Rodzina Haase - post scriptum

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Napisałam do wnuczki Felix'a Haase :mrgreen: i wczoraj dostałam odpowiedź. Wprawdzie krótką, ale zawsze coś. W week-end przemyślę co jej mam napisać i napiszę. Córka Ernesta (urodzonego w sumie u nas) mieszka chyba w Chile.
O wszystkim będę informować.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Jesteś niesamowita :wink:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Odpisała mi :!: :!: :!: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pani Silvia, wnuczka naszego Felix'a Haase mi odpisała :) Pani ta mieszka w Wenezueli, jej rodzeństwo w Chile.
To jest dla mnie wielka, naprawdę wielka radość. Pani ta posłała mi zdjęcie, które wkleiłam kilka postów temu. Tak jak podejrzewałam Ernst (jej tata) to ten chłopak w środku. Po bokach rodzeństwo, czyli Rudolf i Charlotta (jej potomkowie mieszkają w Izraelu).

Z mojej strony, posłałam jej (dziś rano) zdjęcia pomnika na Hajdzie, zdjęcie ichniego domu, zdjęcie dzisiejszej Biedrony i Figloraju (jako byłej fabryki skór), zdjęcia parku (Hajdy).
No i podałam link do naszej strony ( z artem o Haasych).
Po jakimś czasie będzie musiał hawk sprawdzidzić, czy były wejścia z Ameryki Południowej i Izraela :mrgreen:

Jakbym mogła pić, to bym sobie teraz wino z radości otwarła :lol:

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Kolejny sukces _hipci- detektywa!!

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Gratuluję wnikliwości i kolejnego sukcesu. A twoją radość opijemy my frytkami i niebieskim.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

biker76 pisze:A twoją radość opijemy my frytkami i niebieskim.
I słusznie :mrgreen:

Tak mi się wydaje, że dla pani Silvii był to szok, że ktoś z tak dalekiego kraju szukał kontaktu z jej rodziną, bo jej przodkowie mieszkali w jakimś tam europejskim mieście. Napisała mi, że moje @ przesłała już rodzinie i czeka na moje pytania, no i liczy na dalszy kontakt.
Tak między Bogiem a prawdą, mnie by też było miło, gdybym się dowiedziała, że mój pradziadek ma pomnik gdzieś tam w świecie :mrgreen:

Co się dowiem, to tu wpiszę, a jako wsio skomasuję, to napiszę post scriptum na stronę.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Małgosiu - wielki szacunek dla Ciebie!. Jesteś wspaniała!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Zaś bez przesady :mrgreen: Ja mam tylko hysia na tym punkcie ;)

Powiem, że chyba nieźle zamieszałam, bo na Facebooku mnie już zaprosiła jedna wnuczka i zaraz następna wnuczka. I ta druga wnuczka Felix'a (z Chile) natychmiast mi napisała wiadomość, z której wynika, że są kobity wielce w szoku i wielce zadowolone. No i patrzcie, z takiego naszego Rybnika poszły macki na cały świat :)
Panie są takie po 60-tce (tak wnioskuję ze zdjęć) na FB.
Na dziś już kończę, bo w domu patrzą na mnie już jak na wariata :mrgreen:

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

_hipcia pisze:Na dziś już kończę, bo w domu patrzą na mnie już jak na wariata :mrgreen:
Jeszcze się nie przyzwyczaili???

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Dobra robota, widać że w to co robisz wkładasz całe serce, mogę sobie tylko wyobrazić reakcję tych kobiet, jak ktoś do mnie napisał w takiej sprawie to też był bym w szoku. Gratulacje

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Lecimy dalej :mrgreen:

Rudolf Haase, czyli drugi z synów Felix'a został zamordowany. I to jeszcze w Polsce, czy też na ternach, które miały być polskie.
Dostałam taką odpowiedź odnośnie tego chłopaka:
The story I know, is that both brothers, my father and his brother, went by train ,from Poland to Germany, after fighting Polish insurgents, and Rudolph was taken from the train, by the Poles and shot on the spot, in front of my father eyes… he was 15 years old…. This was a terrible experience for my father, who never talked about it,,,, he did talk about his brother, but no about the way he died…...I heard it from other people. I guess this and the fact that the factory wasn´t going at it´s best, was the reason why they left for Germany…They lived there, in Leipzig, until it was too hard to leave for Jews, and came to Chile in 1934. My father studied law there, and couldn´t practice in Chile.
Czyli na nasz:
Znam taką opowieść, że obaj bracia, mój tata (Ernst - przyp._hipcia) i jego brat (Rudolf - przyp._hipcia) byli w pociągu z Polski do Niemiec, w miejscu działań polskich powstańców i Rudolf został wyciągnięty z pociągu przez Polaków i zastrzelony na miejscu, na oczach mojego ojca... miał 15 lat. To było straszne doświadczenie dla mojego taty, nigdy o tym nie mówił. Mówił o bracie, ale nie o tym jak zginął. Słyszałam o tym od innych ludzi. Sądzę, że to i fakt, iż fabryka nie szła zbyt dobrze było powodem, że wyjechali do Niemiec.
Mieszkali tam w Lipsku, aż do momentu, gdy życie dla Żydów stało się tam zbyt trudne i wyjechali do Chile w 1934 r. Mój tata studiował tam prawo, ale nie mógł go praktykować w Chile.


Tyle Lilian Haase (w Chile używa się nazwisk panieńskich nadal - tam mi napisała) - druga z wnuczek Felix'a Haase. Dziadków Haase nie znała, gdyż zmarli przed jej narodzeniem.

A teraz patrzcie na to poniżej. Pierwszy wycinek należy czytać od lewej kolumny od słów " - W jaki sposób..." , a dolny wycinek od prawej kolumny od góry.

Obrazek

Obrazek

To wycinek ze Sztandaru Polskiego z kwietnia 1921 roku. Pisze w nim o studencie o nazwisku Haase (studentem mogli nazywać ucznia). Czy to o nim :?:
Jeśli przyjąć, że został zamordowany/zginął w Rybniku to powinien być u nas jego akt zgonu. Ale to sprawdzenie tego jest poza zasięgiem moich możliwości, o czym już wiemy.
Jeszcze jest możliwość sprawdzenia tego w Archiwum w Raciborzu. Jak się kiedyś zbiorę, to tam zajadę :mrgreen:

No i opowieść Lilian to tylko przekaz ustny, który w dodatku ma prawie 100 lat.

GrzGol
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 9 lut 2008, o 07:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: GrzGol »

Jeśli przyjąć, że został zamordowany/zginął w Rybniku to powinien być u nas jego akt zgonu. Ale to sprawdzenie tego jest poza zasięgiem moich możliwości, o czym już wiemy.
Jeszcze jest możliwość sprawdzenia tego w Archiwum w Raciborzu. Jak się kiedyś zbiorę, to tam zajadę

W AP Raciborzu też aktu nie znajdziesz - księgi USC są tom do 1908. A w USC Rybnik musiałbyś podać datę i pokrewieństwo w lini prostej. Przeglądając w AP skorowidze nazwisk to byłu parę Haase (następnym razem jak będę zamówię foto)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

W Raciborzu są dokumenty naszej gminy żydowskiej i to może być taki myk :mrgreen:

USC to państwo w państwie, więc odpada na 100%.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Drobne wspomnienie na ten temat jest w tej książce:
http://books.google.pl/books?id=N4FoVg8 ... ik&f=false
Załączniki
Rudolf Haase.jpg

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Załączniki
rudolf haase 2 .png
rudolf haase 2 .png (6.6 KiB) Przejrzano 5917 razy

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Załączniki
Rudolf Haase 3.jpg

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

...miedzy innymi 15 letni Rudolf Haase z powodu propagandy na rzecz Niemiec zostal wywleczony do lasu i zastrzelony "podczas ucieczki".

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Jesteście GIGANTY Googlowo-tłumaczeniowe :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dzięki stokrotne!
Zaraz to posyłam do Santiago i do Caracas :lol:

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

wow Malgosia....great job :wink: coz ja bym oddala zeby w takim tempie i z takim kontynentalnym rozmachem odnalezc choc jednego osobnika z mojej rodziny...


serdecznie dziekuje wszystkim za przeslane zyczenia...milo bylo :grin:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

kasiek pisze:coz ja bym oddala zeby w takim tempie i z takim kontynentalnym rozmachem odnalezc choc jednego osobnika z mojej rodziny...
Zasięg jest coraz większy, choć to nie moja rodzina. Ale zgłaszają się do mnie jakbyśmy mieli podobne DNA :mrgreen: Przed chwilą napisał do mnie jeszcze jeden potomek Haasych, ale już dalszy. Tym razem z Anglii. Nawiasem mówiąc to potomek i Pragerów. Wnuczki do niego napisały, a on do mnie.
Idę do wyra z tymi mejlami, bo mi się już to pie... (pip, pip) wszystko.

Kasiu cierpliwości. Ja swoich Haase szukałam 3 lata :mrgreen:

GrzGol
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 9 lut 2008, o 07:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: GrzGol »

_hipcia pisze:W Raciborzu są dokumenty naszej gminy żydowskiej i to może być taki myk :mrgreen:

USC to państwo w państwie, więc odpada na 100%.
Niestety Hipciu - w AP Racibórz tylko akta gminy żydowskiej do 1874 - potem były już USC.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wnuczki Felixa po mieczu są Ameryce, a wnuczka po kądzieli jest w Izraelu. I z Izraela via Chile przyszła do Polski taka fota!! Jest zapowiedź dalszych :mrgreen:
Załączniki
Willa Haase.JPG

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Takiego jeszcze nie było, super

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

no kurde!
Nieh wysylaja i to szybko :mrgreen:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

woytas, nie poganiaj bo nic nie dadza :razz:

ODPOWIEDZ