadzie ciężko określić, czy niemieckie, czy polskie. Pasują do polskich z 1939r ( przez te lasy był odwrót ) jaki do niemieckich z 1945 ( odwrotu wojsk niemieckich )
Swoją drogą, ciekawe, czemu nigdy ich nie ekschumowano i nie przeniesiono na cementarz.


Jak ktoś ma namiary na inne, proszę o informację. Poszukam i porobię zdjęcia


EDIT. 07.05.2007

Mam dwa kolejne:
Obrazek

Obrazek

I mapa z zanzaczonymi czterema z nich. ( na mapie jako 1,2,3,4- z forum to kolejno numery 2,3, i te dwa nowe )
Obrazek

Awatar użytkownika
zbyszek
Starszy szeregowy
Posty: 58
Rejestracja: 3 gru 2006, o 14:09
Lokalizacja: Żory

Nieprzeczytany post autor: zbyszek »

W lesie koło Kleszczowa też znajduje sie ni to grób ni to cokół jakiegos pomnika.Widoczne sa otwory gdzie była przymocowana tablica.Niestety nie posiadam fotki.
Nie szczypta soli - szczypta kelnerki!

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

A wiesz konkretnie w którym miejscu ?

Awatar użytkownika
zbyszek
Starszy szeregowy
Posty: 58
Rejestracja: 3 gru 2006, o 14:09
Lokalizacja: Żory

Nieprzeczytany post autor: zbyszek »

Wiem,wiem,ale nie tak prosto opisac dokladnie to miejsce zwykle w lesie wszystkie drzewa sa podobne:)Podskocze tam ktoregos dnia i zrobie fote.
P.S Witam kolege z WŻ:).Watek ze zlotem Trampków byl niezly :lol:
Nie szczypta soli - szczypta kelnerki!

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

Dzięki, niw wiedziałem, że też tam zaglądasz :)

A jak będę miał wolne , to porobię dokładnie fotki wszystkich grobów jakie znam i może znajdę.

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

Dla zainteresowanych- pisałem kiedyś maila z informacją o tych grobach do Śląskiego urzędu Wojewódzkiego. Dostałem odpowiedz, że mam się skontaktować telefonicznie z pracownikami Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców (konkretnie z oddziałem współpracy z instytucjami, mniejszościami narodowymi i repatryjacji) Dostałem nazwiska pracowników i telefony.
Rozmawiałem z jednym panem z WSOiC. Temat ich zaciekawił. Sami nie posiadają żadnych informacji o tych grobach, bo nie ma ich w żadnej ewidencji. Powysyłali już pisma do muzeum w Żorach z prośbami o pomoc, oraz polecili skontaktować się z urzędami miast, w których groby się znajdują.
Jeżeli groby okażą się grobami żołnierzy niemieckich lub radzieckich jest możliwość ekschumacji i przeniesienie ich na cmentarz wojskowy w Katowicach.
A jeżeli byli by to żołnierze polscy, to albo zostaną przeniesieni na cmentarze miejskie, albo zostaną na swoich miejscach, wpisani w ewidencję i otoczeni opieką.
Coż, zobaczymy potem...

Narazie szukając informacji odkrywam cały czas nowe mogiły.
Podsumowując daję nowe fotki, wszystkich po kolei:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze mapka z zaznaczonymi miejscami, gdzie groby się znajdują. Mapka wprawdzie z XIX wieku, ale innej chwilowo nie mam, a drogi leśne są w tym samym miejscu co dziś ( większość )

Obrazek

Jeszcze są dwa znanemi groby, których zdjęć jeszcze nie mam ( w Baranowicach k. Żor i drugi jadąc do Kłokocina przez Folwarki )

Jeżeli ktoś ma informacje o tych grobach, może od starszych mieszkańców, nawet te wydające się nie istotne, proszę o kontakt. Także, jeśli ktoś zna inne groby. Jestem w stałym kontakcie z pracownikami WSOiC

Narazie można przypuszczać, że są to groby niemieckie i radzieckie. W tamtych rejonach w 1945 toczyły się zacięte walki. Ojciec rozmawiał przypadkiem z jednym ze starszych mieszkaców Suszca, który opiekuje się ostatnim z grobów pokazanym na zdjęciach ( ten pod drzewem, w polu ). tam jest na 99% żołnierz niemiecki, a drzewko zasadziła jego rodzina, aby grób był widoczny w polu. Stwierdził jeszcze, że w okolicy jest mogiła 4 żołnierzy radzieckich zastrzelonych przez Niemców, ale Ojciec jej nie odnalazł.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

a slyszales o fundacji "pamiec" ? Zajmuja sie ekshumowaniem grobow niemieckich zolnierzy ?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

woytastak, słyszałem o tej fundacji. Ale najpierw trzeba ustalić do kogo groby należą.

faco

Nieprzeczytany post autor: faco »

Hej.
Qlig dzialania twe jak najbardziej popieram,sa naprawde swietne i szkoda ze tak malo osob interesuja...
Mnie tematyka grobow nieznanych zolnierzy tez wciagla :P

Co do fundacji "Pamiec" mala notka :? :cry: : http://eksplorator.mojeforum.net/viewtopic.php?t=946

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

faco napisał:
szkoda ze tak malo osob interesuja...
Powoli wciągam innych :wink: Najbardziej boli fakt, że na moje pytania i maile nie odpowiadają urzędnicy z gmin, na których groby się znajdują. Już pisałem kilka, ale bez odpowiedzi. Cóż, może dojdę inną drogą. WSOiM pomaga. :wink:

A co do linku o fundacji "Pamięć", czytałem to w gazecie. Szkoda słów... Niektórzy ludzie są tam tylko, aby grzać stołki i nic więcej. Psują opinię innym, którzy dobrze wykonują swe obowiązki.
Ostatnio zmieniony 2 cze 2007, o 00:23 przez QLIG, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:( fundacja pamiec......poczytaj (na dole) http://zapomniany.rybnik.pl/index.php?o ... &Itemid=41
Radfahrtruppe

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

QLIG w mojej miejscowości są dwa groby ten na ul.Właściańskiej przy Folwarkach oraz niedaleko leśniczówki w Kłokocinie.Z tego co sie dowiedziałem to w tym pierwszym jest pochowany niemiec,czy jak mówią niektóre osoby czechosłowak wcielony do niemieckiego wojska.

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

Temat drąże dalej :wink:
Jakiś czas temu przyszły 2 maile z Katowic o treści:
Pan

Waldemar Socha

Prezydent Miasta Żory

Uprzejmie informuję, iż do Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęła informacja o leśnych
mogiłach
znajdujących się na terenie miasta Żory. Istnieją przesłanki
wskazujące, iż
mogą to być mogiły wojenne.

W związku z powyższym, zwracam się z prośbą o zbadanie sprawy i
rozpatrzenie
możliwości uznania tych grobów za miejsca pamięci i założenie na nie
kart
ewidencyjnych.

Kopię pisma, fotografie mogił oraz wycinek mapy przesyłam w
załączeniu.
Sprawa ta jest także opisana na stronie internetowej:

http://forum.zapomniany.rybnik.pl/ → Żory → Groby w żorskich lasach

O ile potwierdzi się okoliczność pochowania we wskazanych mogiłach
żołnierzy
lub cywilnych ofiar wojny, istnieje możliwość uznania ich na podstawie
ustawy z dnia
28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych. (Dz.U. 1933 Nr 39, poz.
311
z późniejszymi zmianami) za groby wojenne, co łączy się z
możliwością
przeznaczenia środków finansowych z budżetu państwa na ich remont i
utrzymanie, lub nawet ekshumację
i pochowanie w godnym miejscu.

O zajętym stanowisku proszę poinformować zainteresowanych a także tut.
Wydział.
Drugi jest identyczny, lecz skierowany do Wójta gminy Suszec.

Suszec zrobił narazie tyle:
http://www.bip.suszec.iap.pl/4274/4274/art7188.html

A Żory posunęły się dalej. Oto dzisiejszy mail:
Nawiązując do prośby o informacje dotyczące mogił położonych w żorskich lasach uprzejmie informuję, że dokonano wizji w terenie i ustalono :
mogiła w lesie przy ul. 11-go Listopada w Kleszczowie pochodzi z czasów II wojny światowej. Jest to mogiła nieznanego żołnierza radzieckiego, zgodnie z relacją Pani Marii S*****, zamieszkałej przy ul. ************. Nadmieniam, że po drugiej stronie drogi (w niedużej odległości od drogi) jest druga mogiła, również żołnierza radzieckiego,
mogiła w lesie, dojazd na Gichtę po prawej stronie przed przejazdem kolejowym również pochodzi z czasów II wojny światowej, w której jest pochowany nieznany żołnierz.
Tę informację przekazał Pan Kazimierz H****, zam. przy ul. ********* (informacja pochodzi sprzed kilku lat, którą odnotowano w Wydziale Gospodarki Komunalnej).
Nadmieniam, że wystąpiliśmy z apelem do mieszkańców o zgłaszanie istnienia mogił
do Urzędu. Po uzyskaniu informacji zostanie sporządzona ewidencja wszystkich takich miejsc
w Żorach.
Nazwiska i adresy informatorów wymazałem, żeby nie było problemów.
Zobaczymy, co dalej.

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

w koncu ktossie tym zajmie

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

I o to chodzi. Starsi ludzie, którzy pamiętają o nich i dbają o groby, wkrótce odejdą. A młodzi mają to gdzieś... Tyle lat tam leżą i to ostatni dzwonek, żeby coś się dowiedzieć od tych, co pamiętają kto tam leży. Może uda się kilku przenieść na cmentarze a innych wpisać do rejestru. Należy im się, bez względu na narodowość...

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

bardzo słusznie , to byli ludzie, z takich czy innych względów walczyli.....
popieram :)
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

i bedziemy sie przygladac postepowi prac...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:) jak trzeba to pojedziemy, no nie... :wink:
Radfahrtruppe

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

bardzo dobra inicjatywa a wszczegolnosci iz to nasze pokolenie ludzi mlodych tym sie interesuje,a co najwazniejsze to robi sie to z wlasnej inicjatywy,a tak naprawde to odpowiednie instytucje powinny sie tym zajmowac ale skoro nie chca czy tez nie moga co....
a swoja droga takich miejsc pochowku jest w polsce bardzo duzo kumpel moj w gotartowicach kopal dol pod szambo i wykopal,ale najpierw zwloki niemieckiego zandarma,z rowerem blacha butami karabinem mauser i tad ale to bylo jakies 10 lat wstecz,wiekszosc tych grobow wogole nie jest zaznaczona jako mogily na tem przyklad podalem powyzej przygode kumpla.

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

Wiesz Arek, urzędu jak widać zajmują się tym ;) Tylko żeby się zajęli, ktoś im musi te miejsca wskazać. Bo sami o nich niewiedzą, za dużo ich jest, jak sam zauważyłeś. Starsi pamiętają, dbają o nie, noszą kwiaty. Wychowani w innym systemie, często świadkowie okrucieństw ostatniej wojny. Dla nich wystarcza sama pamięć, nie zgłaszali tego, bo po co... Mnie to ruszyło jak zobaczyłem, ilu bezimiennych żołnierzy leży po lasach. Z urzędu miejskiego dowiedziałem się np. że pod koniec wojny na terenie Żor podczas walk zaginęło bez wieści ok 60 żołnierzy niemieckich, których do tej pory szukają różne niemieckie fundacje. Może niektórych uda się odnalezć...
Oczywiście dalej na bieżąco będę informował, jak tylko coś do mnie dotrze.
aw68, jak trzeba, to jasne że się pojedzie ;) Spotkałem się już z głosami, że jak to Niemcy czy "Ruskie" to niech tam leża, dobrze im tak... Mnie szlag trafia, słysząc takie komentarze. To byli ludzie, żołnierze oderwani od rodzin przez kretynów pokroju Hitlera czy Stalina, wywiezieni setki a nawet tysiące kilometrów z rozkazem zabijania innych, tylko dlatego, że mieli inną narodowość...Może mieli te same hobby, lubili tą samą muzykę, w czasach pokoju mogliby być nawet przyjaciółmi...( cytat weterana z walk w Normandii, ale dobry do sytuacji ;) )

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

.........tak, a niejednokrotnie zabijali ze strachu i przymusu , sam miałem dziadka w WH ktory potem przeszedł do Andersa........
Radfahrtruppe

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

Witam po dłuższej przerwie. Nie zapomniałem o temacie, trochę mnie nie było, ale już nadrabiam zaległości.
Przedstawam Wam maila, którego jakiś czas temu dostałem z Urzędu Miasta Żory:

Załącznik do pisma
IKIN.RIM.JB.7090-5/07 z 10.11.2007 r.

Dzielnica Kleszczów

Mogiły przy ul. 11-go Listopada


Pierwsza mogiła znajduje się ok. 500 m od mostka przed wjazdem do lasu, po lewej stronie drogi. Grób jest położony przy drodze. Według informacji uzyskanej od Pani Marii S****** w mogile jest pochowany lub pochowani żołnierze radzieccy, którzy zginęli podczas walk wyzwoleńczych w 1945 r. Mogiła znajduje się na terenie działki nr 102/18, której właścicielem jest Pan M*****. Na mogile ustawiony jest drewniany krzyż i znicze. Grób przyozdobiony jest sztucznymi kwiatami.

Obrazek

Druga mogiła, również żołnierza lub żołnierzy radzieckich pochodzi z tego samego okresu co pierwszy grób. Informacja pochodzi również od Pani Marii S******. Grób znajduje się około 250 m od miejsca położenia pierwszego grobu w kierunku gminy Suszec, po prawej stronie ul. 11-go Listopada oraz w odległości ok. 40 m od drogi w głąb lasu. Mogiła jest położona na działce nr 274/3, której właścicielem jest Skarb Państwa w Zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego, „Lasy Państwowe”, Nadleśnictwo Rybnik. Na mogile ustawiony jest krzyż wykonany z brzozy i postawione są znicze. Grób przyozdobiony jest sztucznymi kwiatami i obłożony brzozowymi belkami.

Obrazek

Dzielnica Kleszczówka

Mogiła przy ul. Gichta


Mogiła prawdopodobnie żołnierza niemieckiego lub osoby cywilnej pochodząca
z okresu wyzwolenia Żor – 1945 r. znajduje się w lesie, po prawej stronie ulicy Gichta, przed przejazdem kolejowym na terenie działki nr 240, której właścicielem jest Skarb Państwa
w Zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego, „Lasy Państwowe”, Nadleśnictwo Rybnik. Informacji o mogile udzielił Pan Kazimierz H*****, który opiekuje się mogiłą.
Na mogile ustawiony jest krzyż, wykonany z metalu, pomalowany na biało. Grób przyozdobiony jest sztucznymi kwiatami. Stawiane są tam też znicze.

Obrazek

Mogiła przy ul. Mikołowskiej – Katowickiej (dk 81)

Mogiła żołnierza niemieckiego pochodzi z okresu wyzwolenia Żor. Położona jest
w lesie po lewej stronie jadąc do Katowic (wejście do lasu za zajazdem przy dk 81) na działce nr 255/1 należącej do Skarbu Państwa w Zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego, „Lasy Państwowe”, Nadleśnictwo Rybnik. Grobem opiekuje się Pan Piotr K*****, który wykonał również krzyż metalowy, pomalowany na biało (taki sam jak na mogile przy
ul. Gichta). Na mogile są również kwiaty i znicze.

Obrazek

Dzielnica Baranowice

Mogiła przy ul. Lipowej


W mogile tej znajdują się szczątki żołnierza niemieckiego, pochodzące z okresu II wojny światowej. Zostały wykopane podczas prac związanych z ustawieniem słupa elektrycznego w latach pięćdziesiątych. Mieszkańcy Baranowic pochowali szczątki w pobliżu miejsca ich odkrycia. Na grobie wykonano drewniane obramowanie i ustawiono tam krzyż
z postacią ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Mogiłą opiekuje się Pani Marianna P*****
i mieszkańcy Baranowic. Mogiła położona jest na działce nr 811/54 państwa D**** Eryki
i Henryka.

Obrazek

Dzielnica Rowień – Folwarki

Mogiła przy ul. Kradziejówka


Mogiła siedmiu żołnierzy niemieckich znajduje się na działce nr 1301/150 należącej do Pana Rajmunda J****. Fakt pochowania żołnierzy przekazała Pani Adelajda K****.
Na mogile znajduje się drewniany krzyż z postacią ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Mogiła pochodzi z okresu wyzwolenia Żor.

Obrazek

Mogiła przy ul. Włościańskiej

Mogiła żołnierza niemieckiego położona na terenie leśnym należącym do Skarbu Państwa w Zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego, „Lasy Państwowe”, Nadleśnictwo Rybnik. Grób położony jest na pograniczu Żor i Rybnika, w rejonie działki
(po stronie Żor nr 294/5). Mogiłą opiekują się mieszkańcy a o jej istnieniu informację przekazała Pani Jadwiga G*****. Mogiła pochodzi z okresu II wojny światowej. Na mogile ustawiony jest drewniany krzyż. Mogiła przyozdobiona jest kwiatami.

Obrazek

Mogiła przy ul. Kradziejówka

W rejonie posesji przy ul. Kradziejówka 16 (za ogrodzeniem), na działce nr 2249/8
są pochowani dwaj żołnierze niemieccy. Zginęli oni podczas walk w 1945 r. Po wojnie były prowadzone poszukiwania rodzin ale bez rezultatu. Nie byli też ekshumowani. Miejsce to nie jest oznakowane. Właściciele posesji palą w tym miejscu znicze. Miejsce i wydarzenia z tych lat pamięta i przekazał Pan Gerard K********.

Obrazek

Ul. M.Reja

Przy ul. M.Reja, na terenie posesji Państwa G*** prawdopodobnie był pochowany żołnierz niemiecki lecz nikt z mieszkańców nie zna (pamięta) miejsca, ani też faktu ekshumacji oraz nikt przy pracach budowlanych nie natknął się na szczątki lub inne dowody pochówku.

Cmentarz komunalny przy ul. Komunalnej w Żorach

Na cmentarzu komunalnym przy ul. Komunalnej znajdują się trzy mogiły, w których są pochowane szczątki nieznanych żołnierzy z okresu II wojny światowej. Szczątki te pochodzą z :

mogiła w rejonie tylnej bramy cmentarza komunalnego, nr grobu 4 – szczątki żołnierzy radzieckich wydobyte w rejonie byłego Szpitala nr 1 w 1985

Obrazek

mogiła na cmentarzu komunalnym nr 1111 – szczątki żołnierza prawdopodobnie radzieckiego z II wojny światowej znalezione w Kleszczowie w 1988 r.,

Obrazek


mogiła na cmentarzu komunalnym nr 1117 – szczątki żołnierza prawdopodobnie radzieckiego z II wojny światowej znalezione w Rogoźnej w 1992 r.

Obrazek

Ponadto informuję, że na terenie Miasta w grudniu 1962 r. została przeprowadzona ekshumacja poległych w czasie działań wojennych z przydrożnych i leśnych grobów
do mogiły zbiorowej na Cmentarzu Komunalnym w Chwałowicach. Z protokołów Polskiego Czerwonego Krzyża, Zarządu Głównego Biura Informacji i Poszukiwań wynika,
że ekshumowano : Żory - 9 osób, Osiny – 15 osób, Rój – 12 osób, Rogoźna – Rój – 19 osób, Jankowice – Rój – 8 osób. Razem 63 osoby. Z protokołów wynika, że w mogiłach znajdowały się kości szkieletu z czaszką i rozpoznano je w większości jako szczątki mężczyzn.
W rejonie skrzyżowania ulic : Księdza Klimka i Męczenników Oświęcimskich znajdowała się zbiorowa mogiła 256 żołnierzy radzieckich i czeskich poległych w walkach
o wyzwolenie Żor w marcu 1945 r. Na początku lat pięćdziesiątych żołnierzy ekshumowano na cmentarz wojskowy w Pszczynie. Obecnie znajduje się tam głaz z tablicą upamiętniającą te wydarzenia, odsłonięty w 60-tą rocznicę zakończenia okupacji niemieckiej w Żorach.

Obrazek

W październiku 1995 r. oraz w maju 1996 r. podczas prowadzenia robót związanych
z wymianą wodociągu w rejonie skrzyżowania ul. Biskupa i Pszczyńskiej, przy ogrodzeniu posesji przy ul. Pszczyńskiej 2 odkryto szczątki żołnierzy niemieckich, poległych pod koniec działań wojennych w 1945 r. Szczątki te zostały przekazane zgodnie z prośbą Fundacji „Pamięć” firmie PHU Gutex z Zamościa i pochowane w Polesiu koło Puław.
Na cmentarzu wyznaniowym przy ul. Nowej znajdowała się mogiła żołnierzy niemieckich, lecz na tym miejscu dokonano następnych pochówków. Mimo starań, nie uzyskano informacji o przyczynach i czasie likwidacji tego grobu. Jesteśmy w posiadaniu fotografii tego grobu.

Na terenie Miasta Żory znajdują się również groby wojenne, które wpisane są
w ewidencję miejsc pamięci województwa śląskiego. Są to :
grób zbiorowy wojenny żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie miasta
1 września 1939 r. (8 osób znanych i 3 nieznanych),

Obrazek

grób wojenny Franciszka Wojtka porucznika Armii Krajowej poległego 27 czerwca 1944 r.,

Obrazek

grób zbiorowy wojenny 23 więźniów KL Auschwtz-Birkenau poległych podczas „Marszu Śmierci” 17 stycznia 1945 r.

Obrazek

Groby te znajdują się na cmentarzu wyznaniowym przy ul. Nowej.

Grobem wojennym jest również mogiła zbiorowa uczestników III Powstania Śląskiego, która znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Ks. Klimka.

Obrazek


Wszystkie miejsca pamięci są utrzymywane i znajdują się pod opieką Miasta reprezentowanym przez Prezydenta Miasta Żory.



Sory za czarnobiałe zdjęcia, nie mogłem inaczej ;) Nazwiska osób prywatnych pozostawiłem do swojej wiadomoci, wiadomo ;)
Jeżeli chodzi o grobyz terenu Suszca, to cisza głucha, nic nie dotarło drogą "oficjalną" do tej pory ;)

ODPOWIEDZ