Dom towarowy Domus

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Z przykrością muszę stwierdzić, że kolejny charakterystyczny element naszego miasta Rybnika odejdzie w zapomnienie. W związku z planowaną budową kolejnego "nowoczesnego" centrum handlowo mieszkaniowego tzw. "kwartału Domus", wyburzony zostanie budynek Domusu :cry:

Dlatego zwracam się z prośbą do wszystkich forumowiczów, którzy mieli okazję oglądać ten budynek w czasach jego świetności, o podzielenie się informacjami, wspomnieniami i co najważniejsze zdjęciami z nim związanymi :D

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Też mi go szkoda, bo choć z poprzedniej epoki, to jednak onegdaj bardzo nowatorski i myślę, że przy dobrych chęciach dałoby się go zmodernizować.
Nowoczesne (chłe, chłe) centrum będzie wg mnie mniej nowoczesne niż ten kolos.
Co do samego Domusu, to bywałam w nim często, gdyż pracując w WPHW O/Rybnik musiałam do niego chodzić służbowo, bowiem "należał" on do tego przedsiębiorstwa. Hmmm, wspomnienia to mam najczęściej z reklamacjami mebli ;-)

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: adrian »

W moim folderze znalazłem tylko jedno zdjęcie Domusa.

Pod koniec lat 90 będąc z rodzicami w jednym ze sklepów mieszczących się w Domusie chciałem, żeby kupili mi ogromnych rozmiarów samolot odrzutowy - coś w stylu f16. Do dziś pamiętam jak wyglądał i jak rozbudzał moją wyobraźnie heh. Niestety skończyło się tylko na marzeniach.
Chodziliśmy tam też do wypożyczalni kaset - Jumanji, Pani Doubtfire i taki jeszcze jeden film o zielonych galaretkach ;-P Te filmu utknęły mi w pamięci, że na pewno były wypożyczone w Domusie.
W późniejszym czasie Tip a następnie Biedronka. Większe i mniejsze zakupy, czasem zakup czekolady białej + oranżada i kierunek Gimnazjum nr 2.
Załączniki
1.jpg
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

W 1987 roku kupilem tam NRDowskie meble- bardzo nowoczesne bo bez imitacji drzewa :) Po lewej stronie byl postoj bagazowek- przewaga to "Zuki".

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Było tam stanowisko które sprzedawało rzeczy z przemytu :) Zegarki z 16 melodyjkami itp. Pamiętam pożar Domusu na przełomie lat 70/80. A moi rodzice kupili tam meblościankę która nadal stoi w pokoju u mojej mamy :)
Żuki też pamiętam - sąsiad jeździł na taxi i miał taki wynalazek.
W totolotto na dole za każdym razem jak wysłałem kupon miałem przynajmniej 3 - taka szczęśliwa kolektura.
W parku rosły super jabłka a na parkingu stał tzw "delfinek" w którym zostawiałem całe kieszonkowe - barakowóz z fliperami i tego typu sprzętami.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Reklama z czasów już po upadku komuny - z Trybuny (1996 r.) - ze Śląskiej Biblio.Cyfrowej.
Domus 1996.jpg

Awatar użytkownika
CRAZY !!!!!!
Sierżant
Posty: 432
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 16:39
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: CRAZY !!!!!! »

...też miałem meble z DOMUSA...
...RYBNIK...

Awatar użytkownika
CRAZY !!!!!!
Sierżant
Posty: 432
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 16:39
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: CRAZY !!!!!! »

...jeszcze dywan i linoleum :P
...RYBNIK...

Awatar użytkownika
MacioBA
Starszy szeregowy
Posty: 74
Rejestracja: 15 sty 2009, o 21:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: MacioBA »

Domus i Hermes - to dwa domy towarowe o pionierskiej w naszych stronach konstrukcji stropów kasetonowych. O tych dwóch obiektach słuchałem na wykładach prof. Ajdukiewicza będąc jeszcze studentem budownictwa Politechniki Śląskiej :-). Pionierska i nowatorska technologia stropów żelbetowych o dużych rozpiętościach i dużym dopuszczalnym obciążeniu użytkowym. Konstrukcja tych budynków wyszła spod tych samych "suwaków" co konstrukcja spodka czy też pylonów "pierwszego" dworca PKP w Katowicach.
Również jak pewnie wielu z Was przechodziłem obok Domusu przez lata chodząc do szkoły. Tam rodzice kupowali moje pierwsze meble... dostarczane bagażowym Żukiem koloru beżowego :-)

Teraz przyszło mi uczestniczyć w kiepskim w moim odczuciu pomyśle zmiany zabudowy tego kwartału... z własnej woli bym do tego ręki nie przyłożył, ale czasem trzeba projektować to czego się nie chce....
Tak czy owak, jeśli przyjdzie mi w udziale do zrobienia projekt rozbiórki Domusu, to na pewno zamieszczę tutaj bardzo obszerną relację z inwentaryzacji tego budynku.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

16 października o godz. 20 idziemy zapalić Domusowi i parkowi światełko
https://www.facebook.com/events/4732338 ... r&source=1


Gdyby ktoś był chętny, to zapraszam z latarką, komórką, świeczką, czy czym tam jeszcze ;-) Event w ramach protestu :lol:

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: adrian »

W końcu udało mi się zrobić parę aktualnych fotek Domusu. Będzie dla potomnych.
Załączniki
rybnik-domus-pazdziernik-2014-zdj4.jpg
rybnik-domus-pazdziernik-2014-zdj3.jpg
rybnik-domus-pazdziernik-2014-zdj2.jpg
rybnik-domus-pazdziernik-2014-zdj1.jpg
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Znalazłem jeszcze parę zdjęć z wcześniejszych czasów ;-)
Załączniki
7.jpg
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Na walentynkowy adres przyszedł dziś taki @:
Szanowni Państwo,
korzystam z tego e-maila, bo nie znalazłem innego.
W ciągu najbliższych dwóch miesięcy rozpocznie się rozbiórka starego rybnickiego Domusu. Za pół roku w krajobrazie miasta nie będzie po nim śladu. Być może posiadają Państwo zdjęcia i ciekawe materiały o tym budynku, które można by wykorzystać podczas symbolicznego pożegnania tego budynku.
Jako organizator konkursu fotograficznego "Portret rodzinny w Rybniku" (http://www.portretrybnik.pl), mamy możliwość wykorzystania pomieszczeń Domusu na wernisaż pokonkursowy. Będzie to zarazem jedyna okazja, aby ze starym Domusem pożegnać się i przypomnieć sobie, jak wyobrażano sobie w okresie PRL nowoczesny dom handlowy. Wernisaż odbędzie się 25 marca o 17.00. Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą w jego przygotowaniu, serdecznie zapraszamy.

--
pozdrawiam,
Sebastian Musioł

TouchPlay
41-803 Zabrze, ul. Częstochowska 2/6
tel...

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Fajne zdjęcia to jedynie te od Adriana z wnętrzami Domusu.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Sebastian to przedstawiciel inwestora - nie dziękuję. Zresztą nie tylko dlatego.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Biorąc udział w konkursie, oddajesz za darmo prawa do zdjęcia które wysyłasz na konkurs :-)
Oświadczam, że jestem autorem i wyłącznym właścicielem przesłanych zdjęć oraz że przenoszę bezpłatnie na „Kwartał Domus” Barbarę Żurek, prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą „Barbara Żurek” prawa autorskie i pokrewne do przesłanych przeze mnie zdjęć (w tym prawo własności do przekazanych egzemplarzy zdjęć), na następujących polach eksploatacji: nieograniczonego w czasie korzystania i rozporządzania zdjęciami, a w szczególności: publicznego wykorzystania zdjęć, utrwalenia i zwielokrotnionego druku, wykorzystywania w celach marketingowych, promocyjnych, reklamowych.
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Super :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ja tylko wkleiłam @, który przyszedł na mój adres :mrgreen:

Nie komentuję niczego, bo starczy mi moje... :P

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IxS-ICz ... e=youtu.be[/youtube]

Awatar użytkownika
MacioBA
Starszy szeregowy
Posty: 74
Rejestracja: 15 sty 2009, o 21:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: MacioBA »

W czerwcu Domus zostanie rozebrany - w chwili obecnej w środku prowadzony jest demontaż wyposażenia i "drobnicy". Do czerwca w Domusie będzie zaplecze budowy dla Kauflandu. Słyszałem, że finał "piarowej wydumki" czyli konkursu foto ma mieć miejsce w Domusie.... ale nie wiem czy to nadal aktualne.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: woytas »

!@#$%^&*()))!!!!
Na Domusie to mi mało zależy - ale jak widzę co zrobili z parkiem to mnie bierze.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: adrian »

woytas pisze:!@#$%^&*()))!!!!
Na Domusie to mi mało zależy - ale jak widzę co zrobili z parkiem to mnie bierze.
Przy wycince pomylili się o kilka drzewek - http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rob ... 26681.html
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Ktoś się orientuje kiedy dokładnie zaczyna się wyburzanie Domusu?
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
MacioBA
Starszy szeregowy
Posty: 74
Rejestracja: 15 sty 2009, o 21:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: MacioBA »

Rozbiórka Domusu ruszy z początkiem czerwca.

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Dzięki MacioBA. W miarę możliwości postram się śledzić poczynania w tym kierunku w celu udokumentowania rozbiórki.
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Dom towarowy Domus

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Ostatnio przechodząc koło Domusu, ze zdumienia aż zatrzymałem się, żeby zrobić kilka zdjęć do archiwum. Ten budynek pozbawiony zewnętrznych płyt tworzących jego elewacje, sprawia wrażenie dużo większego i takiego monumentalnego. Może i nie żyłem w czasach PRLu, ale poczułem się wtedy jak bym się cofnął w czasie na moment. Domus co prawda w czerwcu zniknie na zawsze, ale przynajmniej pozostanie jakaś pamiątka w postaci zdjęć dla potomnych.
Załączniki
Domus na foum 1.jpg
Domus na forum 2.jpg
Domus na forum 3.jpg
Domus na forum 4.jpg

ODPOWIEDZ