schron na rondzie Lievin

Schrony bojowe, ochronne i inne fortyfikacje
Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Jutro będę w Urzędzie to zerknę do konserwy i podpytam po raz kolejny.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Alojz pisze:To chyba jakaś gruba ryba. A jak to wygląda prawnie? Może go tak po prostu wyburzyć?
Wszystko można, jak się znajdzie sposób, dojście, itp. Nie takie zabytki w PL burzono celowo, czy też "przez przypadek".

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Byłem. Obiekt wpisany jest do Miejskiego Planu Ochrony Zabytków. Podobnie jak schron na Wawoku naniesiony jest na mapce i opisany jako obiekt chroniony prawem.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Ufff...
No to tyle dobrze.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Trzeba monitorować
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Jakoś media pochwyciły temat i dziś znów wywiad. Tym razem dla Wyborczej. Jutro sesja zdjęciowa na schronie. Popiszą, pogodają a schron nadal będzie stał i niszczał na ziemi od upierdliwca, który nie chce nawet porozmawiać w cztery oczy!!!
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: adrian »

No mistrzuniu, ładnie :-)
Jestem Adrian - Mój blog

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: janusz »

kropla drąży skały

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Wycięty najważniejszy fragment Aktualności. Działo Adiego :brawo:
https://www.youtube.com/watch?v=uKkD20y3-10
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Naczelnemu Wyborczej spodobał się temat i dał reporterce więcej miejsca na temat schronu. Tak więc znajdzie się też kilka zdań na temat działań 1 września 1939r. - artykuł ukaże się w poniedziałek. Przy okazji zdjęć dla Wyborczej pojawił się również Adrian Karpeta z Nowin i tam też w najbliższą środę bez artykuł o naszych działaniach.
Taka ciekawostka: robimy zdjęcia przy schronie aż tu nagle z krzaków wyskakuje ....... nie kto inny jak tylko ....... Prezydent Rybnika we własnej osobie w celu "przepędzenia intruzów ze schronu" :D
Jechał nad zalew na otwarcie regat i zauważył nas przy schronie i nie omieszkał wdepnąć poklachać kurtuazyjnie. Pan Karpeta od razu to pochwycił i włączył dyktafon. Tak więc zapewnienie pomocy ze strony Miasta zostały potwierdzone głośno i wyraźnie.
Mam dane właściciela i spróbujemy z nim konkretnie porozmawiać "po męsku"!!!
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

No bombowa robota! Prezydent z rękawa miło zaskoczył :) Jak się wypowiedział to nie popuścimy!

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

W Wyborczej dzisiaj nic. Chyba za dużo przekleństw było :D
Dzwoniła do mnie redaktorka, że musieli dać inny temat (pewnie ważniejszy!) i da znać kiedy będzie o nas.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

:brawo: Brawo WY! A już akcja z prezydentem to niesamowita sprawa :-)

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Pierona kolejne media się odezwały. Chyba pochwycili poczytny temat! :D
Tym razem Radio Em z Gliwic.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Może dotrze w końcu do właściciela

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Wywiad dla Radia Em udzielony.

Przy okazji link do artykułu na stronie GW: http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1, ... cieli.html

Wrzucam też screen jeśli link by wygasł.
Załączniki
2016-05-27 - Gazeta Wyborcza - Walki o schron przy rondzie Lievin.png
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Ostatni wywiad dla Radia Em

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=MoK3IzL5sgo[/youtube]

Nie wrzucam na główną bo nie wiem czy możemy publikować to w szerszym gronie. @biker?
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: adrian »

http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosc ... ,10487824/
Przedstawiciele stowarzyszenia Pro Fortalicium skierowali w tej sprawie pismo do małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego. We wtorek otrzymali odpowiedź, że budynek rzeczywiście jest wpisany do gminnego rejestru zabytków, jednak nie zablokuje to jednak planowanej rozbiórki.
Jak widzimy... władza mo w żici wszelkiego rodzaju próby ratowania zabytków. Obiekt jest wpisany ale i tak to rozbiorą. Z naszym bunkrem może być identycznie.
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Tam obiekt znajduje się na gruncie gminnym i jeżeli Prezydent nie jest miłośnikiem historii to jego decyzją zniszczą ten obiekt. W Rybniku schron jest na gruncie prywatnym, Prezydent "czuje" historię (mam taką nadzieję!) i nie wyda zgody na zniszczenie obiektu. A my nadal z ręką w nachtopie i walczymy jak Don Kichot z wiatrakami.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: SID »

Skąd ktoś wziął, że tam walczył Gozdek ? Przecież on walczył na Marokku.
SID

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: SID »

Odsłuchałem teraz tego wywiadu i jestem zbulwersowany. Czy historia tego schronu nie jest znana od jakichś 7 lat ? Jaka chluba dla miasta, przecież to pomnik zdrady.

Ten schron nie walczył, bo jego załoga przeszła na stronę niemiecką. A jedyne strzały jakie tam się rozległy, były w plecy tych co chcieli się bronić. A Rybnik został zdobyty nie przez kolumnę idącą od Suminy, a boczną, idącą na Rybnik od Raciborza. Czyli na tym odcinku obrony. Ta zdrada umożliwiła tak szybkie zdobycie miasta, stąd nazwa "Ślaskie Westerplatte" jest co najmniej dla mnie niesmaczna i uwłaczająca obrońcom Westerplatte.
SID

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

SID - cieszy mnie, że nadmieniłeś temat zdrady, tyle że nie pasuje on do tego tematu. Nie czuję się zobowiązany do tłumaczenia się na forum z treści naszych wywiadów. Chętnie spotkałbym się z tobą i porozmawiał na ten jak i kilka innych tematów.
Jeżeli uważasz, że ten schron jest "pomnikiem zdrady" to czy NALEŻY go zniszczyć i postawić Biedronkę na tym terenie??? Pewne opcje wciąż walczą o stawianie (bądź demontowanie) pomników tym bardziej lub mniej zasłużonym, a my jako praktycznie mikroskopijne jednostki tego społeczeństwa chcemy zachować "perełkę" architektury militarnej w Rybniku. Nie nam w tym przypadku oceniać o głośno krzyczeć o zdradzie.
Temat zdrady jest nam doskonale znany, ale chętnie doprecyzujemy nasze wiadomością o twoją wiedzę.
ps. Pewnie doskonale zdaje sobie sprawę większość z nas, jak wyglądają wywiady. My mówimy jedno, lektor lub reporter coś innego, publikowanie jedynie skrawków wyrwanych z kontekstu i potem wychodzą takie niedociągnięcia, które znawca tematu doskonale wyłapie. Media nie chciały nawet słyszeć, o zdradzie gdy udzielaliśmy wywiadów. Ich interesowała sprawa przyszłości schronu i naszych działań w tym temacie.
Zdanie podsumowujące całą tyradę słowną: JEŻELI KTOŚ NIE POTRAFI POMÓC, TO NIECH NIE PRZESZKADZA !!!
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: SID »

Bikerze, znam styl prowadzenia wywiadów przez naszych dziennikarzy, stąd sformułowaniem „Śląskie Westerplatte” w gazecie bliżej nieznanych „miłośników historii” jestem tylko zniesmaczony. Zbulwersowany zostałem natomiast po odsłuchaniu wywiadu, w którym trudno podejrzewać dziennikarza o manipulację wypowiadanymi osobiście słowami.

A tam mamy ewidentne fałszerstwa w kwestii kierunku z którego zdobyto Rybnik (Sumina nie Racibórz) i próbę przeflancowywania bohaterskiej obrony na sąsiednim odcinku (z obecnie zakopanym schronem) na ten niesławny przy rondzie Levin.

Zdaję sobie sprawę że u wielu miłość do żelbetu wypacza kontekst, ale on według mnie jest ważniejszy. Stąd ten schron w interesie rybniczan powinien zniknąć w ciszy. Bo ta niesławna historia zawsze wróci i wyjdzie wam bokiem.

Stąd uważam, że absolutnie pomagam, nie przeszkadzam.
SID

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: schron na rondzie Lievin

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Skoro tak optujesz za wyburzaniem wszystkiego co związane ze zdradami to zacznij już rozbierać wiadukt na Raciborskiej i znacznej części kamienic, gdzie sąsiad donosił na sąsiada (a może to nie zdrada tylko taka zwykła katolicka, ludzka życzliwość!?). A takich miejsc w kraju znajdziesz jeszcze setki, jak nie tysiące. Zdobycie pozwolenia na odrestaurowanie tego schronu to tylko krok, ale milowy. Później przyjdzie czas na rozważania nad tekstem, który miałby zostać umieszczony na tablicy tuż przy tej budowli. I właśnie wówczas będą potrzebne takie osoby jak ty, które podzielą się swoją wiedzą. Dupy nikomu nie urwie jak pojawiłby się na tablicy tekst opisujący sprawę zdrady.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

ODPOWIEDZ