Rybniccy Żydzi

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dzięki za wszystkie miłe słowa :) ale mojej zasługi w tej akcji jest mało. Tu jest dwóch bohaterów: ten pan informator i muzeum.
No i pani Pragerowa :wink:

A propos, jest już postawiona na dziedzińcu muzeum, ale nie zostałam wpuszczona i nie mogłam sfotografować tylnej strony z niemieckimi napisami :???:
Ochrona mnie nie wpuściła, a przez kraty od strony Skłodowskiej widziałam tylko, że nagrobek stoi.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Mam już zdjęcia pani Pragerowej z "niemieckiej" strony, ale wkleję je dopiero po powrocie z pracy, a to dziś będzie bardzo późno.
Jednak mój amerykański znajomy się nie pomylił ani o jotę. Pani Charlotta Prager była z domu Haase :mrgreen: - to córka Efraima Haase, o którym pisałam w artykule:
http://zapomniany.rybnik.pl/content/view/227/2/
Jej brat Ferdynand wyłożył kasę na działkę pod ochronkę (dziś tam budują jakiś koszmarny budynek dla klanów prawniczych, a kiedyś wirtuozi grali na skrzypcach), a jej bratanek Juliusz dał nam park zwany Hajdą (Haasego) ;)

Na nagrobku z tyłu jest jej panieńskie nazwisko - Haase. Na nagrobku z przodu jest imię ojca - Efraim. Wsio pasuje.
I jeszcze taki myk, że znaleziono jej nagrobek na gruncie, który kiedyś przed laty należał do rodziny Prager - dyrektor Kloch to sprawdził.

Kiedyś szukałam potomków rodziny Haase z Rybnika... nie znalazłam... Za to znalazł się nagrobek :)
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2009, o 15:27 przez _hipcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dobra matka i żona
Prager.jpg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

"Wielka" rzecz...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Widziałem na żywo - robi duże wrażenie, na prawdę niesamowity zabytek. A szkoły muzycznej szkoda, podobno był to ostatni murowany zabytek w Rybniku należący do gminy żydowskiej - czy nie?
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Budynek ochronki, czyli dawna szkoła muzyczna, została przez gminę żydowską sprzedana wojewodzie śląskiemu (czy jakiemuś tego typu organowi państwowemu) w okresie międzywojennym. Z uwagi na zmniejszającą się ilość żydowskich obywateli miasta była chyba zbyt kosztowna w utrzymaniu.

Tak sobie wczoraj snułam różne pomysły i zaczęłam się zastanawiać nad tymi dziurami z "niemieckiej" strony. Może to jakieś odpryski po strzale? Te ubytki na kancie są normalne, ale te w środku płyty... Muszę poczytać jak się odłupuje i zachowuje marmur.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2009, o 13:28 przez _hipcia, łącznie zmieniany 1 raz.

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Dla mnie te uszkodzenia wyglądają na takie podczas wielokrotnego przerzucania (lub transportu !) kupy kamieni, gdy kamień uszkadza kamień.
Czy rozważaliście w związku z tym sprawdzenie okolic znalezienia georadarem na obecność innych?
SID

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

zezwolenia itp itd...
tu powinien byc ruch ze strony muzeum
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Koszt badania georadarem jest poniżej 1000 zł, do negocjacji. A georadar który widziałem podczas poszukiwań wiosną, miał naklejkę "Odkrywcy".
SID

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Z pewnych bardzo dobrych zrodel wiem, ze osoba obslugujaca georadar odkrywcy to se nie za bardzo radzi... Wiecej nic nie moge powiedziec...
Ale jesli potzrebne by byly badania geo to bardzo blisko nas jest Proscan - i tu musielibysmy uklonic sie w strone Grzebiuszki...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Podjechałam dziś na Hazenhajdę i muszę Wam przekazać, iż odnowiono tablicę na obelisku poświęconym Juliuszowi Haase, czyli fundatorowi parku.
W ubiegłym roku trzeba się było domyślać kto, komu i z jakiego powodu:
Haase.jpg
Dziś to wygląda tak:
Haase 1.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Nie mam gdzie wsadzić poniższej informacji, więc wklejam ją do wątku o Żydach rybnickich, bo w sumie to po sąsiedzku.
Od poniedziałku w Wodzisławiu zaczynają się Dni Kultury Żydowskiej. Dla zainteresowanych kalendarz imprez:

26.10.2009. Poniedziałek
- 18.00 - Otwarcie wystawy "Listy do Sali" (Muzeum)
- 18.30 - Wykład rabina Śląska Schlomo Kuczery "Holokaust z perspektywy Tory" (Urząd Stanu Cywilnego)
- 19.30 - Wykład Włodzimierza Kaca - przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Katowicach (Urząd Stanu Cywilnego)
- Film "Gut Szabes Wietnam (Urząd Stanu Cywilnego)

27.10.2009
- 18.00 - Koncert Urszuli Makosz z zespołem tradycyjne pieśni Jidisz (Urząd Stanu Cywilnego)
- warsztaty wokalne (śpiewanie nigunów - Urząd Stanu Cywilnego)

28.10.2009
- 18.00 - Maraton filmowy (Wodzisławskie Centrum Kultury - sala klubowa): "Radegast", "Dzięki niemu żyjemy", "Szczęśliwi Żydzi" i "Serce Amosa Kleina".

29.10.2009
- 18.00 - Wykład "Wirtualny Sztetl" Adam Marczewski, administrator projektu multimedialnego "Wirtualny Sztetl" oraz przedstawiciel Muzeum Historii Żydów Polskich (Urząd Stanu Cywilnego)
- 19.30 - Recital rabina Schlomo Kuczery - Pieśni Żydów Sefaradyjskich (Urząd Stanu Cywilnego)
- 20.15 - Wykład Adama Marczewskiego "Żydzi śląscy" (Urząd Stanu Cywilnego)
- 20.45 - Film "Maria i Anna" (Urząd Stanu Cywilnego)

30.10.2009
- 11.00 - Spektakl "Żyd" dla młodzieży szkolnej po spektaklu panel dyskusyjny (WCK - Wodzisławskie Centrum Kultury)
- 18.00 - Spektakl "Żyd" bilety 20 PLN (WCK - Wodzisławskie Centrum Kultury)
1.jpg
1.jpg (20.96 KiB) Przejrzano 1328 razy
http://www.sztetl.org.pl/?a=showCity&ac ... lang=pl_PL

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Film z wydobywania macewy Charlotty Prager - nakręcony przez Magdę.

http://www.sztetl.org.pl/?a=showVideo&id=415&lang=pl_PL

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Nie wiem czy do końca pasuje, ale jest to pewna ciekawostka:
http://www.wintersonnenwende.com/script ... ecwar.html
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark


Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:shock: gratuluje, wspaniały materiał.... :grin:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Który? Ten na kirkutach? Link tu wisi odkąd go franekh tu wkleił 16.03.2007 roku :mrgreen:
Art. uzupełniony był jedynie o zdjęcia nagrobków - reszta jest ta sama od trzech lat :) Nawiasem mówiąc jest i ona na stronie ZR :lol:

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:???: ja to dzisiaj zobaczyłem :mrgreen:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Ja wczoraj, ale jak sama wspomniałaś jest uzupełnione o zdjęcia, więc warto przytoczyć w całości. :wink:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Kupiłam na e-bay'u takie coś
ochronka.jpg
ochronka.jpg (18.32 KiB) Przejrzano 1328 razy
To takie niby gumowe cóś, co reklamowało żydowski sierociniec, czyli zbuloną późniejszą szkołę muzyczną. Z rok temu na e-bay'u było dwie takie przylepki (jeszcze biała), ale wówczas ktoś mnie uprzedził. Teraz pokazała się tylko jedna u amerykańskiego żydowskiego kolekcjonera, no i była też jedna licytująca ;) Przyszło to wczoraj.

P.S. Wiem, wiem jestem walnięta, bo dałam 17 dolców za takie pcińco :mrgreen: ale wraz z fragmentem deski z krzesła z browaru Müllera, stanowi to już pokaźną kolekcję rybnickich judaików hahahahahahaha.

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Myślę, że kolekcja może konkurować z muzeum w Rybniku :)
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Dodaj zdjecie tej deski :lol:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

A proszę uprzejmie :) Całe muzeum, czyli konsek dechy i nalepka (na zdjęciu nie widać) :lol:
Ale... wszystko przede mną ;)
póła.jpg
póła 2.jpg

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Super :grin:

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Fajne książki :cool:
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

ODPOWIEDZ