Stan wojenny

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Stan wojenny

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Ma ktos zdjecia Rybnika ze stanu wojenego. Np. takie ze Skotem na Gliwickiej?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Niestety nie mam zdjęć, jak już to jedynie wspomnienia ;)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

nie mam :(
a mieszkam teraz 100 metrow od Skota :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

Ale bya to fajna zabawa - siedzielismy w skocie tyle czasu ze gdyby nie awaryjnosc skociarni to dzis bym sobie kupil :wink:

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

Wojtek a pamietasz jak Skot stał na wodzisławskiej z reymonta?
z tego co sobie przypominam to był luty.

prawie kazdy pamieta slady na płytkach chodnikowych na rynku, które wskazywały droge pojazdu raciborska sobieskiego, czy to tez był stan wojenny?
Ostatnio zmieniony 12 lut 2010, o 09:54 przez Tommi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Stal i byl zepsuty - znajoma im obiady nosila. Chlopaki omal nie zamarzli w tej blaszance
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

Tommi pisze:Wojtek a pamietasz jak Skot stał na wodzisławskiej z reymonta?
z tego co sobie przypominam to był luty.

prawie kazdy pamieta slady na płytkach chodnikowych na rynku, które wskazywały droge pojazdu raciborska sobieskiego, czy to tez był stan wojenny?
To wojenne byly ( znam 2 wersje - prawdopodobnie rosyjski czolg)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

tak jak pisze Krism - ruski tank
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

słyszałem wersję że to 56 rok

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

a poco w 56?
u nas byl spokoj
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

przepraszam, nie 56 rok tylko 66 kiedy to była inwazja na Czechosłowacje, ojciec wspomina, że ul. Rudzką jechały czołgi, byc może jeden przejchał przez rynek.
ciekawe, że roku 63 jak udowadnia zdjęcie rynek wyglądał tak, że ślady musiały byc rzeczywiście zrobione po 63 roku( o ile zdjęcie nie kłamie).
Załączniki
t_rynek_1963r_204.jpg
Ostatnio zmieniony 17 mar 2010, o 13:03 przez Tommi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ha !
Park na miejscu sklepu Sladkiego
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Mogli ten zieleniec zostawic. Obecne bloki nijak nie pasuja do rynku.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Tommi pisze:przepraszam, nie 56 rok tylko 66 kiedy to była inwazja na Czechosłowacje, ojciec wspomina, że ul. Rudzką jechały czołgi, byc może jeden przejchał przez rynek.
Inwazja na Czechy była w sierpniu 1968 roku. Też pamiętam (jak przez mgłę) jak te czołgi buczały i jechały nocą.

Woziwoda
Szeregowy
Posty: 17
Rejestracja: 17 mar 2010, o 20:00
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Woziwoda »

Tommi pisze:przepraszam, nie 56 rok tylko 66 kiedy to była inwazja na Czechosłowacje, ojciec wspomina, że ul. Rudzką jechały czołgi
Tomek, skąd Ci się wziął ten 66?
Ja w 1968 mieszkałem jeszcze w Jastrzębiu gdy przez Dolne przejeżdżała długa kolumna pojazdów pancernych.

Woziwoda

krypton
Kapral
Posty: 150
Rejestracja: 24 sty 2010, o 11:47
Lokalizacja: Rybnik-8
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: krypton »

Pamiętam jak lampy na drodze pogasły i daleki huk silników i gąsienic było słychać Od Boguszowic Starych , przez kwkJankowice w kierunku Marklowic jechały . Benzynę to z opakowaniem się kupowało , <<<<Slady na rynku to od wojny były , tata mówił , ale tego nie pamiętam.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

krypton pisze: Od Boguszowic Starych , przez kwkJankowice w kierunku Marklowic jechały .
Zgadza się. Nawet szlaban na przejeździe rozwalili (ten obok Maranty, już nie Maranty ;)). Mieszkałam wówczas właśnie przy kop.Jankowice. Szlaban lecieliśmy jako dzieciaki oglądać.
Coś mi się też kiełbi we łbie, że jeden z czołgów leżał w rowie przy drodze w okolicach Pawłowic (w stronę Wisły). Ale nie wiem czemu tamtędy wówczas jechałam z rodzicami... może na jeden dzień w góry - to było modne.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

stan wojenny w Rybniku

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Załączniki
ODEZWARYBNIK.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Jutro mija 30 lat, coś trza wspomnieć:

http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,252 ... nr-27.html

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

Pytanie - szukam informacji jaka role pelnil w stanie wojennym na terenie rybnika Aleksander Sewiński (byl wojskowym- wiem ze pelnil wazne funkcie)- byl pozniej prezesem aeroklubu. Pytam bo szukalem informacji bez skutku. Swoja droga znalem go i pamietam go bardzo pozytywnie.

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

krism pisze: Swoja droga znalem go i pamietam go bardzo pozytywnie.
A dlaczego nie?....byl tylko zolnierzem, poza tym nie dajmy sie oglupic stan wojeny pomimo wszystkiego zlego co ze soba niosl to i tak byl lepszy od wkroczenia wojsk UW z ruskimi na czele.
Znalazlem ciekawy artykul na temat wkroczenia w 68´i dedykuje ostatnie dwa zdania tego opowiadania tym ktorzy oskarzaja Jaruzelskiego i ciagaja go po sadach.


http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /314615980
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

Ja do Jaruzelskiego pretensji mieć nie mogę (za młody jestem i niewiele z tego pamiętam)ale ciekawi mnie dlaczego w ostatnim czasie słyszę z Jego ust "przepraszam".
Zawsze obtsawał przy swoim a teraz na stare lata gdy kolejny proces rusza zaczyna sie uginać. czy to wiek daje sie we znaki i kostucha zagląda w oczy? Wielu rzeczy o tym okresie nie wiemy, wielu te się nie dowiemy, bo to były operacje wojskowe.
Wspominać o tym okresie należy, ale wyłącznie wspominać, tymczasem jak widze inscenizacje (mundury, koksioki, pałki, nyski) w wykonaniu młodych ludzi często "licealnych" wiekiem, to mnie śmieszy.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

krism pisze: Swoja droga znalem go i pamietam go bardzo pozytywnie.
Moja Mama też pozytywnie wspominała komisarza na swej kopalni. Ponoć był porządnym człowiekiem. Niestety nie pamiętam nazwiska, a Mama nie żyje od lat.

A stan wojenny pamiętam, choć nie z perspektywy działacza, czy opozycjonisty.
Hmmm, Jaruzela nie oceniam, nie potępiam, nie chwalę. Są sytuacje, że nie da się inaczej i chyba tak wtedy było.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Jaruzelski wtedy miał taką władzę, że jakby chciał mógłby zrobić dużo więcej, dlatego myślę że zrobił co musiał. Myślę że powinni dać mu na starość spokój. Zgadzam się z Tommim, jak widzę ludzi chociażby młodszych ode mnie, którzy pikietują i wykrzykują hasła pod domem Jaruzelskiego to mi się nóż w kieszeni otwiera.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

przydalyby sie fotki z tamtego okresu ( oczywiscie z Rybnika)

ODPOWIEDZ